Crusader Kings II: Çok Çok Büyük Taht Oyunları

Miras kanunlarına göre dağıtılan toprak ve ünvanlar sonucunda, akrabalarımızın çoğu boşta kalıyor. Yeteneklerimiz ve şanımız da ele geçirdiğimiz toprakların bir kısmını yönetmeye yetiyor. Peki gerisine napıyoruz? Tabii ki akrabalarımıza veriyoruz. Sonra bazıları çok kuvvetlenince gelip elimizdekini de bizden isteyebiliyor. Bundan kurtulmak için de ciddi bir politik manevra kabiliyeti ya da herkes tarafından sevilen biri olmak gerekli.

ck2-2

Herkes tarafından sevilen birisi olmak için ne lazım? İşte burada ck2’nin güçlü yanı ortaya çıkıyor. Roleplay oyunlarındaki mekaniklerin benzeri bir sistem getirmişler. Her karakterin hem 5 tane statı var, hem de bu statları etkileyen ve daha fazlasını veren bazı özellikleri (trait) var. Statlarımız ülkeyi yönetirken karşılaştığımız sıkıntıları çözmekte kullanılırken, traitlerimiz ise diğer karakterlerle etkileşimde daha önemli rol oynuyor.

Statlarımız ve traitlerimiz, oyunun asıl mevzuu olan entrikalar ve taht oyunlarında önem kazanıyor. Birisine suikast düzenlemek için komplo kurarken, yanımıza alacağımız kişi sarhoşsa tavernada ağzından kaçırabiliyor; aç gözlüyse komploya katılmak için daha fazla para isteyebiliyor ya da dürüst, erdemli bir kişiyse hepten katılmayı reddedebiliyor.

Oyunun oynanışı ile ilgili söylemek istediğim en önemli şey şu: 1066 tarihi ile 1337 tarihi arasında İrlanda’dan Hindistana kadar BÜTÜN toprakların kime ait olduğunu, oralarda hangi ülkeler ve hangi hanedanlar olduğunu GÜN GÜN oyuna koymuşlar. Önemli tarihlere gidip (örneğin osmanlı için 1299’a) orada oluşan mühim değişimleri görebiliyoruz. Bu, gerçekten müthiş bir şey.

ck2-3

ck2’nin son tarihi ise 1453. Yani gerçek hayatta İstanbul’un fethinin gerçekleştiği yıl. Ama sizin oyununuzda çok daha erken gerçekleşebilir, hiç gerçekleşmeyebilir. Tamamen nasıl oynadığınıza bağlı. Ve oyununuz bittiğinde oyuna ekleyebileceğiniz bir DLC ile save dosyanızı Europa Universalis IV (eu4) oyununa aktarıp, oradan da devam edebiliyorsunuz.

DLC’ler Konusu

Paradox oyunlarının DLC’leri, oyunların asıl içeriğini barındırıyor. Ama aynı zamanda oyunların fiyatlarını da biraraya geldiklerinde katlayabiliyorlar. Oyunun kendisi 59 TL iken, DLC’lerini indirimsiz alırsanız 300 TL’ye varan fiyatlar ödemeniz işten bile değil. O yüzden mutlaka ya humble bundle’da paradox indirimlerini ya da Steam’de paradox oyunlarının %75 ve üzeri indirim almasını bekleyin. Yoksa cüzdanınıza yazık olur.

İleride, ck2 ve eu4 oyunları ile ilgili oynanış rehberleri ve strateji yazıları ile devam edeceğiz.

Yorumlar