Another: Gerilim Sevdiren Anime

Korku – gerilim konulu dizi ve filmler genelde ilgimi çekmiştir. İlgimi çeken noktası aslında yaşanan doğaüstü ya da olumsuz durumlara sebep olan şeyi düşünüp, ne olduğu bulmaya çalışmak. Ancak maalesef ki; bu tür yapımlarda genel olarak sebep gösterilen şey o kadar komik ve basit kurgulanmış oluyor ki, korku – gerilim hastası biri bile sonradan bu türden vazgeçebiliyor (bknz: Ben). Tabi ki kaliteli güzel bir sebebe bağlanan kaliteli yapımlar da mevcut. Ancak ben şu ana kadar en güzel kurgulanmış gerilim – korku konusunu bir animede buldum. Animemizin ismi Another. Korku gerilim animeleri içinde pek bir rakibi olduğunu düşünmüyorum. Kısa animeleri seven arkadaşlar için müthiş konusu, uyumlu karakterleri ve güzel müzikleriyle 12 bölüm süren bir yapım. Animelerle ilgisi olmayan ya da çizgi işlerinden hazzetmeyen arkadaşlar için ayrıca 2012 yapımlı Live Action filminin olduğunu hatırlatarak konumuza geçelim. Bu arada, uyarmadan geçmeyelim. Bir gerilim animesine, daha fazla gerilim katmak adına yazıya bir miktar spoiler ekledim.

Animenin Konusu

Her şey ana karakterimiz olan Kōichi Sakakibara’nın Tokyo’dan Yomiyama’ya yerleşmek zorunda kalmasıyla başlıyor. Karakterimizin annesi de Yomiyama’lı ve malesef ki artık yaşamıyor. Babasının da işi dolayısıyla Hindistan’a gitmesiyle beraber Sakakibara teyzesi, anneannesi ve dedesiyle yaşamaya başlıyor. Okul olarak Yomiyama Kuzey Ortaokuluna gitmeye karar vermesine rağmen okulun başlamasına az bir zaman kala hastalanıyor ve okulun ilk haftasını kaçırıyor. Bu sırada sınıfından 3 öğrenci sınıf temsilceleri olarak kendisini ziyaret ediyor ve ders notlarını veriyorlar. Ancak fazla sorgulayıcı sorular sorup garip davranıyorlar. Aynı gün artık ayağa kalkabilen Sakakibara asansörde göz bantlı bir Yomi Kuzey okulundan kızla karşılaşıyor. Kız kardeşine gittiğini söylüyor ancak oradan morg katına inip ortadan kayboluyor.

hosp (860 x 484)

Taburcu olan Sakakibara hem ölen annesi, hem teyzesi Yomi Kuzeyden mezun olduğu için teyzesi ona genel olarak Yomi Kuzey okulundan bahsedip, 4 Kurala uyması gerektiğini söylüyor. Ancak 4. kuralı söyleyecekken, anneannesi sesleniyor ve konuşma yarıda kalıyor. Okula başlayan Sakakibara başta biraz yadırgasa da, okula biraz alışmışken hastanede gördüğü göz bantlı kızın sınıfta epey eski bir sırada oturduğunu ve hiçkimseyle konuşmadığını farkediyor. İçten içe izleyenler de, ana karakterimizde sanırım burada kızın asosyal olduğu kanısında. Ancak dersin ortasında hoca ders anlatırken, bu kız ayağa kalkıp sınıftan çıkıp gidince Sakakibara olaylarda bir yanlışlık olduğunu fark ediyor. Bu kızımızın adı Misaki Mei bu arada. Sakakibara dersten sonra bu durumu sınıftan konuştuğu insanlara sormaya karar veriyor.

Ancak sorduğu arkadaşlarının hepsi Misaki Mei’nin kim olduğunu bilmiyorlar. Daha doğrusu sınıfta öyle biri olmadığını savunmaktalar. Ancak Misaki Mei ismini duydukları anda verdikleri garip davranışlar, ana karakterimizin kafasını iyice karıştırıyor. Bununla beraber normal bir ortaokul sınıfından farklı olarak; Yomi Kuzeyde bazı garip şeyler bulunmakta. Ancak bu gariplikler sadece 3-3 sınıfı için geçerli. Önlem alma başkanı ya da öğretmenlerin kazasız belasız bu baharda mezun olun gibi cümleleri çok fazla kullanması gibi. Bütün bu olaylar üstüne Sakakibara direkt olarak Misaki Mei ile konuşmaya karar verir ve okulun çatısında Misaki’yi bulur. Misaki resim çizmektedir. Olayların sebebini sorduğunda kendisine fazla yaklaşmamasını ve konuşmayı kesmesi gerektiğini söyler. Nedeni sorulduğunda ise zamanla anlayacaksın diyerek karakterimizin kafasını büsbütün karıştırır.

Another Koichi & Mei (860 x 484)

Nedense ben dahil normal her insanın yapacağı “Ya yerim sizin gizeminizi ha ben Tokyo’ya dönüyorum ya” demek yerine Sakakibara hastanedeki hemşirelerin birine Misaki Mei isminde birinin kardeşinin hastahanede olup olmadığını sorar. Hemşirede nedense bu konuya çok ilgili olur ve karakterimize telefonunu vererek konuyu araştıracağını söyler. Sakakibara bununla da yetinmeyip, Misaki Meiyi okul sonu takip etmeye başlar. Ancak karışık bir sokakta Mei’yi kaybeder, oralardaki bir kukla dükkanına girer. Dükkanın başındaki kadın her korku filminde göreceğimiz ezbere konuşan yaşlı bir kadındır. Bir öğrenci için ideal bir ücret ödeyerek içeride kuklaları incelemeye başlar.

2 katta bir kukla dikkatini çeker, Misaki Mei’ye acayip benzeyen bu kuklaya odaklanmışken, bir anda karşısında Misaki Mei’yi görür. Mei burada Sakakibara’nın isteği üzerine göz bandının altını gösterir. Göz bandının altında takma bir göz vardır. Bir sabah Misaki kalktığında bir tümör yüzünden gözünün birini kaybetmiştir. İçinde bulunduğu Kukla dükkandaki kuklaları yapan Misaki’nin annesi ise Misaki’ye takma bir göz yapmıştır. Misaki gözün üstünü kapatma gerekçesi olarak görülmemesi gereken şeyleri gördüğü için olduğunu söyler. En üst kata çıkarlar ve Sakakibara bu 3-3 sınıfı olayının ne olduğunu sorar ve Misaki Mei Yomi Kuzeyin 3-3 sınıfının neden bu kadar garip olduğunu anlatmaya başlar…

Yorumlar

 • Botan

  Hikayeyi aktarırken yedi yerde yanlış bilgilendirme yapmışsınız. İleride daha dikkatli yazı yazmanız dileğiyle.

  • Ibrahim Muhammet Çelik

   yanlış bilgi olan yerleri söylerseniz yazara ileteyim 🙂

   • Botan

    Aslında ilk mesajda yazacaktım ama telefondan yazmak üşengeçliğimden angarya gibi gözüktü. 🙂 Bilgisayarım servisten çıktığı gibi yazacağım ama.

    • Ahmet Helvacı

     yanlış anlamazsan ben yazar olarak hala angarya olduğunu düşünmekteyim.Animeler genelde dilimize ingilizceden çevriliyor. Bu sebeble japoncadan ingilizceye çeviren arkadaş bazen inisiyatifler alabiliyor.Buna çeşitli fansubların da etkisiyle başka başka anlamlar çıkması hatta daha ileriye gidip olay örgüsünde bazı sapmalar dahi yaşanması muhtemel olabiliyor. Bu bir makale ya da bilimsel gözleme dayalı sayı ve verilerin kullanıldığı bir kanıtlama yazısı değil doğal olarak ‘burada 7 hata var ‘ diye girişip hataların ne olduğunu dahi bir ipucu bile bırakmadan ‘ ileri de daha dikkatli yazmamız dileğinde’ şeklindeki eleştirisel yorumun bana çok abes geldi.Bu yazının amacı animeyi normalinden biraz fazla spoilerle tanıtıp konuya ilgili olan insanları eğlenebilecekleri bir şey izletmekten ibaret 🙂 Yazıyı beğenmemiş veya çok daha iyi anlatacak biri olabilirsiniz.Artık Kahramangiller de yazmadığım için bir daha ki yazılarım malasef olmayacak . Ancak bu olağanüstü gözlem gücünü değerlendirmek ve daha hatasız anime tanıtım yazıları için şuraya başvurabilirsiniz 🙂
     https://kahramangiller.com/ben-de-yazmak-istiyorum/
     İyi günler dilerim ^^

