Kahramangiller

Böylesi Görülmedi: Suikast Sınıfı

Anime-manga takip edenlerin az çok bildiği üzere Japon halkının kafası çok farklı çalışıyor. Adamların aklına gelen senaryolardan karakterlere kadar, eşine az rastlanır bir orijinallikte ya da absürdlükte yapıyorlar işlerini. Kimin aklına bir sınıf dolusu öğrenciyi öğretmen katili yapmak gelirdi? Tamam, öğretmen sen ben gibi insan değil ama olsun… demek isterdim ama öyle değil işte. Adam hak ediyor. Ya da adam olsaydı hak ederdi. Ne ki bu, bilemedim.

zülfmoon

Zannedersem 2012 yılında yayınlanmaya başlayan bir seri Suikast Sınıfı (Japoncası Ansatsu Kyōshitsu, İngilizcesi Assasination Classroom) Yusei Matsui’nin yazarlığını ve çizerliğini yaptığı biraz shounen, çoğunlukla komedi odaklı bir seri. Ha, dramatik olduğu zamanlar yok mu, var tabi. Senaryoyu etkileyen ana etmenlerden hem de bu dramatik mevzular.

Koca Ay… 

…ne hale gelmiş. Bildiğimiz Ay Dede’den bahsediyorum. Yarısından çoğu yok olmuş durumda. Geriye sadece hilal şeklinde bir yıkıntı kalmış tabiri caizse ve bu bizim suçumuz değil—halbuki tam insanoğluna göre bir hareketti. Mesele çok daha garip. Nereden geldiği, ne maksatla geldiği bilinmeyen ahtapota benzeyen bir yaratık, gelip koca ayın yarısını yok etmeye karar veriyor ve gökte dolunaydan eser kalmıyor. Nedeni nasılı daha anlaşılamadan, bir sene sonra mart ayının bir günü dünyayı yok edeceğini söylüyor. Öyle kendinden emin bir tavırla yapıyor ki bunu, kimse “Hadi lan oradan” diyemiyor. Ancak bu tüm kozları elinde toplamış olan garip şeyin bir teklifi var.

Kunugigaoka Ortaokulu’nun 3. sınıflarından bir tanesine öğretmen olmayı talep eder. Neden böyle olduğu konusunda kimsenin bir fikri yoktur ve seçtiği sınıf ise bir diğer muamma olarak göze çarpar. Bağlı olduğu okulun en istenilmeyen, en tembel, topluma karışmakta başarısız, asosyal öğrencilerinin gönderildiği, kendi başına izole bir binada eğitim gören 3-E (İngilizce “End”in E’si diyor öğrenciler) sınıfına, en diptekilere öğretmen olur. Hal böyle olunca dünya devletleri, başarısızlığın timsali olan öğrencilerin omuzlarına çok ağır bir yük yükler. Bu ne idüğü belirsiz yaratığı öldürmek ve dünyanın geleceğini kurtarmak.

asınıf

Tamam da ortada bir sorun var. Hızı mach 20 olan ve yıkım gücü hakkında çok az şey bilinen bu garip yaratığı öldürmek tam da düşündüğünüz gibi imkansız. Ancak dünyanın akıbeti, bu yabani ot gibi sökülüp atılmış 3-E sınıfı öğrencilerine bağlı…

“Amma İş Be” 

Dedim konusunu ilk okuduğumda. Mangakanın nereden aklına gelmiş bilmiyorum, ancak eğlenceli olduğu su götürmez bir seri. Japon kafası genelde arkadaşlık, dostluk, birlik beraberlik gibi kavramları bu ve benzeri yapımlarda kullanmaya bayılır. Misal Bleach, One Piece gibi ömürlük serilerin odak noktası arkadaşlık kavramı olmuştur. Sebebi karakterlerin arkadaşları uğruna çaba harcayıp, kendilerini feda etmesi sayesinde okuyucuyu gaza getirmek.  Ne kadar gaz, o kadar reyting. Sonuçta hedef kitle 14-25 yaş aralığı. Yoksa Luffy neden Dünya Hükumeti’ne kafa tutsun, değil mi? Gerçi orada durum biraz karışık. Neyse, Suikast Sınıfı da bu özelliği ile beni şaşırtmadı. Burada da öğrencilerin başarılı bir suikast için nasıl bir arada durduklarını, kaynaştıklarını vs okuyoruz. Herkesin elinde ya silah ya bıçak, birbirlerini gazlıyorlar.

Alışamadığım tek şey şu suikast fikri. Biraz değil, bayağı bir garip geldi. Özellikle birbirlerini bunun için sürekli destekleyen, “Yaparsın kanka” diyen ortaokul öğrencilerini görmek. Tamam senaryodur, olur da, sabi sübyanın ne işi var öldürme eylemiyle? O kadar güvenlik kuvveti, ordu varken bu çocukcağızlara mı kaldı? Anlaşılan kalmış. Nedenini hala öğrenemediğimiz bu garip öğretmenlik hadisesi burada en çok kafamı kurcalayan şey oluyor işte. Ahtapotumuzun tek şartı çocuklara öğretmenlik yapmak. Ve eğer becerebilirlerse kendisini öldürmelerini istiyor. Gariplikler sürüyle…

assclassmanga

Senaryo gayet keyifli, adam yazmış. Ama çizebilmiş mi? Bu noktada ortalama olduğunu söylemek isterim. Gerçi ne haddime, “Sen git çöp adam çiz öyle gel” deseniz de haklısınız, lakin okuyucu biraz şımarıktır. En iyisini, olmazsa da olabildiğince iyi olmasını ister haliyle. Yusei Matsui karakter çizimleri konusunda gayet güzel işler çıkarmış. Çöp adam kadar olmasa da yakın kolaylık seviyesindeki garip yaratık da dahil olmak üzere, herkes kağıda güzel aktarılmış. Ancak mekan çizimleri daha iyi olsa süper olur. Daha ilk ciltteyiz, daha güzel çizimler olur ileride.

Yeni Serilere Kapımız Açık 

Gerekli Şeyler de her geçen gün yeni mangalar sunuyor önümüze. Özellikle orijinal boyut ile piyasaya sürme olayı beş yıldızlık hareket. Çeviri konusunda söylenecek bir şey yok, zira okurken ne bir kopukluk ne de sırıtma hissettim. Gayet akıcı bir şekilde gidiyor. Özellikle sapsarı dış kapağı ile beni benden alan Suikast Sınıfı, senaryosu ile dikkate değer bir seri. Kısa süre önce Ajin ve Yedi Ölümcül Günah ile birlikte Türkçe manga arşivimize eklenen seriye en azından bir göz atın. Eğlencelik olur.

Yorumlar

  • Doctor What

    anime sever arkadaşlar için şu sıra bayatlamaya başladığını düşündüğüm anime sektöründe çok taze, berrak bir fikir, mangaka abi nereden nasıl ilham almış tahmin dahi edemiyorum, sırf koro-sensei için bile izlenebilir.

    seriyle ilgili sıkıntımsa gerçeklikten çok kopması. Böyle bir konuda nasıl gerçeklik ararsın diye sorarsanız öğrencilerin, düşmanların, sensei’nin kullandığı teknikler fizik kurallarıyla o kadar ters düşüyor o kadar uçuk yerlere varıyor ki bir kabak tadı veriyor. tüm o karakterlerin komedisi, dramı, empatisi çöküveriyor sanki, gerçi bu biraz benim uyuzluğum sanırım, iyi bir anime izleyicisinin kaçırmamaso gereken bir animedir yoksa