Korkma, Acıkma ve Çıldırma! – Don’t Starve

Bağımsız oyunların on kaplan gücünde olduğu zamanların en yoğun dönemlerindeyken, çok sağlam bir bağımsız ekibin ellerinden çıkan Don’t Starve’ı incelemek istedik. Oynadık, inceledik de…

Don’t Starve’a aslında temel olarak Minecraft’ın Tim Burton versiyonu diyebiliriz. Tabii Minecraft ya da Tim Burton ile ilişkisi tamamen benzetme. Bu işi yapan ekip Klei Entertainment Kanada Vancouver’dan sağlam sakat bir ekip. Tarz; özgün, kendine has bir kodlama ile sunulmuş. Grafikler alışılmışın dışında, mükemmel bir müzik ile kombinlenmiş. Basitliğin güzelliği temelinden, “850 MB’a neler sığdırılabilir” sınırlarına kadar ulaşılmış.

Oyun içeriğinden bahsetmek gerekirse oyun “Zorlu doğal yaşam şartlarında ne kadar süre hayatta kalabilirsin?” sorusunun cevabı niteliğinde “survival” bir oyun, yani hayatta kalma oyunu. Oyun seni işine yarayacak her türlü kaynağın olduğu bir haritaya atıyor. Seviye mantığı yok, gün var. Gün 1’den başlıyorsun malzemeleri toplamaya.

Biz oyunu sizin için oynadık, çok da eğlendik. Daha önce Don’t Starve ile ilgili bir yazı da yazmıştık. Şimdi ise Gün 1’den başlayarak nasıl bir yol izlenir, oyun bizi nereden alır nerelere götürür üzerinde duralım dedik.

all_characters

Öncelikle oyun başladığında yani ilk gün hiç zaman kaybetmeden malzeme toplamaya başlamanız gerekiyor. İlk amacınız ateş yakmak. Bunun için size odun ve Gress adı verilen çalılardan lazım. Odunu elde edebilmek için ise ağaç kesmeniz lazım, bunun içinse balta. Baltayı Flint adı verilen taşlardan ve Wings adı verilen dal parçalarından elde ediyorsunuz.  Sol tarafta boydan boya bir panel göreceksiniz. O panelde en üst sırada mızrak, balta, kazma gibi araçların bulunduğu bir bölüm var. Siz balta yapabilecek malzemeye sahip olduğunuz anda panelde oluşan yeşil ışık sizi uyaracaktır. Dediğim gibi ilk gün ne yemek ne başka bir şey, tek önemli olan ateş. En üst sağda ise daire şeklinde bir zaman levhası göreceksiniz(zaman levhası mı?). Sarı olan kısımlar gündüz, turuncu olan kısımlar akşam siyah-lacivert gibi olan kısım ise gece. İşte o kısımda ateş yakıp ateşin etrafında olmanız lazım. Yoksa kurtlar kapar. Cidden…

Sabahı ettiyseniz mis… Şimdi yapmanız gereken yine sağ üst tarafta bulunan; can, akıl sağlığı ve açlık durumlarını kontrol altına alabilmeniz. Yemek yemeniz lazım, ama her bulduğunuz şeyi yemeyeceksiniz. Sakın haa! Erken oyun safhasında en yararlı yiyecekler havuç ve böğürtlenler… İleride bunları pişirerek daha doyurucu ve sağlık arttırıcı yiyecekler yapabileceksiniz ama oyunun ilk safhalarında çiğ olarak gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Akıl sağlığını korumak için ise öncelikle karanlıkta çok kalmamalısınız. Yani mümkün olduğu kadar gece vakti ateşin yanında bulunun ki zaten ateşten fazla uzaklaştığınızda ölürsünüz. Akıl sağlığını durağan tutabilmek için yapmanızı önereceğim şey çiçekler toplamak olacaktır. Topladığınız her çiçek size 5 akıl sağlığı verecektir ve 12 adet çiçek topladıktan sonra sol tarafta bulunan malzeme panelinde şapka işareti olan alana tıklayarak çiçek şapkası yapabilirsiniz. Bu şapka gündüzleri akıl sağlığınızın sürekli artmasını sağlayacaktır. Kafayı yememenin diğer bir yolu ise uyumak. Uyumak için yine her zaman kullanacağımız malzeme panelinden minik bir uyku tulumu yapmalısınız. Tabii oyun ilerledikçe kendinize bir ev yaptığınızda kalıcı bir çadırınız olacak. Daha hızlı can ve akıl sağlığı yenileceksiniz. Buralara geleceğiz… Uyumak Don’t Starve’da zor zanaat.. Uyurken normalden çok çok daha hızlı acıkırsınız. Bu yüzden tok uyumalı ve sabah kalktığınızda hemen yiyebilmeniz için yanınızda yiyecek bir şeyler olmalı. Mesela oyunun erken safhalarında  4 havuç, 2 böğürtlen uyuyup kalktığınızda sizi tamamen doyuracaktır. Akıl sağlığınız düştükçe Nigthmare denilen yaratıklar görmeye başlayacaksınız, paranoyaklaşacaksınız ve bir süre sonra bu yaratıklar size saldırmaya başlayacak… Aman dikkat!

261

Gelelim açlık meselesine. Açlık her kötülüğün anasıdır Don’t Starve’da. Çok fazla sayıda mantar var dünyanızda. Bazıları iyi huylu bazıları ise kötü. Bu durum ne zaman yediğinize, nasıl yediğinize ne ile yediğinize göre değişiyor. Bazı mantarlar akıl sağlığını azaltıp, canı arttırırken bazı mantarlar canı azaltıp size akıl sağlığı ve tokluk sağlıyor. Kendinize kalıcı bir alan kurduğunuzda yemek pişirmek için gerekli olan Cockpit’i kurup bu mantarları etler ve sebzelerle beraber pişirip daha doyurucu bir yemek elde edebilirsiniz. Bunu sık sık hatırlatacağım havuçları mümkün olduğu kadar kışa bırakın. Çünkü kış geldiğinde tüm yemek kaynakları, tavşanlar, kuşlar dahil yok olacak ve sadece havuçlar kalacak. Evet bir de kış meselesi var. Can meselesinden sonra oraya geliyorum.

Can,doğal olarak canlılar tarafından saldırılara uğradığınızda azalıyor. Haritada belli başlı hayvanlar, böcekler, canavarlar var. Öncelikle örümceklerden bahsetmek istiyorum can başlığı altında. Örümcekler ve yuvalarındaki malzemeler sizin inanılmaz işinize yarayacak arkadaşlar. Oyunun orta safhalarında işinize yarayacak bir çok eşya için örümcek yumurtası, örümcek eti, örümcek ağı gibi malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu yüzden kalıcı alanınızı yani evinizi kuracağınız yerin yakınlarında en az iki tane örümcek yuvası olmasına özen gösterin. Örümceklere seri bir şekilde vurduğunuzda üç vuruşta ölüyorlar ve bahsettiğimiz malzemelerden döküyorlar. O malzemeleri de diğer malzemeler gibi manuel olarak toplamanız lazım.

Yorumlar