     • Botan

      İrrasyonel tepki veriyorsunuz. Bilimsel bir yazı görme beklentisi içinde olmamamız gerektiğinin farkındayım. Lakin hikayeyi anlatırken önemli noktalarda büyük hatalar yapmışsınız, bunun uyarısını yapmamak uygun olmazdı.

      Örnek vermek gerekirse, Sakakibara’nın Misaki hakkında sınıftaki bir kıza sorular sorduğunu bunun üzerine kızın paniklediğini ve akabinde Misaki’yi gördükten sonraki sahnede cereyan eden olaylarla öldüğünü söylemişsiniz. Oysa asıl hikayede annesinin ölüm haberini öğrenmenin neden olduğu telaşla koridorda Sakakibara ve Misaki’yi görünce yolunu değiştirip normalde pek kullanılmayan bir merdivenden düşerek hayatını kaybediyordu. Kurgu açısından önemli bir farklılık yok ama sizin hikayeniz neden/sonuç ilişkisini bambaşka bir boyuta taşıyor.

      Ayrıca neden böyle tepki verdiğinizi bir türlü anlamlandıramadım. Minimum yüzlerce kelimelik bir kritiği telefonda yazmamı beklemiyorsunuz umarım?

 • Seyda Karatepe

  Merhabalar 🙂 Hayatımda izlediğim en kötü ve kendi genresinde en boş 3 animeden biri olan Another’ı kahramangillerde görmek garip geldi 🙂 Çok iyi bir animasyonu olması dışında az gerilim ve sıfır gizem bulundaran bir anime. Plot asla açılmıyor ve ilerlemiyor. Genre’si horror olmayan Mirai Nikki’de bile daha çok horror vardı. Çok uzun bir eleştiri yazardım ama benim yerime biri bana tercüman olmuş daha iyi bir kalemle. Buyrun linki: https://myanimelist.net/reviews.php?id=72403

  • Ahmet Helvacı

   Merhabalar eski yazılarımı bir okuyayım diye karar vermem ile yorumunu görmüş bulundum 🙂 Cevapsız kalmanı istemedim gerçi epey geç olmuş ama belki görürsün.Öncelikle bu konu tamamen kişiye bakıyor .Sana gerilimi ve gizemi sıfır gelebilir normaldir bu konu ile ilgili çok daha kült şeyler izlemiş olabilirsin.Önerdiğim arkadaşlarımdan biri izlediği günden beri eline şemsiye almaya korkuyor . Myanimelistteki mükemmel kritikte aynı olay. Sevmemiş olabilir
   Kurgu yok derken ciddi olmadığını düşünüyorum ben .Tabiki bu da kişiye göre değişir .Ama …. yıl önce olgusal red denen olayın tersi olan olgusal kabul ile ölmüş bir kişiyi var kabul edip okulun ölüleri davet eden bir yer olması , fazla bir ölü insan olduğu için belli zaman aralığında okul ile ilgisi olan insanların teker teker ölmesi bence gayet iyi bir kurgu .Gizem kısmında ölünün dikkatli insanlar tarafından kolayca ve erken tespit edilmesi belki seni hayal kırıklığına ugratmıştır bilemiyorum .Animasyon kısmında tamamen katılmamla birlikte benim için heroin karakterin yaşantısı ,ailesi ,annesini mesleği, konuşma tarzı bile yeterince gerilmeme yetti.Eminim benim gibi de senin gibi de düşünenler vardır.
   Son olarak bu kadar güzel girdiğin konuya Mirai Nikkiden örnek vermek yakısmadı…Tamamen yandere kız arkadaş fantezisi animesi…..