Gölgelerin Gücü Adına! He-Man, She-Ra ve Kainatın Hakimleri #1

Bugün “Yeni yıl tatilinin ardından ne yazsam?” diye düşünürken, aniden aklımda bir imge beliriverdi, yazının kapağında göreceksiniz. Ben de sizi ta 70’li yılların sonlarına, bazılarımızla yaşıt olan Star Wars’un müthiş gişe başarısı elde ettiği yıllara geri götürmeye geldim, ama yazı onunla ilgili değil. Star Wars’un çoğumuzun çocukluğunda önemli bir yer edinmiş başka bir seriyi nasıl ateşlediğini anlatacağım. Gölgelerin Gücü Adına, başlıyorum!

He-Man, aslında “Ne yapsak da Star Wars figürlerine rakip oyuncak yaratabilsek?” düşüncesinden ortaya çıkar. Dönemin büyük oyuncak firmaları CPI ve Mattel Conan’ın aksiyon figürlerinin telif haklarını paylaşamayınca, Mattel “He-Man ve Kainatın Hakimleri” adlı bir figür serisine başlar. CPI bu serinin Conan’ın kopyası olduğunu söyleyerek dava açar. İki firmanın birbirini tongaya bastırma savaşı, haliylen “Gölgelerin gücü adına!” diye bağıran biz çocuklara ulaşmaz. Davayı Mattel kazanır ve serinin üretimine devam eder. Ancak, ilk olarak siyah saçlı üretilen He-Man’in görüntüsünde ve mizacında değişikliğe gider. 1983’te de televizyon için bir çizgi dizisi hazırlanır. Bahsedeceğimiz seri, işte bu. Günümüzde gençler maalesef He-Man’i “Fabulous Secret Powers” isimli kliple özdeşleştirseler de, biz aslını anlatalım. Cthulhu’yla bile dalga geçiyorlar, pembe yelek giyen Prens Adam’la mı dalga geçmeyecekler.

Her şeyin başlangıcı olan Mattel figürleri.

Her şeyin başlangıcı olan Mattel figürleri.

Evet, pembe yelek, yetmiyormuş gibi bir de eflatun tayt ve çizmeler giyen Prens Adam, Eternia adlı bir dünyada, Kral Randor ve Kraliçe Marlena’nın sarışın ve açık tenli oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Prens Adam’ın bir de “Cringer” yani Titrek adında çok gelişmiş sarı çizgili yeşil bir kedisi vardır. Yaşadıkları Eternia, İskeletor adlı kötü bir büyücü tarafından ara sıra terörize edilmektedir. Ancak İskeletor’un Eternia’yı işgal planlarının işlememesinin bir nedeni vardır; Gölgeler Şatosu (Castle Grayskull) ve içinde yaşayan kızıl saçlı, şahine dönüşebilen bir kadın olan Büyücü (The Sorceress). Bir gün, Büyücü Prens Adam’a zamanın geldiğini söyler ve ona Gölgeler Şatosu’nun derinliklerinden gelen bir kılıcı verir; Güç Kılıcı (Sword of Power). Adam, kılıcı havaya kaldırarak “Gölgelerin gücü adına!” (By the Power of Grayskull!) diye bağırdığında kılıcın üzerine yıldırım düşer ve onu He-Man’e, yani dünyanın en güçlü adamına çevirir. Gerek dünyanın orijinalliği, gerekse karakterlerin zenginliği çocukları çılgına çevirir ve ortalık “Güç bende Artıııık!” diye bağıran çocuklarla olup taşar. Bu noktada Türk çevirmenlerin başarısına değinmezsek, büyük haksızlık etmiş oluruz. “Çeviri sadıksa güzel değildir, güzelse sadık değildir,” sözünün adeta yaşayan bir örneğidir Kainatın Hakimleri çevirileri. He-Man eğer “Gri Kafatası’nın gücü adına!” diye bağırsaydı, sanırım hepimiz gülerdik.

İkiz kardeşlerin dönüşümleri.

İkiz kardeşlerin dönüşümleri.

He-Man tutunca, pek doğal olarak bir spin-off’u devreye girer; öğreniriz ki aslında Adam tek çocuk değilmiş, bir de ikizi varmış! Adora adlı bu ikiz, daha doğar doğmaz Hordak tarafından kaçırılmıştır. İskeletor Hordak’a ihanet ederek Kral Randor’un kuvvetlerine yerini söylemiş, ancak Büyücü ve General zamanında yetişemeden Hordak bir boyut kapısı açar, küçük prensesi de yanında götürerek yakalanmaktan kurtulur. Bunun üzerine, Büyücü krallıkta yaşayan herkesin hafızasından küçük prensesi siler, Kral Randor, Kraliçe Marlena ve General hariç. (Bu fikrin epey bir benzerini, 4. sezonunun yarısını Frozen 2 olarak çeken Once upon a Time’da gördük) Prenses Adora ise, Hordak’ın bir danışmanı olarak Fright Zone’da büyütülür, arada Hordak ve avanesinin “kötü” olduğunu anlayacak gibi olsa da, Shadow Weaver adlı büyücü onu hipnotize ederek şüphelerini siler. Bir gün, Adora 18 yaşına bastığında Gölgeler Şatosu’nda bir kapı açılır ve bir başka güç kılıcı Büyücü Zoar’ın önüne gelir ve bir boyut kapısı açılır. Büyücü gözlerine inanamaz ve He-Man’i çağırarak bu kılıcı boyut kapısının ardındaki sahibine götürmesini söyler. Sahibi, en az onun kadar özel biridir. Hiçbir şeyden haberi olmayan He-Man de, kılıcı alarak Etheria’ya gider.

Yorumlar