Grim Fandango Remastered – Ölüm Bile Bizi Ayıramadı!

Manny, elindeki seyahat paketlerini düşük bütçeli müşterilere kakalamaya çalışan eski emektar fanilerden biri, fakat giriştiği bu standartları düşük meslekte pek de başarılı bir iş çıkardığını söyleyebilmek mümkün değil. Daha derin bir tatmin arayışına giren kemik torbası Manny, bir üst mertebeye erişerek daha klas müşterilerle haşır neşir olmanın derdinde düşüyor. Ne yazık ki kemikleri kalın kodaman patronu, Manny’nin bu talebini sert bir tepkiyle karşılaşıyor. Şansını eşeleme kararındaki istikrarını sürdüren Manny, inadına devam ediyor ve nihayetinde de kendisini gizli bir örgüt ile cebelleşirken buluyor. Zaten bu noktada bizi harekete geçiren de sevimsiz kemik torbamızın 4 sene boyunca yakasını sıyırmaya çalışacağı dava olur. Bu “çözüm süreci” aynı zamanda oyunumuzun da ana konusunu oluşturuyor diyebiliriz. Yani en draje hali ile Grim Fandango’da karşınıza çıkacak mesele aşağı yukarı bu olsa da, oyunumuzu öyle kabaca kelimelere sıkıştırabilmek öyle pek de kolay değil!

grimFandango3Grim Fandango’nun oldukça zengin bir çeşniye sahip olduğunu söyleyebiliriz ki zaten bu gün kolektif hafızalarımızda sağlamlaştırdığı yerini de bu melez yapısına borçlu. Dönemin macera ve platform oyunlarının neredeyse tamamına sıçrayan absürt mizahın en fazla boca edildiği öykü hiç kuşkusuz GF’ydi. Oyunun payına düşen ise, muhteşem bir film-noir güzellemesi, nev-i şahsına münhasır karakter tasarımları ve öykü evreni, köklü Aztek mitleri (ki karakter tasarımlarının da miras alındığı kaynak diyebiliriz) ve tabi Meksika kültürünün moda kreasyonu!

Gel gelelim GF’nin pek de öyle genç oyuncuları ensesinden yakalama derdinde olduğunu söylemek mümkün değil. Mesela çok sık yapılan şu kıyaslamayı teğet geçebilmem mümkün değil; oyun Telltale Games sayesinde ultra kolay click & point deneyimi yaşayan yeni nesil oyunculara saç baş yoldurabilir. Herhangi bir tutorial bölümünün eklenmemiş olması ve bulmacalar konusunda daha detaylı bilgi sunmaması, oyunun büyük oranda eski fanatiklere yeniden makyajlandığı izlenimi veriyor.  Zaten yapılan görsel müdahale bile oyunun orijinal ruhuna sadakat fışkırtan cinsten. Özetle, karşımızda öyle Telltale usulü hap kıvamında yarı sinematik bir macera oyunu silsilesi bulunmuyor. GF, tıpkı eskiden olduğu gibi, bu yeniden paketlenmiş halinde de sabırlı oyuncuları mükafatlandırmanın derdine düşmüş. Yani bir yandan oyun oynayan, bir yandan facebook sohbet sekmesini boş bırakmayan öbür taraftan da göz ucuyla dizi ya da film izleyen oyunseverlerin, bir kere daha düşünmelerinde büyük fayda var. Mottomuz: Pür dikkat macera!

grimFandango4Nihayetinde Grim Fandango hakkında birkaç kelam etmeye kalkıştığımızda, zaten eski jenerasyon oyuncuların bildiklerinin üzerine bir tuğla daha koymak biraz zor. Her ne kadar etiketinde “remastered” ibaresi taşısa da, ruh zedelenmesine mağruz kalmadan sınavı geçen bir oyun var karşımızda. Bu deneyimi zamanında yaşamamış daha genç oyun severlere meseleyi anlatabilmek ise biraz daha zor. Sonuç olarak Grim Fandango’yu bu gün trend halini alana click & point oyunları ile kıyaslayarak anlatabilmek de pek sağlıklı değil!

Sözün özü odur ki, macera oyunu efsanelerinden biri olan Grim Fandango, bu yenilenmiş haliyle eski fanatikleri cezbedecek bir yapım. Bu illa ki yeni jenerasyon oyunseverlere sırt döndüğü anlamına da gelmiyor tabi. Bu gün sabır isteyen indie oyunlar ile kendilerini sınayan oyuncular, GF: Remastered’ın üzerine de balıklama atlayacaklardır. Eh! Yukarıda da söylediğim gibi, oyun, sabırlı oyuncuları mükafatlandıracak ve bu gün bile yaratıcılığından ve enerjisinden hiçbir şey yitirmemiş bir oyun nihayetinde! Hani derler ya: “bu deneyimi yaşamadan ölmeyin!”. İşte öyle bir şey!

Yorumlar