Batman v Superman’de Batman’in Yaratıcısı Bill Finger’e Saygı Duruşu

Bruce Wayne ismindeyse yine Bill Finger rol oynamış. Birçok tarihi karakteri düşünen Finger, sonunda İskoç Kralı Robert Bruce’un “Bruce”uyla Amerikan Özgürlük Savaşında yer alan Mad Anthony Wayne’in “Wayne”ini birleştirmeyi uygun bulmuş. Bu arada Gotham’ı ve Kedi Kadını da yaratan Bill Finger’mış. Hatta hemen her düşmanın yaratılmasında da parmağı da varmış. Varın gerisini siz düşünün. Öte yandan Wildcat’le Green Lantern’in ortaya çıkışında da görev almış ve hakkı olan “yaratıcı” sıfatıyla anılmış. Ama Batman hariç.

Bob Kane’in orijinal Batman tasarımı.

Bob Kane’in orijinal Batman tasarımı.

DC Comics inatla Bob Kane’in adını ön plana çıkarmış. Böylece de Finger’in sözleşmesinde yer almayan bir maddeden yararlanarak fazladan para ödemekten kurtulmuş (Gerçi bu sözleşmenin Bob Kane’le yapıldığı da yazıyor bazı kaynaklarda artık hangisi doğru bilmiyorum). Ama dikkatli gözler ayrıntıları kaçırmamış. DC Comics hemen her yayınında her ne kadar Bob Kane için “yazar-çizer” denmişse de kayıtlara göre Bob Kane hayatı boyunca hiç Batman hikâyesi yazmamış. Buna karşın Bill Finger ismi her hikayenin başında görülebilmekteymiş. Bu sebeple olsa gerek yıllar sonra ancak “Batman yazarı” olarak anılmış. Yıllara yayılan ve akrabaların üst üste açtığı davaların da işin içine girmesiyle uzayan süreçle birlikte ancak bu sene Batman vs Superman: Dawn of Justice filminde Bill Finger “Batman’in yaratıcısı” olarak jeneriğe girebilmiş. Bundan böyle de bu şekilde kalacakmış.

1939-2016 yılları arasında pas geçilen imtiyaz ve telif hakları ne olacaktır diye sordum kendi kendime… Bilemedim. Yoksulluk içinde ölen bir sanatçının kayıpları giderilebilir mi bu saatten sonra? Onu da bilemedim. Bir sanatçıyı en çok motive eden şey işinin altında imzasının olmasıdır. Kim bilir belki de Bill Finger’e maddi olacağı kadar manen de destek olabilecek bütün o haklar zamanında iade edilseydi sanatçının ömrü daha da uzun olurdu. Bilmiyorum. Aklımda deli sorular.

Sonuç olarak DC Comics Bill Finger’e iade-i itibar da bulunmuş. Dilerim yoksulluktan ölen veya tedavi görecek kadar parası olmayan veya sefalet içinde ölmek üzere olduğunu duyduğumuz tüm çizgi roman sanatçılarına da aynı muamele yaşama vedalarından önce yapılır.

Not: Daha detaylı bilgi için “Bill the Boy Wonder: The Secret Co-Creator of Batman” filmine göz atabilirsiniz.

Kaynakça

Yorumlar