DC Süper Kahraman Dosyaları: Flash

Use The Speed Force Wally

Böylece ilk defa Wally West zamanında hızlı koşan tüm DC kahramanlarının güç kaynağı olan Speed Force ile tanışırız. Speed Force, evrenin temel taşlarından biri, boyutlar arası bir enerji ve hız kavramının vücuda geldiği boyuttur. Tüm Flash’lar bu boyutla temas halindedir.

Seksenli ve doksanlı yılların Flash’ı Wally West bu dönemde özellikle Mark Waid ve Geoff Johns sayesinde çok sevilen bir karakter olur. Waid, 1994 yılında son derece karışık bir macera sonunda “The Flash #91”de bizi Barry Allen’in 30. Yüzyıldan gelen torunu Bart Allen’la da tanıştırır. Zamanda geriye gelen Bart da süper hızlı koşma yeteneğine sahiptir. Buna yetenek yerine hastalık desek daha doğru aslında. Bart’la ilk karşılaştığımızda bu karakter sadece iki yaşındadır ama hızlı metabolizması yüzünden bedeni yaşlanmıştır. Wally, Bart’ı tedavi edince otuzuncu yüzyıldan gelen torunumuz da maceralarını bildiğimiz sevdiğimi kahramanlarla birlikte yaşamaya başlar.

Wally West ve Bart Allen

Wally West ve Bart Allen

Önce Impulse sonra Kid Flash ve sonra… Evet bildiniz:

Flash…

Çünkü “Infinite Crisis” sonrasında başka bir evrende emekliye ayrılan Wally yerine artık Bart geçecektir. Bart Allen’ın Flash’lık kariyeri nispeten kısa sürecektir zira okuyucular Bart’ı Wally kadar sevmezler. Geoff Johns’un çabaları ile pek çok macerada konuk olarak gözüken eski Flash’ların ardından 2009 yılında Barry Allen geri döner. Bu geri dönüşün tek bir amacı vardır. Flashpoint isimli yeni bir resetleme aktivitesi.

2011 yılında New 52 ile tüm Flash tarihi yeniden yazılır. Artık Barry Allen tek gerçek Flash’tır.

Televizyondan Sinemaya Koşmak

DC Comics’in en önemli karakterlerinden biri olmasına karşın Flash sinemada asla boy göstermemiştir (The Lego Movie sayılmazsa). Çizgi filmleri bir kenara koyarsak kahramanımızın televizyonda ilk belirdiği an 1979 tarihli Legends of the Superheroes isimli iki bölümlük dizidir. NBC’de yayınlanan bu dizi için Superman ve Wonder Woman’ı kullanamayan yapımcılar diğer DC Comics kahramanlarına yönelmiş ve Rod Haase tarafından canlandırılan Flash da bunlardan biri olmuştur.

Rod Haase ve John Wesley Shipp

Rod Haase ve John Wesley Shipp

Televizyonda ilk Flash dizisi ise 1990 yılında CBS’te yayınlanmaya başlar. John Wesley Shipp’in canlandırdığı bu Flash’ın ismi Barry Allen olmasına karşın hikayesi Wally West’in başına gelenleri hatırlatır. Dizide ilginç bir öğe de Barry’nin Jay ismindeki kardeşidir. Yayınlandığı tarihlerde The Simpsons ve Cosby Show ile kapışan dizinin izlenme oranları düşmeye başladığında CBS pek çok ünlü aktörle anlaşarak diziyi kurtarmaya çalışır. Ancak Mark Hamill’in oynadığı Trickster bile diziyi kurtarmaya yetmez. The Flash dizisi iki sezon sonunda yayından kaldırılır.

1997 yılına geldiğimizde CBS bu sefer Flash’ın yanına başka kahramanlar da koyarak bir Justice League of America dizisi dener. Barry Allen’in Kenny Johnston tarafından canlandırıldığı dizi pilot aşamasını geçemez.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar