DC Süper Kahraman Dosyaları: Flash

Superman mi Flash mı Daha Hızlı?

Flash’ın tam olarak ne kadar hızlı gittiği hiçbir zaman açıklanmamıştır. Kimi maceralarda sesten on kat daha hızlı, kimi maceralarda ise ışıktan on kat daha hızlı koşabildiği söylenir. John Broome’a göre Flash belli ki akla zarar bir hızda gitmektedir. İlk kez 1961 yılında “The Flash #125”te karşımıza çıkan kozmik koşu bandı kahramanımızın zamanda yolculuk yapabilecek kadar hızlı koşmasına izin veren bir cihaz olarak uzun süre Flash hikayelerinin önemli bir öğesi olarak kalmıştır.

flash12

Aslında hızla ilgili soru biraz da Superman ile ilgilidir. Sonuçta Flash’ın dünyanın en hızlı insanı olduğu aşikardır. Ancak Kal-El insan değildir.

Okuyucular uzun süre bu iki kahraman yarış yapsa hangisinin kazanacağını tartışır. Soru 1967 tarihli “Superman #199”da cevap bulacak gibi olur. Kimsesiz çocuklara yardım toplama amaçlı bir yarışta dünyanın çevresini üç kere dönecek olan kahramanlarımız tartışmalara son noktayı koyacaktır. Ne var ki yarışı bilerek ve isteyerek berabere bitirirler. Zira yarış berabere bittiğinde tüm bahisler için yatırılan tüm paralar da kimsesizlere bağışlanacaktır. Asil bir amaç olsa da pek çok açıdan dolandırılmış olduğumuzu söyleyebiliriz gibime geliyor. Aynı sene yayınlanan “Flash #175”te karşılaştığımız kumarbaz uzaylılar tarafından zorla tekrar yarıştırılan kahramanlarımız bu sefer yarışın ortasında yarışmaktan vaz geçip uzaylıları dövmeye karar verince yine öğrenemeyiz kimin daha hızlı olduğunu.

flash13

En nihayetinde 1970 yılında “World’s Finest”ın 198. ve 199. sayılarında dünyayı kurtarmak için yarışan kahramanlarımızdan Flash’ın birinci olduğunu görürüz. Bundan sonraki bütün yarışları da Flash kazanır. Bir başka değişle DC evrenindeki en hızlı varlık Flash’tır.

Tüm bu olaylar sırasında Kid Flash da Teen Titans’ın kurucu üyesi olarak maceralarına devam etmektedir. Önceleri Barry Allen ile aynı kostüme sahip olan Kid Flash’ın kıyafeti “The Flash #135”te değişip kendine has sarı temasına kavuşur. “Bize ne Flash’ın yancısından?” diye soracak olursanız büyük hata yaparsınız. Zira 1985 ve 1986 yılları arasında yayınlanan Marv Wolfman’ın kaleme aldığı meşhur Crisis on Infinite Earths sonrasında Barry Allen dünyayı kurtarırken ölür. (ya da ölür gibi olur… ama… uzun hikaye)

Daha Güçsüz, Yepyeni Bir Flash

Bunun üzerine Wally West’in büyüme vakti gelmiştir. Yine Barry’nin kostümünü giyen Wally West artık yeni Flash olur.

Barry Allen'in ölümü(!)

Barry Allen’in ölümü(!)

“Crisis On Infinite Earths” aslında çivisi çıkan DC evrenini toparlama amaçlı bir macera veya bir nevi resetleme aktivitesi olarak düşünülebilir. Zira seksenlere gelindiğinde DC Comics kahramanlarının güç seviyeleri çılgın noktalara varmıştır. Bu gidişe bir dur deyip güç setlerini tekrar tanımlamanın vakti çoktan gelmiştir.

Wally West, Barry Allen’dan çok daha güçsüz bir Flash’tır. Işıktan değil ancak sesten daha hızlı koşabilir. Üstelik tıpkı CW’de yayınlanan dizide olduğu gibi bu kadar hızlı koşmak korkunç bir enerji tüketmesine sebep olur. Bu nedenle çok fazla yemek yemesi gerekir. Tüm bu değişikliklere karşın yeni Flash önceleri eskisi kadar popüler olmaz. Wally West’i tanımlayacak pek bir özellik yoktur. Bir dönem zengin olan Wally’nin kostümü de doksanlarda sıkça değişir. Ancak kuşkusuz ki hem Wally West hem de genel olarak Flash hikayelerine en büyük katkı Mark Waid’den gelmiştir.

Wally West'in bayrağı devralması

Wally West’in bayrağı devralması

Waid öncelikle Flash’ın hızını eski seviyesine getirmekle kalmayıp aynı zamanda Wally West’e özgü bir takım güçler yaratır. Flash artık başka objelerin hızlarını sıfıra indirebilmekte ve meşhur sonsuz kütle yumruğunu kullanabilmektedir. Ancak Waid’in en hikayeye en büyük katkısı Speed Force kavramıdır.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar