Dünyanın En Uzun Oyun Fragmanı: Kingsglaive – Final Fantasy XV

Oyundaki credits sonrası sahneyi saymazsak ve oyunun genel senaryosunda var olmayan Regis’i saymazsak, hikayenin tek karakteri Luna ama bu filmin yakasını bir araya getirmeye yetmiyor. Film oyunun nasıl bir arka planda başladığından habersiz, sadece bir 3D destan görmek isteyen bir izleyici için fazlaca eksik, ana materyal ve konsept konusunda çok yanıltıcı yönde hazırlanmış ve yan karakterlerin hiçbirisini önemsemeyen bir şekilde hazırlanmış. Gerçi Squarenix bunun farkına varıp yaklaşık 6-10 dakikalık bölümlerden oluşan, Final Fantasy Brotherhood adlı birkaç bölümlük bir Anime hazırlattı ama ne credits sonrasında, ne de filmle ilgili tanıtımlarda bundan bahsedilmediği için çoğu kişinin bundan haberi bile olmayacaktır.

Filmle ilgili önceki Final Fantasy’lere atıfta bulunan yanlar yok değil. Örneğin bir kıtaya hayat veren kristal konsepti Final Fantasy’lerin genelinin beylik konuları içerisinde, hikaye de Final Fantasy IX’i bir ölçüde anımsatıyor ve Ardyn karakterinin havalı tavırları onu aynı oyundan Kuja’yı anımsatmasına sebep oluyor.  Final Fantasy III ile tanıştığımız Magitech Mecha’ları ile Final Fantasy VIII’deki örümcek Mecha  X-ATM082 burada da karşınıza çıkıyor. Neredeyse her Final Fantasy’de olduğu gibi çağırılan yaratıklar (Guardian Force’lar, daha ziyade Knights of the Round) özellikle filmin sonunda yoğun şekilde görülüyor. Hakeza Ardyn’in tek kanatlı bir kuşa benzeyen tek yakalı ceketi Final Fantasy VII’deki Sephiroth karakterini akıllara getiriyor. Ama bunların hiçbiri salona daha önceki Final Fantasy’lerden bi’ haber giren bir izleyici için yeterli değiller.

kingsglavie

Final Fantasy XV Kingsglaive batı izleyicisine başta parlak gelmesi umuduysa hazırlanmış, görkemli görsellere ve epik bir arka plan savaşına sahip gibi görünse de, bunları izleyicisine vermiyor. Son dövüşün bile bundan yaklaşık 10 yıl önce hazırlanmış Final Fantasy VII: Advent Children filminin yarısı kadar takip edilebilir, görkemli yada etkileyici değil. Daha ziyade, Ulric ve Glauca arasındaki son dövüş ise bu tür bir yapımda son dövüşün nasıl olmaması gerektiği hakkında tez konusu yapılabilir zira birbirlerine ne zaman vursalar kamera alakasız bir yerdeki Guardian Force’in bir İblis’e vurmasına odaklanıyor. Görüntü yönetmenliği zaten matah olsa aynı anda hem dövüşen iki karakteri hem de aynı anda iki devin dövüşünü gösterebilmen gerekir ama bunun yerine yönetmen Final Fantasy VII: Advent Children’den değil de, Michael Bay’ın Transformers filmlerinde olan kaotik ve bilinçsiz bir görünüm veren kavgalarından feyz almışa benziyor.

Dahası 10 yıl önceki Final Fantasy VII: Advent Children gibi bunun da her sahnenin segmentlerin birleşmesinden hazırlanmış olması da ekranın sıkça kararmasıyla karşımıza çıkıyor ki bu bile olan şeyin kendisi hakkında fikir veriyor. Filmin zaten son 3/1’lik kısmında bomboş ve yıkıntıya dönmüş bir şehir ve birkaç karakterden gayrı birşey yok. Ölen talihsiz insanların cesetlerini bile göremiyoruz. Hakeza Regis’in yüzüğü kaybettiği sahne bile acemice kotarılmaya çalışılan bir tür sansürden başka bir şey değil. Ürün yerleştirme yoluyla neredeyse birkaç dakikada bir kadraja giren ve savaşın en kızıştığı anlarda bile tamponu çökertmemeyi başaran Audi arabaların bir noktadan sonra gözü rahatsız eder hale gelmeye başladığı da bir gerçek.

kingsglaive3

Özet geçersek Final Fantasy XV Kingsglaive bolca boş vaktiniz varsa, Final Fantasy külliyatına hakimseniz ve arkadaşlarınız da öyleyse, yan karakter hikayelerini ve arka plan senaryosu devamlılığını önemsemeyen, salonda eğlenmeye odaklanmış bir izleyici tipindenseniz hoşunuza gidebilecek bir film. Bu özelliklere haiz bir izleyici değilseniz ve oyunu oynamak konusunda filme gitmeden de önce bir merakınız oluşmadı ise arkasında sadece ekşi bir tad bırakacaktır.

Sonuç olarak emek harcanmış ama olması gerekenden çok uzak bir film. İlla bir kıyaslama yaparak sonlandırmak gerekirse Kingsglaive, Advent Children ile değil Spirits Within ile aynı kulvarda kıyaslanabilecek, fakat onun en azından karakter odaklı bir film olması sebebiyle Spirits Within’in bile ötesinde olmamış bir film. Şu anki haliyle, oyunun kendi fragmanının yer alacağı duyuruya yetiştirilmek için duran, belki oyunun kendi fragmanından çok daha uzun ama içerik olarak gayet kıt (ve yanıltıcı) bir tür oyun fragmanı.

Yorumlar