Derdi Dram Olan Animeler #7 – Orange

Hakkındaki Diğer Yapımlar

Manga

Pek çok anime de olduğu gibi bu yapımında kökeni manga ve manga çok iyi animeye işlenmiş. Hiç bir eksiklik yok fazlalık yok. Bunun eksi yanı mangada ekstra bir şeyler görülememesi ama bu bir sorun olmamalı. Yani isterseniz animeden izleyebilirsiniz isterseniz mangasından okuyabilirsiniz. İkisi de birbirinin kalitesine sahip.

Az kalsın unutuyordum. Bir de Suwa’nın gözünden olayları yeniden anlatan (ve söylenene göre ilerleten de) bir manga serisi çıktı ve bu manga film olarak aramıza katılacak. Manga finali ne zaman bilmesem de film 10 Kasım 2016’da çıkacak. Ne çok yakın ne de çok uzak bir tarih. Animesindeki kaliteyi bu filmden de fazlasıyla bekliyorum. Ve yayınlandıktan sonra bile burada bir değişiklik görmezseniz size de şiddetle öneriyorum.

orange4

“Seninle daha fazla konuşmak ve vakit geçirmek istemiştim. Ama bunun için dünyadaki tüm vakte sahip olduğumuzu düşünmüştüm. Üzgünüm.” – Azusa Murasaka

OST

Açılış normal, anime içindeki müzikler gayet hoş ama… Bir kapanış müziği var ki. OST’nin çok daha ötesine çıkmış. Buralarda bir yerde olacak kendisi. Mutlaka dinlemenizi öneriyorum. Çünkü o şarkıda ne hissettiyseniz animenin baştan aşağı tüm hissiyatı o. Dinleyince ve animeyi (veya mangayı) bitirince inanıyorum ki siz de bana hak vereceksiniz. OSTsi güzel evet ama bu kalite bir kapanış şarkısı nadir bulunur. Şimdiden iyi dinlemeler.

Son Yorum

“Suwa adamın dibidir. Bu kadar.” diye bitirebilmeyi dilerdim açıkçası ama maalesef ki bitiremem. Gerçek anlamda kendisi uzun süreden beri gördüğüm en delikanlı anime karakterlerinden birisi olabilir. Neyse konumuza dönersek. Orange gerçek anlamda bir konuda çok ilginç bir anime. Animenin ana karakteri kesinlikle Kakeru ama konuştuğum ne kadar insan varsa Kakeru hariç diğer beş kişiden illa birisini Kakeru’nun önüne koydu ki bunun anlamı animenin karakter işleyişi çok başarılı. O karakterler bu kadar iyi olmasaydı inanıyorum ki ORange da olmazdı.

Tamam bütün animeyi fazla bir utangaçlık havası sarmış bunu inkar edemem ama beni hiç rahatsız etmedi. Herşeyden öte yüreğimden bir parçayı ben bu hikayede bıraktım. Hani ya çok iyi empati kurabildim ya da hikaye o empatiyi kurabilmenizi sağlayacak kadar kaliteli emin değilim ve olabileceğimi de zannetmiyorum. Bu yıl ki favori animeniz olmayacak belki ama inanıyorum ki en başta dediğim benim için olduğu gibi sizin için de her zaman özel bir yeri olacak bir yapım olacaktır. İyi izlemeler. Mendilinizi izlemeden önce yanınıza almayı unutmayın.

“Seni kaybetmenin bu kadar acı verici olacağını ve beni bu kadar yalnız hissettireceğini düşünemezdim. Değerini bilemediğim için özür dilerim.” – Hiroto Suwa

Bu yazı, "Derdi Dram Olan Animeler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar