Mobile Suit Gundam – İzleme Sırası

Sezonlar ve yan evrenler olarak da olsa, Mobile Suit Gundam 1979’dan beri süren yegane Space Opera serisi niteliğinde ve halihazırda ortada yüzlerce bölüm oluşturan bir çok farklı ismin olması,  yapım tarihine göre sonra yapılmış bazı serilerin öncekilerin prequel’i olması gibi durumlar tecrübeyle sabit olduğu üzere olayla alakası sıfırdan başlayacak izleyici için kafa karıştırıcı olabilir. Bu soru işaretlerini gidermek amacıyla öncelikle bu bütünün bile aslında çok da karmaşık olmayan bir izleme sırası içerdiğini söyleyebilirim. “Nereden başlamalıyım?” türü soruları aydınlatabilmek amacıyla özet filmler haricindeki tüm yapımları kapsayan evren indeksi şema olarak yukarıda, yazı olarak aşağıda görülebilir (Şema 2012’de hazırlandığından sonraki dönemde çıkan yapımları kapsamıyor).

gundam25

Baştan söylemek gerekirse, Gundam serileri 10 kadar evrenden oluşuyor. Universal Century evreni ilk yaratılan ve en geniş kısmı oluşturan evren iken diğer evrenlerin -ikisi hariç- tamamı UC ile uzaktan yakından bağlantısı olmayan, tümüyle yeni bir bakış açısıyla yaratılmış evrenler. Universal Century evreni sonrasında sayacaklarımdan ilk ikisinin alternatif ileri dönem devamlılıkları, geri kalanları da tamamen orijinal “stand-alone” evrenler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, bu istisnai iki alternatif evren denemesi haricindeki diğerlerini izleyicilere sunuluş tarihine göre listeleyeceğim.

Öyleyse alternatif evrenlerden hangisi daha iyi, hangisine öncelik tanınmalı? Bu sorunun yegane cevabı Mobile Suit Gundam 00 yani Anno Domini evreni. Diğer evrenlerin her birinin diğerine göre öne çıkan artı yanları var ve muhtemelen bakış açınız kişisel bir yargı olarak benimkinden farklılık gösterebileceğinden diğer evrenleri izleyip kararı sizin vermeniz daha doğru olacaktır.

Universal Century:

gundam11

 1. Mobile Suit Gundam (43 bölüm ya da 3 film).
  UC hikayesinin klasik serisi ve ilk Gundam serisidir. Hikayedeki genel terminolojiler ve işleniş bu serinin vizyonu üzerine kurgulandığından bu seriyi mutlaka izlemiş olmanız şiddetle önerilir.
 2. Mobile Suit Gundam: The Origin (4 film).
  Yukarıdaki serinin 38. bölümünde 1-2 dakikada ana hatlarıyla geçiştirilen geçmiş zamana ait kısma ait bir hikayedir ve karakterlerin ilk serideki noktaya nasıl geldiğini anlatır.
 3. Mobile Suit Gundam The Origin – Loum Arc (Henüz yayınlanmadı) The Origin’in gördüğü ilgi üzerine yayınına 2017 başları için yeşil ışık yakılan yeni The Origin bölümlerini içerecektir. Bunun yanısıra şu ana dek yayınlananlardan klasik seriye bağlı olup çeşitli yerlerde ona teğet geçen, klasik serinin bitimine yakın noktalarda ise sona eren yan hikayeler ise şunlardır:
 4. Mobile Suit Gundam: 08th MS Team (12 bölüm) Ara film olan “Miller’s Report” ve Blu Ray setin Extra bölümü “Battle in Three Dimensions” 8. ve 9. bölümler arasında geçmektedir.
 5. Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket (6 bölüm)
 6. Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky (1 film)
 7. MS IGLOO : Hidden One Year War & Apocalypse 0079 (3 + 3 bölüm)
 8. MS IGLOO 2: Gravity of Battle Front (3 bölüm) Bu noktaya kadarki yapımlar klasik TV serisinin geçtiği süreç olan “1 Yıl Savaşı” odaklı yapımlardır. Klasik serinin olay akışının ilerki kısımlarını anlatan devamları ise aşağıdaki sıra ile ilerlemektedir:
 9. Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory (13 bölüm)
 10. Mobile Suit Zeta Gundam (50 bölüm ya da 3 film)
  Film üçlemesi TV serisinin alternatif sonu olması için eklenmiştir. Bu yüzden TV sonu olayları ZZ Gundam’a, film üçlemesi ise Char’s Counter Attack’a bağlar.
 11. Mobile Suit ZZ Gundam (47 bölüm)
 12. Mobile Suit Gundam: Char’s Counter Attack (1 film)
 13. Gundam Unicorn (7 film)
  Gundam Unicorn revize edilmiş olay akışının sonu olup sonraki yapımlar “Late UC Era” olarak tanımlanan, gerek önceki jenerasyonun karakterlerinin varolmadığı dönemde geçtiğinden, gerekse Gundam F90, Silhoutte Gundam F91,  Crossbone Gundam gibi Manga’lar okunmadıkça doğrudan sequel misyonu olmayan, ileri gelecekte geçen serilerdir.
 14. Gundam F91 (1 Film)
 15. Mobile Suit V Gundam (51 bölüm)
 16. Ring of Gundam (kısa metrajlı film)

 Correct Century:

gundam13

 • Turn A Gundam (50 bölüm)

Bu seride tüm eski teknolojiler bir felaketle silinmiş ve medeniyet 18. yüzyıl düzeyinden yeniden kurulmaya çalışılmıştır. Bu seri aynı zamanda 2000 yılına dek yapılmış diğer alternatif Gundam evrenlerine de gönderme yapan ama devamlılık olarak eğri oturup doğru konuşursak gerçek anlamda herhangi bir geçerliliği olmayan bir crossover niteliğindedir ve en son izlenmesi tavsiye ettiğim evrenlerden birisini oluşturuyor.

Reguild Century:

gundam12

 • Gundam: Reconguista in G (26 + 1 bölüm)

Geçen yıl vizyona giren Reconguista in G serisinin geçtiği bu seri UC takviminin binlerce yıl sonrasında, Turn A Gundam’dan ise 500 yıl kadar sonrasında geçmektedir. Dolayısıyla herhangi bir olay – karakter bağlantısı içermez. Öte yandan Universal Century teknolojisinin kalıntıları ve Correct Century evrenindeki nano makine teknolojilerinin benzer örnekleri olarak bu seride bazı ileriye dönük ipuçları bırakılmıştır. Benzer şekilde Turn A Gundam’ın işlenişine sebep olan “Dark History” bu yapımda dış uzaydaki güç odaklarını ortadan kaldırmamış olduğundan Turn A Gundam’ın direkt bir devamı değil de serbest bir devamı olarak düşünülmesi daha doğru olacaktır.

Yoshiyuki Tomino’nun dün yaptığı açıklamaya göre serinin gerçek finali “özel bölümler” üzerinden izleyicilere sunulacak ama bu Sunrise’dan yapılan resmi bir duyuru olmadığı gibi yayın formatı yada yayın tarihi konusunda da elde henüz bir bilgimiz yok.


Future Century:

gundam14

 • G Gundam (49 bölüm)

Bu evrende dünyanın kirlenmesi sonucu uzaya çıkan milletler, sistemlerin yönetimi için savaşmak yerine dövüş turnuvaları yaparlar. Bu seri Dragonball benzeri shounen’ler ile ve super robot alt türünü harmanlayan, bilimkurgu havasından en uzak Gundam evrenidir. Bilimkurgu ruhundan uzaklaşması ve Gundam’ı hit yapan tüm özellikleri yoksayması sebebiyle bu evreni sonlara bırakmanızı öneriyorum.


After Colony:

gundam15

Gundam’ların Federasyon’un özel silahları değil bir tür yıkım silahı olduğu bu yapımda hikaye kadrosu 5 kişiye odaklanarak gelişir, öte yandan UC evrenindeki Gundam’ın mesajını hem ileriye dönük hem alternatif şekilde geliştiren ilk evrendir. Aynı zamanda Gundam’ın Japonya dışı popülaritesine katkı yapmasıyla bilinir.

 1. Gundam Wing (49 bölüm)
 2. Gundam Wing: Endless Waltz (1 film)

 After War:

gundam17

Post apokaliptik yorumlu bu Gundam serisi düşük rating’ler sebebiyle yayından kaldırılsa da atmosferi ve denediği bazı yeni fikirler sebebiyle şans verilmeyi hak etmektedir.

 • After War Gundam X (39 bölüm)
Bu yazı, "Jenerasyonlar Ötesi Bir Kült Anime: Mobile Suit Gundam" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar