Kahramangiller

Küresel Bir Savaşın İçinde Yaşamak: Front Mission

Kahramangiller olarak çoğu alt kültür havarisi tarafından yok sayılan yada hak ettiği değer gösterilmeyen türlere ve yapımlara odaklanmayı bir görev olarak gördüğümüzden, bir süre önce kapsamlı bir dosya konusuyla irdeleme gereği duyduğumuz Mecha akımı içerisinde önemli bir yere sahip olan “Real Robot” alt türünün önemli yapıtlarını incelemeden geçmiyoruz. Her ne kadar birçok kişi için ismi Final Fantasy külliyatı ile özdeşleşmiş olsa da Square firmasının yarattığı sıra tabanlı strateji oyunu Front Mission da, bu alt tür içerisinde gerçekçilik ve politik derinlik içeren senaryo konseptini Mobile Suit Gundam kadar önemli bir şekilde temsil eden bir diğer örnek konumunda. Haliyle bu konuda biraz yazıp çizmek bir sorumluluktu, kaçamazdım.

Front Mission, Squaresoft tarafından ilki 1994’de üretilen bir Manga serisi ve 1995’de Super Nintendo için üretilen bir turn based strateji olarak başladı. Size belki bir şeyler ifade eder mi bilmiyorum ama bu ilk oyunun karakter dizaynları efsanevi çizer Tetsuya Nomura’ya aittir. Firmanın diğer tüm oyunlarının aksine Front Mission bizim dünyamızın yakın geleceğinde geçiyordu ve enerji krizleri, emperyalizm ve terörizm gibi temalara dayandığından eski Square yöneticilerinden Yoji Shibata’nın yaptığı tabirle “Şu ana dek ürettikleri en tehlikeli oyun” idi.

Serinin aşırı politik yapısı sebebi ve hatta daha ilk oyunda düşman olarak bizzat Amerikan birliklerine karşı direniş veriyor olmamız sebebiyle 11 Eylül saldırısı sonrası en çok yara alan oyunlardan birisi oldu. 11 Eylül öncesinde İngilizce versiyonu üzerinde çalışılan tüm oyunlar bu olay sonucu iptal edildi. (Sadece çok sonradan Front Mission First paketindeki Amerikan tarafı görevleri DS versiyonuna eklenerek gecikmeli de olsa tümden iptal olmaktan kurtuldu.)

11 Eylül’den sonra çıkan ilk oyun olan Front Mission 4 ise batıda çıktığında çoktan manasını yitirmişti, zira hem çok geç çıkmış hem de dünya haritasındaki sınırlara varana dek bir çok lokalizasyon müdahelesine gidilmişti. Front Mission 5 ve şimdilik son Front Mission oyunu gibi görünen Front Mission Evolved ile serinin Amerikan tarafına bakışı eski serilerin aksine daha yumuşaktı, hatta Evolved’de olaylara tümüyle ilk oyundaki işgalciler olan USN tarafından bakıyorduk. Netice itibariyle vurgulayabileceğim en önemli nokta ise savaşı politik bir bir realite olarak en baştan kabul etmiş bir kurgunun söz konusu olması ve bu kurgunun temellerinin ta kartuş tabanlı 8 bit SNES sistemi bir oyundan doğabilmiş olması.

Seri 2034’de bir enerji krizi ile başlıyor. Birçok ülke ekonomik krizden dağılmadan çıkabilmek için Federasyon sistemine geçiş yapıyor. Afrika kıtası doğrudan dış güçlerinin işgaline uğramış, dahası fosil yakıt stoklarının artık tükenme sınırına gelmesinin bilinmesi süper güçleri tümden pervasızlaştırıyor. Dahası yeni bir enerji kaynağının denize yapay olarak yayılan OCU’da ortaya çıktığının öğrenilmesi üzerine bölge üzerinde değişen yoğunluklarda ve çok taraflı bir abluka başlıyor. Bu süreç aynı zamanda dünyanın birçok yerindeki insanların hayatlarını sonsuza dek değiştiriyor.

Taraflar

OCU : Oceanic Cooperative Union, Doğu Asya ülkeleri, Okyanusya ülkeleri ve merkezli olarak Avustralya’yı alan bir birlik. Savunma siyaseti izliyor olsalar da savaş süreci ile birlikte onlar da bu nefret döngüsünün bir parçası haline geliyorlar.

USN : United States of New Continent, kuzey ve -en azından sindirilmiş olan-güney Amerika ülkelerinin ABD merkezli ittifakından oluşuyor. Hammadde krizlerini güvenlik adına kullanıp sıkça dış müdahelelerde bulunuyor.

EC : European Community, bildiğiniz Avrupa Birliği ama sınırlarının çok ötesinde ihtiraslara sahipler. Süreç sırasında özellikle OCU’ya yönelik işgal tehditlerinden yararlanarak bölgede imtiyaz kurmaya çalışıyorlar.

Da Han Zhong: Çin’in Tayvan’ı ilhak etmesinden sonra aldığı yeni isim. Son derece güçlü olan bu devlet aynı zamanda eski Çin’den farklı olarak sosyalizmi yeni bir reformla yorumlamıştır. Silah şirketleri ve PMC ajansları başta olmak üzere birçok oluşuma devlet çıkarları gerektiği ölçüde göz yumulmaktadır.

ZAFTRA Cumhuriyeti: Rusya’da yönetimi ele geçiren aşırı sağ oluşumların Doğu Bloku’nu yeniden kurarak ülkeyi eski korkulan gücüne kavuşturma hülyasıyla hareket eden yayılmacı bir başka taraf.

Yorumlar

 • onur

  Front mission evolve için inceleme yazım.

  Front mission serisinin ne kadar siyasi ve derin olduğunu duyunca Front mission evolve’u almaya karar verdim. Peki bu oyunun diğerleriyle hiç bir alakası var mı?? Ne yazık ki hayır. önceden Amerikanın demokrasi barış getiricem bahanesiyle diğer ülkelere girmesini anlatan bu siyasi oyun serisi Amerikalılar tarafından japonlardan alınınca etliye sütlüye karışmayan kaka teröristler modunda bir oyuna dönüşmüş. Eski siyası tarafından hiç bir şey geriye kalmamış. Peki hikaye yinede iyi mi derseniz, hayır. Anormal miktarda klişeyle dolu olan oyunda kafayı yememek için zor duruyorsunuz. Ayrıca klişeler o kadar vasat kullanılmış ki anlatamam klişe Spoilerı
  -süper silah geliştiren bilim adamı baba: Tamam
  -başkahramanın kızla öpücekken araya başkasının girmesi: Tamam
  -Babanın oğlunun yanında öldürülmesi:Tamam
  -Oğlanın intikam yemini:Tamam
  -Zenci sempatik karakterin ölümü:Tamam(Allahtan korkun 90 lardan beri bu klişe kullanılmıyor)
  -Esas kızın kaçırılıp esas oğlan tarafından kurtarılması: Tamam
  -Yaptığı hatayı kendini feda ederek ödeyen üst rütbe asker :Tamam (bunu Michael Bay bile Kaya filminden sonra yapmadı)
  -Klasik müzik dinleyen psikopat:tamam( yanında harley quinn çakması bedava)
  -Esas kızın sonda ölmesi: Tek tutturamadığım klişe buydu. bravo bu klişeye girmeyip beni ters köşeye yatırdı :))

  Hiç iyi yanı yok mu var aslında oyun eğlenceli indirimdeyken alabilirsiniz ama serinin adına kanıp adam gibi birşey sanmayın. Hikaye Watchmen çalıntısı ki harika bir hikaye olabilicekken kötü teröristler moduna fazla girdiği için bir iş çıkaramıyor. (Teröristler ana karargahı çölün ortasında, Mesaj alındı bay Trump.) oyunun bir kötü yanıda etrafta eşya toplatmak, bir sonraki bölüme geçmek varken para kazanmak için oturup eşya arıyorsun. bir zahmet bioshocktaki gibi mini oyunlar olsa ordan para kazansak mantıklı olabilirdi ama bu gerçekten sıkıcıydı.

  Dediğim gibi indirimdeyken alınabilir. Sakın hiç bir dlc yi almayın paranıza yazık bir kişi bile multiplayer oynamıyor.