Witcher 3: Gümüşün Işığı, Çeliğin Keskinliğiyle Birleşince!

Sevdiğimin Hatırası Üç Beş Jilet Yarası

Gelelim oyundaki en önemli kısıma; GRAFİKLER!

Gerçeği yalnızca gerçeği söyleyeceğime yemin ediyorum; Oyunun grafikleri ilk gösterildiği durumdan bir hayli düşürülmüş durumda piyasaya çıktı, yapmaz dediğimiz CD PROJEKT RED çağın hastalığı “downgrade” hastalığına kapıldı ve grafikleri düşürdü. Peki bu hali ile oyunun grafik seviyesi tatminkarlıktan bir hayli uzakta mı? Cevap kocaman bir hayır! Sadece CD PROJEKT RED’in başarısız olduğu tek konu  var oda optimizasyon. Full ayarlarda oyun inanılmaz görünüyor fakat “highend” bilgisayarda bile arada tekleye biliyor. Ben FPS’yi 30’a çekip belirli ayarlamalardan sonra yüksekte oynadım oyunu ve çok rahatsız etmedi fakat Full ayarları grafik kalitesi birbirine yakın olan MGS; Ground Zero ultra da hiç kasmadan yağ gibi oynadım. Dedim ya optimizasyonda biraz zayıflar ama CD PROJEKT RED için “bu kadarı kadı kızında da olur” tabiri bile yetersiz kalıyor , onlar nesli tükenmek üzere olan sayılı oyuncu dostu bir firma.

7d0cd06d-d6dc-4ab2-9d1c-2611e1eb79ed

Tamamıyla oyun içi alınmış bir ekran görüntüsüdür.

Oyunda özellikle Geralt, Triss, Yennefer, Ciri, Vessemir ve benzeri diğer baş karakterler çok çok iyi tasarlanmış ve kaplanmış. Hakikaten çok kaliteli mimikler ve çok kaliteli ağız senkronizasyonlarına sahipler. NPC’ler ise çok farklılar! Birbirine benzeyen NPC sayısı hakikaten çok az hele kalabalık haritalarda birbirinin benzeri NPC’leri görmek çok zor. Evet bakın kalabalık alanlarda dedim. Adamlar derslerini sıkı çalışmışlar. Detaylı tasarımlar dedik bunlar oyunun içine içerik olarak da yansımış.

Ben mesela Geralt’ın sakalı uzayacak dediklerinde, fazla iksir içince yüzünde çatlamalar olacak dediklerinde inanmamıştım, çok af edersiniz kocaman bir popo oldum! Yahu sakalları kestirdikten sonra oyun zamanıyla bir hafta sonra kirli sakal olur mu oyun karakterinin yüzünde ya da boss dövüşünde 4 iksir birden içince yüzün de çatlamalar olan mor mor damarlar çıkan oyun karakteri olur mu? Yapmışlar olmuş…

İçerik detayı muazzam sevgili kahramanlar, silah detayları, zırh detayları, karakter detayları. Başlıkta da belirttim ya Geralt’ın yara izleri çok gerçekçi görünüyor ve ben bunun ile alakalı bir şey okumadım ama sanırım yeni yara izleri alıyor. Mesela atınız için aldığınız eğer her değiştiğinde, yeni eğerdeki detayı görebiliyorsunuz veya üstünüze yeni bir zırh giydiğinizde detaylar, üstündeki rünler veya işlemeler bir bir belli oluyor. Bende kendi kendime diyorum ki bu nedir?

witcher2

Dövüş sistemi neredeyse ikinci oyunun aynısı ama daha iyi olabilirmiş fakat bu hali ile bile hiç rahatsız etmiyor üç beş kombatta mortu çektikten sonra alışıyorsunuz. Aa bir dakika en büyük detayı atlıyordum sevgili kahramanlar! Artık öyle bir kılıçla oyun bitiremiyorsunuz… Zırhlarınız ve kılıçlarınız hatta botlarınızın bile artık bir “dayanıklılık” limiti var. Arka arkaya dört mücadeleye girerseniz o kılıç elinizde patlıyor ya da zırh’ınızdan herhangi bir parça. Bunun içinde oyun size tamir kitleri yaratmış bunları satın alıyor ya da lootluyorsunuz. Ama merak etmeyin çok çıkıyor ben hiç para vermedim sizin de benim gibi loot hastalığınız varsa para vermezsiniz. Ama tamir özelliği ciddi anlamda para yiyor oyunda.

Bir başka özellik ise; Diyelim elinizde dayanıklılığı yerlerde bir kılıç var  ve satsanız da para etmiyor değil mi, ne yapacaksınız peki? Cevap Witcher 3 ile geliyor; Ayrıştırma. Witcher 3’de eşyaları ayrıştırabiliyorsunuz ve bunları ayrıştırınca ayrıştırdığınız nesnenin içinde  ne varsa sizin oluyor, mesela bir kılıç ayrıştırdınız elinize bir külçe çelik, bir kaç deste şerit deri  ve tahta parçaları geçiyor. Diyelim craft etmeniz gereken çok önemli bir tarif var elinizde ve kullanmadığınız bir kılıç bu tarifin içerisinde ki bir malzemeyi içeriyor, bu özellik ile kılıcı ayrıştırdığınızda gerekli olan malzemeyi ortaya çıkartabiliyorsunuz.

witcherr

Witcher’ım Ben Bilgim Engin, Ver Bir Kontrat Olayım Zengin!

İlk oyunda 3, ikinci oyunda 6 bu oyunda ise toplam 14 farklı son bulunmakta. Yaptığınız hareketler, aldığınız kararlar, oluşturduğunuz karakter hepsi oyuna etki ediyor. Mesela en basit örnek oyunda Yennefer’e yürürken kalktı bana “Adında altınlı bir şeyler geçen kadına neden gitmiyorsun” dedi ve vermedi. Gönlünü yani..  Şimdi bunu oyunun sonuna etki edecek büyük kararlar ile düşünün bir de, ürküttü değil mi? Ama ben oyunu sanırım -+ ya da++ falan bitirdim çünkü beklediğim kadar leş bitmedi oyun.

Yorumlar