DC Süper Kahraman Dosyaları: Flash

Flash, Çizgi Romanları Kurtarıyor

Aslında Flash’ı baştan yaratma fikri editör Julius Schwarz’a aittir. Ona göre kahramanların modası geçmemiş ama eldeki kahramanlar değişen dünyaya uyum sağlayamamıştı. DC Comics’ın bazı kahramanlar konusunda tasarım tahtasına geri dönüp yeni şeyler düşünmesinin vakti gelmişti. Bu projenin ilk halkasını hayata geçirmekle görevlendirilen Kanigher’in ilk işi altın çağ evreni ile yeni Flash’ın ilgisini koparmak oldu. Bu yeni Flash sadece eskisinin kıyafetini giyen birisi olamazdı. Sil baştan çalışmak ve eski hikaye devamlılığını çöpe atmak gerekiyordu. Bu yüzden Jay Garrick’in hikayesi rafa kaldırılmalıydı.

Kanigher’e göre Flash’ın orijinal hali oldukça sorunluydu. Her şeyden önce bir üniversite öğrencisinin suçla savaşmaya başlaması ile ilgili gerekçeler oldukça zayıftı. Öte yandan Infantino ise karakterin görsel tasarımını sevmiyordu. Özelikle o miğfer çok aptalca geliyordu. Bu nedenle ilk iş olarak Flash’ın kostümünü baştan tasarladı. Miğfer yerine kafayı kaplayan maske geldi, kanatlar ufaltıldı ve hepsinden önemlisi pantolon ve t-shirt yerine tüm vücudu kaplayan sarı yıldırımlı klasik kostüm geldi. Ve elbette o meşhur amblem. Bir başka değişle bugün bildiğimiz Flash imajının yaratıcısı Carmine Infantino’dur.

Showcase #4

Showcase #4 – Yeni Flash, Barry Allen’ın okuyucuyla tanıştığı sayı

Yeni Flash, bir kriminologdu. Kanigher böylece bir taşla iki kuş vurmayı düşünmüştü. Karakterin bilim adamı yönü hem kendisi hem de düşmanları ile ilgili gizemleri araştırıp anlamasını, polis yönü ise işlenen suçlardan daha kolay haberdar olmasını sağlayacaktı. Yağmurlu bir gecede laboratuvara isabet eden bir yıldırım sonucu güçlerine kavuşan bu yeni Flash’ın ismi ise Kanigher’in en sevdiği iki talk show sunucusu, Barry Gray ve Steve Allen’ın birleşiminden oluşmuştu.

Barry Allen…

Flash Hayranı Flash

Barry, Jay’in aksine maskeli bir kahramandı. Onun yaptığı hataları yapmıyordu ama ona layık olmaya çalışıyordu. Peki Barry Allen, Jay Garrick’i nereden tanıyordu? Elbette ki çizgi romanından… Yanlış duymadınız. Barry Allen’in dünyasında Jar Garrick, Flash isimli çizgi romanın kahramanıydı. Sürekli her yere geç kalan ve bu nedenle nişanlısı Iris West ile sürekli kavga eden adamımız yıldırım nedeniyle süper hızlı hareket etme güçlerine kavuşunca ismini ve imajını yaratırken en sevdiği hayali kahraman Jay Garrick’ten esinlenmişti. Kafalar yeterince karıştı mı? Daha durun…

Yeni Flash, o kadar başarılı olur ki, DC Comics’i popülerliği azalan diğer kahramanları da aynı şekilde yenileme yoluna götürür. Bu sayede süper kahramanlar çizgi roman dünyasına geri döner ve çizgi romanın gümüş çağı başlar.

50'li yıllardan Flash kapakları

50’li yıllardan Flash kapakları

Mart 1959’da “Flash Comics” bu yeni kahramanın maceraları ile kaldığı yerden, yani 105’inci sayıdan itibaren yeniden yayınlanmaya başlar. Çizer Carmine Infantino ve yazar John Broome ikilisi Flash’ı yeniden tanımlayan hikayeleri yaratırlar. Gorilla Grodd, Pied Piper, Mirror Master, Professor Zoom ve Abra Kadabra gibi klasik Flash kötüleri bu seride yaratılır ve ilk kez 1957 tarihli “Showcase #8”de gözüken baş kötü Captain Cold’a katılırlar.

Kötü adamlar için genelde ayrı yazılar yazıyoruz ama Flash’ın kötülerine özel bir yer ayırmak gerekir. Kendilerine Rogues diyen bu kadro diğer süper kötülerden kendilerine has ahlak anlayışı ile ayrılırlar. Captain Cold kötülük için kötülük yapmaz. O sadece çok iyi ve çok zeki bir hırsızdır. Diğer süper kötüler gibi felaketler yaratmak bir yana, tek bir adamı öldürmek bile Rogue onuruna yakışmayan bir şeydir. Beceriksizliktir ve utanmazlıktır… Captain Cold’un adamları asla o seviyeye inmezler.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar