Geçmişten Günümüze Teenage Mutant Ninja Turtles

Gerek Türkiye’de, gerekse dünyada oldukça ünlü olan Ninja Kaplumbağalar sayısız televizyon serisinde ve iki farklı film serisinde boy gösterdi. Hatırlıyorum, zamanında “Kim 500 Milyon İster?” yarışmasının bir bölümünde isimleriyle ilgili soru gelmiş ve yarışmacı bilememişti. Kahramangiller okuyucusunun isimler konusunda bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum ama 32 yıldır popüler kültürün içerisinde bulunan dört kardeşin kronolojik bir incelemesini yapmak gerektiğini düşünüyorum.

Eastman and Laird's Teenage Mutant Ninja Turtles (1984)

Eastman and Laird’s Teenage Mutant Ninja Turtles (1984)

Ninja Kamplumbağalar (Teenage Mutant Ninja Turtles, kısaltmasıyla TMNT) 1984 yılında Kevin Eastman ve Peter Laird tarafından yazılıp çizilen bir çizgi romandı. Çoğunlukla Frank Miller’ın işlerinin parodisi olan seri, kolaj doğasına rağmen beklenilenden daha büyük bir kitleye ulaştı ve kısa sürede popüler hale geldi. Sonrasında konseptin çocuklara ulaşması adına tonu düşürülen çizgi film, beyaz perdeye giden yolu açtı. Mirage Comics’in en bilinen ürünü olmasıyla, günümüzde hala IDW’den çizgi romanları çıkan seri, Michael Bay’in yapımcılığını yaptığı yeni nesil film serisiyle yeniden büyük kitlelere ulaştı.

70’li yılların ortalarına doğru doğan jenerasyondan itibaren her on yılın kendine has bir Ninja Kaplumbağa anlayışı oldu. Bu nedenle benim gözümün nuru kaplumbağalar 2003 yılında çıkan Ninja Kaplumbağa’lar olacak. Şimdiki çocukların Ninjaları 2012’de çıkan çizgi filmdeki olacak. Defalarca evrimleşen bu seriden bahsetmek benim için hiç kolay değil, serilerden bahsederken ait oldukları dönemin etkilerini de unutmamak gerek.

Pizza sevmek ya da sevmemek... (1987)

Pizza sevmek ya da sevmemek… (1987)

Eastman and Laird’s Teenage Mutant Ninja Turtles (1984)

Orjinal Ninja Kaplumbağalar, oryantal kafada bir Japon intikam hikayesidir. Kaplumbağalarımızın mutasyon sonucunda yaşadıkları, Marvel’ın New Mutants ve Daredevil’ına göndermedir. Genç kaplumbağalarımız insan gibi olsa da asla kabul görmeyecekleri bir dünyadadırlar ve güçlerini toksik bir atıktan almaktadırlar. Kaplumbağalarımızı eğiten Usta Splinter, The Foot Ninja Klanının en büyük savaşcısı Hamato Yoshi’nin evcil faresidir ve onu izleyerek Ninjutsu öğrenmiştir. Hamato Yoshi rakibi Oroku Nagi’yi sevdiği kadın uğruna öldürünce Japonya’dan Amerika’ya kaçar. Yıllar sonra Nagi’nin kardeşi Oroku Saki, Shredder ismiyle Amerikan Foot klanı ninjalarının başına geçer ve Hamato Yoshi’yi öldürür. Mutasyonla beraber intikam almak için şansı olan Splinter, çocuklarını bu gaye adına yetiştirir. Büyüdükleri zaman Shredder’ı öldürüp, Hamato Yoshi’nin intikamını almak. Daredevil’ın babasının öcünü almak adına kahramanlığa başlaması, Elektra’nın The Hand ninja klanı arasındaki benzerlikleri, konunun işlenişinde absürdlük dışında şakalar, espriler olmaması Ninja Kaplumbağaları bir pastiş çizgi roman yapmakta.

İlk hikayelerinde Shredder’ı yenen Kaplumbağalar, sonrasında 80’ler çizgi romanlarında sık işlenen maceraların benzerlerini yaşamaya devam ederler. Shredder’ın dönüşü ve sonrasında -spoiler- uzaylı çıkması -spoiler- gibi beklenmedik klişeler serinin aslında zamanının materyalini ne kadar ustaca kullandığını göstermekte. Tesadüfen de olmuş olabilir bunlar, yazarlar hikayeleri yazarken komik olsun, millet dalga geçsin diye yazmış olabilir fakat yapılan iş çok kaliteli.

April'ın ünlü tükkanındaki dövüş

April’ın tükkanındaki ünlü dövüş

O yıllarda tüm kamplumbağaların bandanaları kırmızı. Kardeşten kardeşe farklı bir renk yok. Zaten çizgi roman siyah beyaz, sadece renkli kapaklar çizilirse orada kırmızı olarak görüyoruz. April O’neil ise bir haber muhabiri değil, Baxter Stockman’ın asistanı olan bir bilgisayar programcısı, sonrasında bir antika dükkanı açıyor.

Bugün serinin ilk sayısını almak isterseniz 700-400 $ arasında bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Çizgi romanların “Bronze Age” dönemine ait olan bir eser, yaşlandıkça fiyat olarak da uçacak demektir. Bunu neden söylüyorum, çünkü ilerki yıllarda böylesine bir miras yaratan seri klasik çizgi romanlar arasında sayılabilir demek.

Yorumlar

 • Doctor What

  2003 serisi benim tmnt ile tanıştığım seridir, 2012 de denk geldikçe izleyip keyif aldığım bir seri, öyle inciğini cinciğini bilmem belki ama leo’dan baxter’a kadar ayrı ayrı severim hepsini, onları tekrar anmak hoşuma gitti ve şu filmlerden sonra çizgi dizi yapımcılarının ellerini öpesin geliyor, yad etmek adına harika bir yazı olmuş

 • Cihan Türe

  Yazı çok dolu dolu ama hiç de tmnt seven birinin elinden çıkmış gibi durmuyor. Ben de hem karakterleri hem serileri severim ancak beklentiler farklı sanırım yaş gruplarına göre değişiyor olabilir. 87 serisi ile başlayanlar farklı gözle bakıyor olabilirler.

  • Özellikle birden fazla jenerasyona yayılmış serilerden bahsederken nerdrage’den ve kişisel beğenilerden bahsetmek doğru değil bence de. Yazı baya iyi bir bilgi kaynağı ama…

  • Ataberk Bozkurt

   Yeni filmlere nerd rage atmadım değil ama onlar Director’s Cut’a gitti 😀

 • Bay_Karamsar

  87 serisiyle kaplumbağaları, Usta Splinter’ı ve güzeller güzeli April O’Neil’ı tanıyanlardanım. Yazıda da belirttiğiniz gibi sırf bu sebepten, sonraki Tv serilerini bırakın, ilk film uyarlamalarını bile hakir gören biriydim. Efsaneyi başlatan ilk çizgiromanın içeriğini, o sevdiğim karakterlerin asıl hallerini öğrenmem ile uyarlama denen nanenin ne olduğunu idrak etmem bir oldu. Beğendiğim 87 yapımı bile farklı bir yorumken, sonra çıkan serileri onunla kıyaslamaktan kaçınır oldum. Son sinema serisinden uzak durmamın sebebiyse, tek bir unsurdan ve daha demin üstesinden geldiğimi bahsettiğim bakış açısından kaynaklandı. Bildiğimi düşündüğüm karakterin yansıtalamaması; April O’Neil. Zihnimde zeki ve güzel olarak yer etmiş senelerin April’ı, zeki rolünü kıvıramayan ve hayranlarıyla onu güzel bulanlar kusuruma bakmasın ama bende iticilik hissi uyandıran Megan Fox’un oynaması kötü gelmişti. Yeni serinin bu seneki son halkasına ait kamera arkası fotoğraflarındaki seksi Magral Feilx pozları beni illet ettirdi :(.

  Yazıyı desteklemesi açısından ve bundan haberi olmayan kaplumbağa sevenler için, Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles adlı belgeseline de gözatılsın. Tv ve sinema uyarlamalarının haricinde işin birde oyuncak kısmı var.