Şehrin Kötü Çocuklarının Son Direnişi: The Warriors

Risk alan Paramount filmi gösterimde tuttu ve bu filmin bir külte dönüşmesine sebep oldu. Film gösterimdeki 6. haftasında 17 milyon dolar hasılat elde etmiş ve büyük bir ticari başarıya imza atmıştı.

Öte yandan film eleştirmenlerce pek de iyi karşılanmamış, pek çok açıdan yerilmiştir. Filmin diyaloglarının az ve fonksiyondan uzak olması, erkek egemen bir şiddeti hoşgördüğü, ucuz eğlence karşılığında ciddiyetten uzaklaştığı, ayak takımı seviyesine indirgenmiş bir seyirlik olduğu yönünde eleştiriler eksik olmamış, ama öte yandan film kendi hayran kitlesini gerek vizyondayken gerekse filmden sonra büyütmeyi bilmiştir. Amerikan başkanlarından Ronald Reagan bile kendisini bu filmin hayranı olarak nitelemiş ve filmin başrol oyuncusu Michael Beck’i Camp David’e davet edip filmi bir de orada izleyip ona teşekkürlerini sunmuştur.

warriors3

Dublör kökenli yönetmen/oyuncu Syoo Seung-wan’ın 2006 tarihli aksiyon filmi City of Violence (Jjakpae)’ın bu filme bir saygı duruşu olduğu bilinir. Ayrıca yönetmen Tony Scott’un da intiharından önceki son birkaç yıl içerisinde Top Gun 2 ile birlikte bu filmin modern bir yeniden çevrimi üzerinde çalıştığı da biliniyordu. Bunların haricinde Mezco Toys filmdeki karakterlerin figürlerini de piyasaya sürmüş ve 2009’da filmin 5 fasikülden oluşan çizgi romanı hazırlanmıştır. Bunu The Warriors: Jailbreak adlı 4 sayılık orijinal bir macera izlemiştir. IDW Comics’in Teenage Mutant Ninja Turtles’ının 27. cildinde de filmin karakterlerini Shredder’in bir çete liderini infazını izleyenler olarak cameo yaptırdığı bilinir.

Filmin zaman içerisinde külte dönüşmesinde 2005 yılında DVD’sinin piyasaya sürülmesi ve GTA oyununun yaratıcıları olan Rockstar Games’in filmi bir PS2 oyunu haline getirmesinin payı büyük olmuştur. Filme dayanan sıradan bir oyun yapmış olmak istemeyen Rockstar Games, hazırladığı senaryoyla filmi geliştirmiş ve filmden önceki olayları da 13 seviye boyunca açığa kavuşturmuş, filme paralel giden 14-18 arası seviyelerle de karakter sayısını arttırmış, yan anlatımlarla karakterlerin çeteye nasıl katıldıklarını anlatan açıklamalar vermiştir.

Bunun yanı sıra filmde yer alan oyuncular sesleriyle de oyuna katkıda bulunmuştur. Oyun aynı zamanda o zamana dek sınırlarının zaten yapabildiği her şeyi yapmış olduğu düşünülen PS2’in sınırlarını sonuna dek zorlamış, ilk kez açık dünya oynanışına sahip bir oyunun aynı konsoldan iki kişinin senkronize şekilde oynamasına izin vermiştir ki bu özellik o zamana dek GTA’ya bile tanınmamıştı. Gördüğü ilgi üzerine bu oyunun XBOX 360 portu da yapılmış ve bunun akabinde Streets of Rage, Double Dragon yada Final Fight stilinde bir The Warriors mini oyunu da indirilebilir içerik olarak XBOX 360’a sunulmuştur.

“Ezeli rekabet Bronx sokaklarına taşındı!”

Warriors için  bir gece içinde başlayıp biten bir hikaye herşeyden önce. Haliyle sokaklarda polisler ve diğer rakip çeteler dışında sadece rolü figürandan fazla olmayan insanlar var. Önemli karakter sayısının az olması filmin dinamizminin düşmesinin de önüne geçiyor ve kavgalarda şiddet seviyesinin hep bir seviyenin altında tutulması da filmin iç bunaltıcı değil de, yer yer eğlenceli bile olmasına katkı sağlamış. Her çetenin egemen olduğu sokaklarda kendi raconunu dikte etmeye çalışması, her çetenin diğerinden farklı şekilde giyinmesi hikayedeki bir diğer eğlencelik yan detay ve bu da filmdeki zamansızlığa katkı sağlıyor.

warriors4

Elbette Warriors diğer çeteleri kendi sokaklarında yenebilecek kadar kalabalık olmadıklarından aşağı yukarı her sokakta yaptıkları bir şekilde uğradıkları saldırıları karşılayıp tez elden sonraki sokağa kaçmak oluyor ve bu da filmdeki dinamizmin düşmesinin önüne geçiyor. Film boyunca bir radyonun diğer çetelere son olaylar konusunda bilgi vermesinden dolayı arka planda sürekli dönemin hit şarkıları kulağınıza çalınıyor. Bu filmin takibini kolaylaştırıyor ve filmin ambiansına da katkıda bulunuyor.

Sonuca gelirsek Warriors sınırlı süresine sıkıştırdığı durmayan temposunu akıcı ve yer yer eğlenceli şekilde verebilen, zamansızlık hissini çok iyi verebilen ve dönemin ruhunun adeta bir fotoğrafını çeken bir film olduğunu söylemek mümkün. Haliyle ayırdığınız zamanın hakkını vereceğine emin olabilirsiniz.

Yorumlar