DC Süper Kahraman Dosyaları: Flash

2003 yılında Warner Bros yeni bir Flash dizisi için kolları sıvar. Ancak dizinin son derece tuhaf bir hikayesi vardır. Flash, Gotham’da oturmakta ve süper hızı ile zamanda geriye giderek çeşitli suçluları yakalamaktadır. Bu dizi de sadece proje olarak kalır.

Kenny Johnston ve Kyle Gallner

Kenny Johnston ve Kyle Gallner

2004 yılında ise kahramanımızın imdadına Smallville yetişir. Diziye dördüncü sezonda katılan Flash hiçbir zaman Green Arrow gibi devamlı bir karakter olmasa da Smallville evreninde önemli bir karakter olur. Bu noktada Kyle Gallner tarafından canlandırılan bu karakterin isminin Bart Allen olduğunu belirtmemiz gerekir. Bart’ı birden fazla sahte kimlik kullanırken görürüz. Bu kimliklerdeki isimler ise tanıdıktır: Jay Garrick, Barry Allen ve Wally West…

Son olarak Grant Gustin’in canlandırdığı Barry Allen’i 2013 yılında ilk defa Arrow dizisinde görürüz. Aslında gizli bir pilot olarak kullanılan iki bölüm sonunda izleyiciler tarafından çok beğenilen karakter 2014 yılında kendi dizisine kavuşur. Barry ve Wally arasında özellikleri olan bu Flash temelde Barry Allen’a daha yakındır.

Grant Guslin ve Ezra Miller

Grant Gustin ve Ezra Miller

Kahramanımızın sinema perdesinde ilk görünüşü ise öyle gözüküyor ki 2018 yılında The Flash filminde olacak. Ezra Miller’in canlandıracağı Barry Allen, elbette ki daha önce vizyona girecek DC filmlerinde gözükebilir.

En Önemli DC Kahramanı

Tüm süper kahramanlar içerisinde Flash’ın yeri ayrıdır. Onun yıkılmaz ahlak anlayışı ne Superman gibi tuhaf ne de Batman gibi akli dengesi tartışmalı bir mahiyette tezahür eder. Barry Allen başta olmak üzere tüm Flash’lar işin özünde günahları ile sevapları ile… iyidirler. Flash’ın ahlak anlayışı bir kanuna dayanmaz. Aynı şekilde iyi adamlığı da özel bir sebepten değildir.

flash20

Barry Allen özenilesi derecede iyi bir adamdır, çünkü adamın doğası böyledir. Bu konudaki en çarpıcı lafı belki de “Justice #6”da Batman söyler. Der ki: “Ailem gözlerim önünde katledilmeseydi muhtemelen Barry gibi bir adam olurdum”.

Günümüzde DC Comics’in en önemli kahramanları kimdir sorusuna genelde üç isimle cevap verilir. Superman, Batman ve Wonder Woman. Ama aslında unutulan şey Flash’ın DC Comics evrenindeki en önemli karakter olduğudur. Onun maceraları çağları kapar, açar. Onun başına gelen olaylardan dolayı evrenler değişir. İlk süper kahraman grubunun kurucu üyesidir, paralel evren kavramını bize tanıtan ilk kahramandır.

Big Bang Theory'nin unutulmaz sahnelerinden biri

Big Bang Theory’nin unutulmaz sahnelerinden biri

Ve hepsinden önemlisi, çizgi roman dünyasında hiçbir kahramanın ulaşamayacağı bir başarıya imza atmış ve süper kahraman çizgi romanlarını kurtarmıştır. Bir başka değişle…

Flash, kahramanlar kahramanıdır.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar