Çizgi Roman Uyarlamalarında Artık Görmek İstemediklerimiz

Öncelikle uyarlama filmlerle ilgili şöyle bir yazım daha olduğunu hatırlatarak giriş yapalım. çizgi roman uyarlamalarında, genel anlamda anlıyor ve kabulleniyor olabiliriz. Ancak (özellikle) çizgi roman uyarlamalarının sayısı gittikçe artıyor, her gelen filmle ilgili de tartışmalar bitmek bilmiyor.

Bu yazıda da artık “şunları yapmasalar” dediğimiz bazı kriterleri sıralamak istedim.

Ben Amcalar, Thomas Wayne’ler Ölmesin

Sizi bilmem ama ben artık başka bir filmde daha Wayne ailesi ya da Ben amca ölsün istemiyorum. Resmen sıtkım sıyrılmış durumda, tamam herkes bu karakterlerin arka planını bilmiyor olabilir ama ısrarla tekrar ve tekrar göstermeleri beni çok yordu.

Hele ki biraz da çizgi roman okuyorsanız, vay efendim Marvel Now, New 52 derken reboot üstüne reboot, sürekli güncellenen ama özünde aynı kalan arka plan hikayelerinin tadı çoktan kaçtı.

bruce

Doğal olarak Marvel’in en büyük markası Spider Man ve DC’nin en büyük markası da Batman’in arka plan hikayelerinde en önemli yeri kaplayan amca ve anne/baba ölümleri artık iç baymaya başladı.

Artık bilgi çağında yaşıyoruz, herhangi bir akıllı telefon kullanıcısı, sinemada izlediği bir karakterin detaylarına 10 saniye içinde ulaşabilir. İzleyiciyi daha fazla bebek yerine koyup, her şeyin hazırını sunmaya gerek yok. Siz artık iyi bir hikaye anlatmakla ilgilenin, merak etmeyin izleyicinin büyük kısmı o karakterin arka planını merak ediyorsa araştırır.

Guardians of Galaxy’de Star Lord’un arka planına şöyle bir değindiler ve yeterli oldu. İzleyici boşlukları kendisi doldurdu, diğerlerinin detaylarını (Racoon, Groot, Gamora) bir kaç cümle ile geçiştirdiler.

GoG ile benzerlikler taşıyacak olan Sucide Squad’da muhtemelen çoğunun arka planına detaylıca değinemeyecekler ancak bu doğrudan artı hanesine yazılıyor. Çünkü arka plan hikayeleri geçmişte geçiyor ve 90-220 dakika arası sürecek filmde, yarım saati çocukluğu, gençliği gibi detaylara harcamak çok verimsiz. Bunu yapmadığınız zaman esas hikayeyi anlatacak daha fazla vakit bulacağınız bir gerçek.

Eskiler Tamam Da, Yeni Karakterler Yok Mu?

Yukarıda en önemli iki marka karakterden bahsetmiştik. Ancak iki çizgi roman devinin de elinde, sayılamayacak kadar çok karakter mevcut. Atılımları bu karakterler ve onların yakın çevreleri (Avengers, Justice League üyeleri gibi) yapmaları mantıklı. Marvel’in bir kısmına sahip olan Fox’un da aynı mantıkla ilerlersek Wolverine ve onun yakın çevresi üzerinden ilerlemesi oldukça mantıklı yöntemler.

Fakat artık yeni karakterler lazım. Bu yazıda sıklıkla örnek vereceğimiz Guardians of Galaxy, bu konuda da cesur davranmış filmlerden biri. Pek az bilinen karakterler üzerinden ilerlemeleri takdire değer bir atılım.

Benzer şekilde Deadpool’da iyi bir hedefleme sayılabilir. Her ne kadar son yıllarda, çizgi roman takipçileri tarafından Deadpool çok iyi tanınıyor olsa da sinema izleyicilerinin önemli bir kısmı, fragmanları görene kadar bu karakterden bihaberdi. Hele ki filmdeki diğer karakterler, belki Colossus’u biraz ayrı tutarsak bizlerin bile pek bilmediği tiplerden oluşuyordu. İtiraf edin kaç kişi daha öncesinden Ajax ya da Negasonic Teenage Warhead’i tanıyordu ki?

Baltalı İlah Francis

Baltalı İlah Francis

Belki yeni karakterler zaman zaman denenecek, onlar da büyük olasılıkla bu marka karakterlere temas eden tayfalardan seçilecek. Ancak bunların tamamen dışında, aynı çizgi roman evreninden sayısız karakter hedeflemesi yapılabilir.

Bu yeni hedeflenen karakterler için de, alışılagelmişin çok dışında türler denenebilir.

Yorumlar

 • Doğa Önen

  Klavyene sağlık valla, bütün isyanlarımı kelimelere dökmüşsün.. yapımcıların biraz riske girip (BvS riski değil tabii 🙂 farklılık yaratması lazım.. yeminlen korkarak giriyorum artık sinemaya..bi şaşırtın bizi arkadaşım ya.. “ver dijitali, ver aksiyonu izliyorlar nasılsa!” çakallığından kurtulmaları gerek artık

 • Ahmet Tarık Türk

  Thomas Wayne konusunda katılmıyorum. BvS’deki ölüm sahnesi öncekilerden çok daha iyiydi. Hiçte sıkmadı.

 • Deniz Uz

  Lütfen adamakıllı yaratıcı hikayeler yazmaya başlasınlar artık. Aksiyona ve komikliğe bel bağlamaktan vazgeçip hikayeye-atmosfere-karakterizasyona yüklensinler. Ne bileyim, farklı setting’ler filan denesinler. Şunu yapsınlar diyemiyorum, biliyorum ki sevdiğim şeylerin bile bokunu çıkarırlar.

 • Dark

  Güzel yazı. Yalnız ben hala insanların neden fragman izlediğini anlayamıyorum. Sistemin, olayın farkındasın fragmanların gösterilme nedenlerini biliyorsun. O zaman neden izleyip kendi film keyfini kaçırıyorsun ki? Fragmanlar ilgi görmezse belki o zaman yanlışın farkına varabilirler.

 • Sonsuz

  Spielberg, bir gün westernler gibi bu akımında son bulacağını söylemişti kızmıştım adama ama haklı çıkarmaya başladılar, eskiden bir kaç yılda bir süper kahraman filmi izlerken şimdi yılda 4-5 tane film izlemeye başladık, filmleri yeşil perdelere animasyonlara boğmaya başladılar ama oyunculuklar arka planda kalmaya başladı, bakalım sonumuz ne olacak.