Kahramangiller

Doğaüstü Güçlere Karşı Kilisenin Emrinde Bir Vampir – Hellsing

Birkaç sene öncesine kadar zamanımın önemli bir kısmını anime izlemek ya da manga okumak için kullanma taraftarıydım. Boş vakit değerlendirmek için iyi araçlardı iki eylemde. Ancak son bir iki yıldır pek fazla takip etmediğimi fark ettim. Sebeplerinden biri son yıllarda pek fazla iyi seri çıkmaması sanırım. Hepsi birbirine benzeyen yapımlara inat ben de Hellsing yazayım dedim ve yazdım.

Mangaka Kouta Hirano’nun 1997 yılında çizmeye ve yazmaya başlayıp 2008 yılında nihayete erdirdiği seri Hellsing, bir zamanların en çok işlenen konularından birini işliyor; vampirler. Ama genelde rastladığımız romantik vampir hikayeleri gibi değil kendisi. Tam aksine -özellikle animesi ile birlikte- vampir sagasına hayat veren ana karakteri ile bir nevi klasik bir seridir Hellsing ve mangasını Türkçe okuma şansına sahibiz zira Gerekli Şeyler, on ciltlik serinin tamamını başarılı bir çeviri ile dilimize kazandırdı diyor ve hikayeye geçiyorum.

Ama devam etmeden önce hikaye ile ilgili detayların izlememiş ve ya okumamış vatandaşlar için SPOİLER olacağını da eklemek isterim. Sonra tadımız kaçmasın, değil mi.

hellsing3

Hikaye, İngiliz Protestan Kilisesine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Hellsing adlı doğaüstü varlıklarla mücadele eden organizasyon ve bu organizasyonun en büyük tetikçisinin etrafında şekilleniyor. Bahsettiğimiz tetikçi Alucard. Kendisi en orjinalinden vampir. Hem de ne vampir. Nosferatu diye tabir edilen şahsın ta kendisi. Hikayenin geçtiği dönemden yaklaşık yüz yıl kadar önce ailenin kurucusu Van Helsing tarafından yenilgiye uğratılır. Hayatının geri kalanını Hellsing ailesine hizmete adar ya da adamak zorunda kalır. Manga ve animede olaylar köyün birine rahip kılığında sızan bir vampirin (türünün yüz karalarından) Seras Victoria adındaki bir kızcağızı tutsak alması ve Alucard’ın onu kendisi gibi bir vampir yapması -yapmak zorunda kalması- ile başlıyor. Artık Hellsing’in bir üyesi olan Seras, insan olarak yaşadığı günlere elveda diyerek yeni yaşamına uyum sağlamaya çalışır. Ancak çok geçmeden hem Hellsing Organizasyonu hem de İngiltere çok büyük bir savaşın ortasında kalır

Yaklaşık elli yıl önce vuku bulan İkinci Dünya Savaşını tekrar başlatmak isteyen manyak bir Alman askeri (şimdi kendisine Führer dedirtiyor, ilginç) Protestan Kilisesine savaş ilan eder. Vampirlerden ve zombilerden oluşan ordusuyla İngiltere’ye resmen ölüm getirir. Olayların başlaması ile birlikte en büyük savaş gücü olan Hellsing tüm birimleri ile sahneye çıkar. Kelimenin tam anlamıyla cehenneme dönen Londra’da işin içine Katolik kilisesinin ve Iscariot’un -ve de Alexander Anderson’un- da girmesi ile işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. Bir tarafta Hellsing bir tarafta Almanların elindeki yıkım gücü diğer tarafta da Papa’nın askerleri.

Konu hakkında daha fazla yazmak yerine anime serileri hakkında konuşalım.

Anime Serileri

Mangasından uyarlanan iki tane anime serisi var Hellsing’in. Önce kötü olanla başlayalım ki yazının devamı heyecanlı olsun. On üç bölüm olarak yayınlanan ve bir dönem MTV Türkiye kanalında Türkçe dublajlı olarak (dublaj fena değildi) yayınlanan Hellsing animesi için diyecek pek bir şey yok. Gerek animasyon kalitesi gerekse hikaye olarak mangaya yakışan bir seri olmamış/olamamış kendisi. Zaten mangadan çok alakasız yerlere gittiğini fark eden yapımcılar da bu acıyı on üçüncü bölümde son verdiler, sağ olsunlar. Bunda manganın aylık olarak yayınlanması mutlaka etken ancak yine de daha iyi bir seri izlemek hakkımızdı. Bir tek son bölümü için iyi diyebileceğimiz bu televizyon serisini izlememek seri adına bir şey kaybettirmeyecektir. Ancak bir de OVA serisi var ki…

hellsingOve

OVA demişken ne manaya geldiğinden biraz bahsedelim. Original Video Animation kelimelerinin kısaltması olan terim genellikle sevilen animelerin televizyonda yayınlanan bölümlerinin yanı sıra yalnızca DVD -şimdi Blu-Ray olarak da bulabilmek mümkün- olarak piyasaya sürülen özel bölümleri olarak özetlenebilir. Yayın organı sebebiyle çok daha iyi animasyonlarla izleyici ile buluşan OVA bölümler bazen çok iyi olduğu gibi bazende insanı kanser edecek kadar saçma sapan olabiliyor. Ancak Hellsing’in ününe ün katan tam da bu OVA bölümleri.

Yorumlar

  • Biraz daha hikaye ile ilgili bilgi verseydiniz keşke. Hiç izlememiş yada okumamış birisi olarak ben de merak uyandirmadi yaziniz. Neden Alucard (dracula? Tersten?) kilisenin tetikçisi? Gözlük ve palto nereden tanidik? Mangaka ne , hentai ne? Bu haliyle bilginizi göstermiş ama bizimle paylaşmamışsiniz. Caniniz saolsun. Elinize sağlık.

    • Zulfikar Yamac

      Olumlu yaklaşımınız ve yapıcı eleştiriniz için teşekkür ederim. Ana hikaye çerçevesinde anladığım detay ve gerekli açıklamaları fark etmemi sağlamakta büyük yardımı oldu.