Yaratıktan Değil İnsandan Kork: Muv Luv Alternative – Schwarzesmarken (İlk Bakış)

Ixtl ve Satelight stüdyolarının 2012’de vizyona sürdükleri ilk Muv Luv uyarlaması olan Muv Luv Alternative: Total Eclipse’in aldığı eleştiriler malumunuzdu, belki hatırlayanlar olabilir. Bunun üzerine haliyle, Satelight’ın yerini Liden ve Sansigen stüdyolarının devraldığı ve neredeyse tüm yapım ekibinin değiştirildiği ve prequel Schwarzesmarken’i beklemeye başlamıştık. Bu pazar serinin  ilk bölümünün yayınlanması ile serinin yarattığı ilk izlenimler hakkında bir şeyler karalayayım dedim. İleride 2003 çıkışlı orijinal Muv Luv hakkında da ayrıntılı bir şeyler yazabilirim belki. Ama öncelikle olay nedir, onu bir değinelim isterseniz.

Konuya bihaber olanlar için özetlemek gerekirse; alternatif bir geçmişte insanlık dış uzaydan gelen BETA isimli, kollektif bilince sahip bir yaratık sürüsünün istilası altına girmiştir. Çekirge sürüsü gibi hızla ilerleyen ve karşılarına çıkan her şeyi parçalayıp atan BETA, hava bombardımanlarını ise lazer ışını oluşturabilen organlara sahip türleri kullanarak başarısızlığa uğratır. Bu sürüye karşı insanlık, hayatta kalabilmek için o ana dek sahip olduğu tüm teknolojiyi yüzey ve alçak irtifa savaşına uygun savaş birimleri yaratmakta kullanır ve ATF’ler ortaya çıkar. Schwarzesmarken’in hikayesi ilk temastan 10 yıl sonra 1983’de geçiyor.

Ailesinin Batı Almanya’ya iltica etmeye çalışırken katledilmesine tanık olan Teğmen Theodore Eberbach, BETA istilası karşısında Avrupa’nın en büyük kozu olan Doğu Alman ordusundaki 666. birliğin bir parçasıdır. Fakat dikbaşlılığı, onu Yüzbaşı Iristina Bernhard’ın duygusuz metodlarıyla sıkça karşı karşıya getirmektedir. Savaştan savaşa koşturulmak da 666. birliği yavaş yavaş çılgınlığın içine sürüklemektedir. Bir kaç üyelerini yitirdikleri bir görevin hemen sonrasında Polonya’daki birliklerin rapor ettiği bir yardım çağrısı alırlar. Fakat buldukları şey, savaşamaz hale gelmiş bir Batı Alman ATF’i olur. Aldığı emirle hayatını hiçe saymak pahasına bilincini kaybetmiş pilotu kurtaran Theodore, pilotun nispeten küçük yaşına rağmen B.M. ordusunda pek çok görev başarmış Teğmen Katia Waldheim olduğunu öğrenir. Öte yandan pilotun kendisine gelmesiyle birlikte onlara minnettarlık göstermesi ve kendi takımlarına geçmek istemesi, Iristina’nın da onun ast sorumluluğunu kendisine vermesi üzerine öfkelenir. Onu yüzyüze konuşmaya çağıran Theodore, ona neye bulaştığını bilmediğini ve Doğu Almanya’daki politik durumun BETA istilasını fırsat bilen gizli servis Stasi tarafından ele geçirildiği anlatır. Fakat Theodore bile Katia’nın Doğu ve Batı Almanya arasında BETA istilası yüzünden arka plana düşmüş düşmanlığın boyutlarını tahayyül edebildiğini sanmamaktadır. Katia amacının Tümgeneral Alfred Strachwitz’i bulmak olduğunu söyleyince işler farklı bir hal almaya başlayacaktır.

Muv Luv

Muv Luv

Hikaye aslen 2003 çıkışlı bir görsel romana dayanıyor. O zamanın yükselen trendi olan interaktif görsel romanların yetişkinler için hazırlananlarından birisi olan Muv Luv iki oyundan oluçan çifte içerik olarak çıktı. İlkinde lise arka planında geçen bir kah duygusal, kah erotik komedi bir yapım sözkonusuydu ve Kimi Ga Nozomu Eien ve Akane Maniax adlı iki Anime’ye de adapte edilmiş olmasına karşın açıkçası bu hikaye dönemin klişeleşmiş trendlerinden pek de farklı değildi. İlla bir benzetme yapmak gerekirse bunlar “Kendi Maceranı Seç” adıyla ülkemizde fi tarihinde yayınlanmış Choose Your Own Adventure kitap serilerine benzeitilebilirdi, seçimler yaptıkça görsel kitabı o kısma doğru okuyor ve farklı şekillerde sona ilerliyordunuz. Bu kimi durumlarda seiyuu’larca canlandırılmış erotik sahneler de ortaya çıkartabiliyordu ki “eroge” denen bu erotik interaktif roman sektörünün Japonya’da artık kanıksanmış olduğunu belirtmem gerekiyor.

scw2

Muv Luv Alternative: Total Eclipse

2006’ya yetiştirilen paketteki diğer içerik olan Muv Luv Alternative ise paralel bir evrende aynı karakter kadrosunu yaratıklara karşı insanlığın son direnişinin sürdüğü alternatif geçmişe taşıyordu ve oldukça ilgi görmesiyle PC’nin ardından, yakın zaman içerisinde ek içeriklerin tamamı tek pakette toplanarak XBOX 360, PS4 ve PS Vita için de port edildi ve yetişkin içeriğinin kırpıldığı tüm yaşlara uygun versiyonu da hazırlandı. Ayrıca oyunun bu kısmının gördüğü ilgi üzerine yapımcı MediaWorks sadece Alternative kısmına odaklandı ve 2006-2009 arasında 7 cilt olarak yayınlanan romanı ve 2007’de başlayıp şu sıralar 13 cilde ulaşmış Manga adaptasyonunun ardından o evrende başka birçok yerde hayatta kalma savaşı verildiğinden hareketle başka başka spinoff’larla evreni genişletti. Bunlardan ilki 2007-2013 arasında 6 ciltlik romanı basılıp bunun 3 ciltlik bir Manga uyarlamasını takip eden Muv Luv Alternative: Total Eclipse’dir ve Alternative evreninin ilk Anime uyarlaması olarak 2012’de 24 bölümlük bir uyarlaması yapılmıştır. Bu yazıyı yazmamın konusu olan Schwarzesmarken ise 2011-2014 arasında 9 cilt olarak basılan bir romanın uyarlamasıdır ve Alternative evreninin 2. Anime serisi denemesidir.

Yorumlar