Liseli Erkeklerin Herkese Hitap Eden Komedisi – Danshi Koukousei No Nichijou

Son yılların en iyi komedi animesi… Ve evet ortamda insanların çok sevdiği Gintama varken böyle iddialı bir giriş yaptım. Bu yüzden beni taşlayacak çok fazla fan bilsem de, bunu demek için yeterince sebebim var. Komedi konusu basit. Liseli erkeklerin çeşitli şaklabanlığı. Ama iş bu konsepti işlemeye gelince, anime vuracağı noktaları mükemmel seçmiş. Değişkenlik, espri, karakterler… Hepsi o kadar mükemmel bir dengede ki; hani bu denge birazcık bozulsa bunun yarısı kadar bile güzel olamazmış. Uzun bir tanıtım olmayacak ama bu animeyi tanıtmamak da olmazdı. Hadi başlayalım.

Konu

“Liseli erkeklerin absürt ama hepimizin yaşamında biraz da olsa karşılaştığımız komedisi” desem konu için yeterli olabilir. Tadakuni, Hidenori ve Tanaka adlı üç yakın dost ve bunların günlük yaşamda sıradan olan şeyleri yorumlamaları üzerine işler konu. Hikayenin kendi içinde kısmi bir bütünlüğü olsa da, bölümler pek çok ufak hikayeden oluşma şeklinde ilerler. İşin liseli kızlar boyutu olsa da, bu genellikle bölüm sonlarında tek tük verilir o kadar. Hiç cinsiyetçi demeyin anime’nin ismi boşu boşuna “Liseli Erkeklerin Günlük Yaşantısı” değil.

liseli1

Karakterler

Tadakuni: Animemizin saf ana(?) karakteri. Sürekli olarak Yoshi ve Hidenori ile takılan karakterimiz diğer iki dostuyla beraber sadece erkeklerin okuduğu bir liseye gitmektedir. Bir pizzacıda çalışmaktadır ve oldukça iyi(?) korku hikayesi anlatmaktadır. Bir de ana karakter dedik ya. Ana üçlüden en az gözükmesiyle bunu mantıklı bir şekilde bağdaştırabilene ödül veriyorum (Bir adet teşekkür).

Hidenori Tabata: Lise animesi dedik o kadar, elbette bir adet gözlüklü zeki görünen karakter olacaktı. İşte bu karakterimiz kendisi. Sahilde kitap okumayı sevmesi (ki bunu belirtme sebebim var) ve geçmişinde okuldaki ezik tip olmaktan, silgi atıcısı sayesinde kurtulması haricinde bilmeniz gereken bir detay yok.

Yoshitake “Yoshi” Tanaka: Silgi atıcısı dedik ya. Ha işte Hidenori bilmese de, o silgi atıcısı aslında Yoshi (OMG!? SPOILER!). Kendisi zamanında okul çetelerine karşı savaşmıştır (zamanında derken bahsettiğim vaktin ilkokul/ortaokul dönemi olduğunu unutmayın). Başka ne var? Hımm… Ablası… Ablasının korkunçluğu… Bu kısmı izleyip görmeniz lazım.

Hakkındaki Diğer Yapımlar

Manga: Kısa bölümler halinde (bölüm başına 8-10 sayfa) yayınlandı. Yani durumu özetlemek gerekirse bölümlerde izlediğiniz her hikaye manganın bir bölümüne denk geliyor. Manga okumayı sevenlerdenseniz kesinlikle tavsiye ederim. Bir de ben mangadaki her bölümü animede gördük mü, onu düzgün kıyaslayamadım. Eğer siz yaptıysanız bana da yorumlarda bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Live Action: Size mükemmel bir anime/manga live action incelemesi nasıl yapılır göstermeme izin verin. İzlemeyin. Bu kadar. Şimdi dağılabilirsiniz.

Serinin Geleceği

Yıllardır bir ses seda yok kendisinden. Mangası da bitmiş bir halde. Bu kısım biraz umutsuz o yüzden. İzledikten sonra tadı damağımda kaldı. İkinci sezon aradı gözlerim ama maalesef ki hiç bir umut yok. Ana serisi ve yedi adet özel bölümle yetinmek zorundayız.

liseli2

Son Yorum

Burada hep ciddi yapımlar yazdım. İçlerinde komedi öğesi olsa da ağırlığını hissettiren yapımlardı hepsi. Uzun süredir izlenmesi rahat ve eğlenceli bir yapım yazmak istiyordum. Sonunda bunun için oturduğumda yazmak için anime seçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kendisini dört defa bitirip, sürekli olarak da 1-2 bölümlük olarak bakarım ve hepsinde gülerim. Çok fazla komedi animesi izledim ve beni bu kadar bağlayabilen tek yapım bu oldu.

İzleyip pişman olmayı bırakın, hayran kalmayan bir kişi dahi görmedim. “Bu kadar sade incelemeye sahip bu kadar kaliteli bir yapım nasıl olur?” diye sormayın. İzleyince siz de bana hak vereceksiniz. Şimdi size iyi izlemeler ben de izninizle beşinci sefer bitirmeye gidiyorum.

Yorumlar

 • Fahrettin Çetin

  benim izlediğim en komik komedi gekkan shoujo nozaki-kun’du, ikisini puanlayarak kıyaslayabilir misin peki?

  • Kaan Ekşi

   Özet: Puanlama vs. uzun bir çaba ister zira detaylıca o puanlamayı da anlatmam lazım ama benim için Danshi daha iyidir. 5 defa izleyip her seferinde deli gibi gülmeyi başarabildiğim (evet yazı sırasında bir kez daha izledim) başka bir komedi animesi yok.

   • Doctor What

    hocam yinede bir nozaki incelemesi de bekleriz, nozaki de tanınmayı hak ediyor, nozakiye sahip çıkalım

 • allthewaygeek

  Bence karakterleri tanıtıp anime hakkında bu kadar teknik bilgiye girmektense bizi bu animeyi diğer komedi türündeki animelerden ayıran yönleri hakkında bilgilendirmen daha mantıklı bir hareket olurmuş. Fakat beni yanlış anlamanı istemem. Yine de animeyi bilmeyen arkadaşlara tanıttığın ve bu yaz günlerinde belki de izleyecek anime arayışı içinde olan arkadaşlara bir fikir aşıladığın için teşekkürler. Gekkan Shoujo Nozaki-kun’u bilmiyordum şimdi Google’dan arattım. Konsept ve karakterler açısından Danshi Koukousei No Nichijou’yo çok benziyor. Ama ikisine şöyle etraflıca bir izleyip değerlendirmek lazım. Danshi Koukousei No Nichijou’deki kahramanlarımız biraz daha küçük olduğu için belki muziplik ve latife ögeleri daha fazla serpiştirilmiştir ve bu da izleyiciyi daha fazla güldüren bir seri meydana getirmiştir. Tartışılır tabi.

  • Kaan Ekşi

   1- Daha girişte bahsettim zaten daha fazla bahsetsem spoiler
   2-Bu yazı zaten bir tanıtım yoksa edebiyatçı kızdan detaylıca bahsetmeyi. Kız karakterlerin gözleri olmamasının ve sert tavırlarının detaylı incelemesini vs. yapardım ama sonra hiç izlememiş insan ne keyif alırdı bundan.
   3- Kıyaslama için dediğin lazım hani bilmek ile oturup yazılı olarak bunu anlatmak farklı şeyler ve ne kadar gerekli. Zaten Danshi’nin benim için daha iyi olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Ama benim için bu herkes için olacak diye bir şey yok.

 • Doctor What

  normalde komedi odaklı animeler beni pek güldürmez komedi alttan alttan verilir benim gözümde, ama bu anime benim için istisnalardan biridir, oregairu (1. sezon), gekkan shoujo nozaki-kun arada komedisini özleyip ara ara izlediğim serilerdir, kısa ama keyifli bir okuma oldu teşekkürler

 • n.lenor

  Nichijou?