Kahramangiller

Titana Saldırı – İnsanlığa Bambaşka Bir Son Hazırlayan Yapım!

Daha önceleri amatör gruplar tarafından çevirisinin ilk yapıldığı zamanlarda okumaya başladığım, bir süre sonra nedenini bilmediğim bir şekilde ara verdiğim bir seri “Attack on Titan” ya da Türkçe adıyla “Titana Saldırı”. O zamanlar bu kadar popüler olacağı öngürülemeyen bir yapımdı benim için. Ve şimdi; gelinen noktayı görünce sevinmiyor değilim…

Daha önce yazılarda geçtiği üzere; işim kitap ve çizgi romanlarla alakalı. Yine böyle bir iş gününde karşılaştım Titana Saldırı ile. İnternette önce mangası, ardından animesi ile ülkemiz dahil, dünyanın birçok yerinde büyük bir takipçi kitlesi yakalamayı başarmış bir seriyi, Türkçe olarak basılı yayın halinde elimde tutuyor olmak çok iyi oldu. Gerekli Şeyler diğer popüler manga serileri (One Piece, Naruto, Hellsing vb. gibi) ile birlikte, bu güzelim seriyi de dilimize kazandırdı. Şimdi gelelim neymiş ne değilmiş bu Titana Saldırı?

Mangaka Hajime Isayama

Mangaka Hajime Isayama

Künye bilgileri ile başlayalım. Orijinal ismi; “Shingeki no Kyojin” ilk kez 65 sayfalık bir one shot (tek atımlık çizgi roman diyelim) olarak kağıtla buluşan seri; 2009 yılında Kodansha Bessatsu Shonen Magazin dergisinde yayın hayatına başladı. Gittikçe popülaritesi artan seriye animasyon stüdyoları daha fazla kayıtsız kalmadı ve 2013 yılına gelindiğinde anime adaptasyonu hayata geçti. Yönetmen koltuğunda Tetsuro Araki (Death Note ve High School of The Dead gibi harikaların arkasındaki isim) olduğu seri, kısa sürede müthiş bir hayran kitlesine ulaştı. Anime serisi 26 Tv bölümü ve 5 OVA bölümü olmak üzere toplam 31 bölüm olarak yayınlandı. Tüm bu gelişmelerin ardından 2016 yılında gösterime girecek olan live action filmi haberi ise; seri ile ilgili en iyi haber oldu diyebilirim.

Hikayeye Gelecek Olursak

İnsanlık karşılaşabileceği en büyük tehlikelerden birisi ile karşı karşıyadır. Nereden geldikleri bilinmeyen, boyları 3-4 metreden 15 metreye kadar değişkenlik gösteren devasa yaratıklar (tabi ki titanlar) insan nüfusun önemli bir kısmını yok etmiş, işin daha da kötüsü geri kalan az sayıdaki insanı hayatlarını sürekli korku içinde yaşamak zorunda kalacakları duvarların arkasında -manga da geçen tabirler- çiftlik hayvanı gibi yaşamaya mahkum etmiştir.

Yememiş içmemiş duvar örmüşler...

Yememiş içmemiş duvar örmüşler…

Eren Yeager titanlar tarafından istila edilmiş dünyada ailesi ile birlikte yüksek duvarlarla çevrilmiş şehirde, kapana kısılmış bir hayat yaşamaktadır. Mevcut düzenden hiçbir şekilde memnun değildir. İnsanlığa onurunu geri kazandırmak adına büyüdüğünde titanlara karşı savaşan askeri birliğe katılmayı kafasına koymuştur. Bu yolda çocukluğundan beri en yakın arkadaşları olan; Mikasa Ackermen ve Armin Arlert onu yalnız bırakmayacaklardır. Fakat olayları seyri hayaline erken adım atmasına sebep olacaktır.

Her zamanki gibi başlayan gün, tahmin edilemeyecek şekilde sonuçlanır. Daha önce benzeri ne görülmüş, ne de duyulmuş olan; titan standartlarında bile devasa olarak adlandırılabilecek 60 metrelik Dev Titan şehrin duvarına bir delik açıp yandaşlarının şehre girmesini sağlar. İnsanoğlu; kümesine tilki girmiş tavuk gibi çaresiz kalır (ne benzetme ama). Titanların saldırısında annesinin gözleri önünde canlı canlı yendiğini gören Eren, titanlarla olan savaşına hem daha genç hem de hiç olmadığı kadar intikam dolu başlar. Gerekli eğitimleri tamamlayarak akademiden iyi bir derece ile mezun olur ve insanlığın -ve kendisinin- intikamını almak üzere titanlarla yüzleşmeye hazır hale gelir.

shingeki2

Şahsen mangakanın tasarladığı dünya çok ilgi çekici, bu bir. İkincisi atmosfere büyük katkısı olan teknik detay ve ekipmanlar (üç boyutta hareket ekipmanı, duvar örme metodu vb. ) harika olmuş. Karakter anlamında beklentileri kesinlikle tatmin ediyor, bu bir gerçek. Özellikle Mikasa’ya sempati duyduğumu söyleyebilirim. Eren ismi bize yapılmış bir kıyak gibi, hoşumuza gitti. Bunun dışında daha çevirisinin yeni olduğunu (en azından basılı olarak) söylemek gerek. Gerekli Şeyler çok kısa sürede ilk iki cildi yayınladı, iyi de oldu. Devamı da aynı hızla gelse çok süper olur.

Profesyonel çeviriye kavuşacağını beklediğim seri, sonunda Gerekli Şeyler sayesinde kitapçıların rafındaki yerini aldı. Okumuştuk zamanında gerçi bir de böyle okuyalım dedik. Siz de okuyun, güzeldir.

Yorumlar