DC Süper Kahraman Dosyaları: Hawkgirl

New 52 ve Kendra Saunders: Bunu Evde Denemeyin!

Denemeyin zira, intihar eden herkes süper kahramana dönüşmez! Kendra, New Earth evreninde yaşayan, aslında normal bir kızcağızdır . Shiera Sanders’ın uzaktan akrabası olması dışında (Shiera’ın kuzeni Speed Saunders’in torunu hatta) bir vasfı yoktur. Ailesinin öldürülmesinin verdiği üzüntüyle canına kıyar. Daha önce yayınlanmış Zero Hour adlı seride ölen Shiera’nın ruhu kızın bedenine girer. Kendra süper kahraman olmuştur olmasına, ama Shiera’nın hiçbir anısına sahip değildir. Bu da “Biz birbirimizin kaderiyiz!” diyen Hawkman’e çok daha gerçekçi bir tepki vererek köşe bucak kaçmasına yol açar. Justice League of America’ya katıldığı dönemde kısa bir süre Roy Harper, yani nam-ı diğer Red Arrow’la çıkar. Ancak istememesine rağmen Carter’a da bir şeyler hissetmesiyle iş iyice dramaya bağlar.

hawkgirl_10

Tabii süper kahramanlık drama kaldıran iş değil, Blackest Night adlı macerada, Kendra tam Carter’a hislerini açıklarken öldürülür. Şok yüzünden kendini toparlayamayan Carter’ın da onu izlemesi gecikmez. Tatsız nokta, ikisinin de Black Lantern’a dönüşmesi olur (Black Lantern’lar, öldürülmüş varlıklardan oluşan ve bütün hayatı yok etme amacındaki bir ordudur). Neyse ki işler yoluna girer ve ikisi White Lantern tarafından diriltilir; ancak dirildiklerinde Kendra gitmiş, Shiera gelmiştir. Sanırım DC’nin basit hikaye yazmaya en çok yaklaşabildiği nokta bu.

New Earth versiyonunu iki dakika bir kenara bırakın, şimdi Earth-2’ye geçtik. Kahramanımız burada Kendra Munoz- Saunders olarak bilinir, hayatını profesyonel hazine avcılığı yaparak idame ettirmektedir. Yetenekleri nedeniyle World Army üyesi olur, kanatlarına da yine bu grubun gizli bir programı nedeniyle sahip olmuştur. Geçmişi hala büyük ölçüde belirsizdir.

hawkgirl_9

Animasyonlar

Hawkgirl’ün bugün en iyi tanınan süper kahramanlardan biri olmasını sağlayan şey, şüphesiz Justice League, sonra da Justice League Unlimited‘da yer almış olmasıdır. Açıkçası benim için de gerçek Hawkgirl bu serilerdeki Shayera Hol’dur. Eğer bu iki animasyonda inatçı, kafasına koyduğunu yapan, topuzuyla milletin ağzını kıran ateşli kızıl saçlı haliyle görülmeseydi, bu kadar popüler olur muydu bilemem. Shayera, bu iki seride tam bir “Strateji mi? Ön kapıdan dalıyoruz!” insanı olup sabırsız ve doğrudandır. Aynı zamanda agresiftir, düşmanına acımaz. Wonder Woman’ın araya girip“Yeter, vurma!” demişliği vardır artık siz düşünün. Yalnız, DC animasyon evreni Hawkgirl konusunda çizgi romanlardan epey ayrılıyor. Aşk yaşadığı kişi Green Lantern, hem de John Stewart. İkisinden Warhawk doğacak. Geçmiş hikayesi de biraz farklılık içeriyor.

Justice League’de Shayera Hol, Hro Talak adlı Thanagar’lı (Bu arada Hro Talak, Katar Hol değil, Hawkman hayranlarını kızdırır korkusuyla ayrı bir karakter yapılmış, ama anagramı fark etmişsinizdir) ile nişanlı olarak yer alıyor, ama Justice League Unlimited’da Eski Mısır da hikayeden çıkmamış. Unlimited’da Carter Hall yine Hawkman olarak karşımızda, iki karakter Altın ve Gümüş Çağ birleşimi olarak karşımıza çıkıyor ki bence en ideal birleşim bu. Şöyle ki, Thanagar’dan gelen uzay gemisi dünyaya çarpmış ve içinden çıkan iki uzaylı Katar Hol ve Chay-ara, Eski Mısır’a medeniyeti getirmişler.Ancak Katar Mısır’ı modernleştirmekle uğraşırken, Shayera yalnız kalmış ve teselliyi kocasının en yakın arkadaşı olan General Bashari’de aramış. Bashari’yi hikayeye John Stewart’ın geçmiş hayatı olarak adapte ettiklerini söyleyeyim, yani bir kez daha drama boyutuna giriyoruz. JL ve JLU’da Hawkgirl hayatındaki iki erkeği de seviyor ve kararsız kalıyor (Acımayıp iki adama da boynuzu taktığı sahneleri bile görüyoruz).

hawkgirl_11

Ancak Hawkgirl bunların altında kalmayacak kadar güçlü bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Thanagar’a karşı sadakati, gerçek bir vatansever olduğu için kardeşi gibi sevdiği Justice League üyelerini bile satması, Katar Hol ve Green Lantern arasında yaşadığı kafa karışıklığı, sonunda kendi hatalarını kabul ederek Justice League’den istifa etmesine kadar gidiyor. Özellikle Wonder Woman’la çok benzedikleri için sürekli zıtlaştığı diyaloglar çok güzel yazılmış. Darısı dizilerin başına ama pek umudum yok.

Uçmasını Ne Sağlıyor? Kanatları mı, Kemeri mi? Özetle Güçleri?

İkisinin de yapıldığı Nth metali sağlıyor aslında. Bir tür demir izotopu olarak tanımlanan Nth, yerçekimini tamamen iptal ediyor ve giyene uçma yeteneği, süper kuvvet, dayanıklılık, hızlı iyileşme gibi özellikler kazandırıyor. Ancak Hawkgirl’ün tüm gücünün bundan geldiğini söylersek haksızlık etmiş oluruz. Yüzlerce geçmiş hayatın verdiği savaş bilgisi azımsanacak bir şey değildir ve onu özellikle yakın dövüşte uzman yapar. Favori silahı topuz olmasına rağmen neredeyse hepsini kullanmayı bilir.

hawkgirl_8

New Earth’deki Kendra Nth metali giymediğinde de iyileştirme ve sınırlı uçma yeteneğine sahip olduğunu keşfetmiştir. Her iki Kendra da ateşli silahları çok iyi kullanılır, bu da geçmiş hayatı olan DC karakteri Cinnamon’a ithafendir.

Flash & Arrow

Hawkgirl’ün daha önce sadece Smallville’nin bir bölümünde gösterildiğini var sayarsak (ki o da flashback, Sahar Biniaz adında İran’lı bir oyuncu canlandırıyordu), yeni dizilere dahil edilmesi mutluluk verici, ancak ne yazık ki şimdiye kadar gördüklerimiz pek başarılı değil.

CW’nin de kahramanlarımızın Altın Çağ versiyonunu tercih ettiğini görüyoruz, en azından şimdilik. Hath-Set’i Vandal Savage yapma filmini kötü bulmadım, sonuçta DC evreninde Hitler’i yaratıp düşürmüş, Atatürk’ü bile zehirlemiş adam olarak geçtiği düşünülürse, neden olmasın. Ancak Legends of Tomorrow’da Vandal’ı asıl haliyle de işlemezlerse, sıkıntı büyük.

hawkgirl_12

Ben Khufu/Carter’ı canlandıran Falk Hentschel’i tuttum, adamın aktörlüğü, karizması, diksiyonu en azından böyle bir yapım için yerinde. Ama Ciara Renee’yi beğenmedim ve hayır, bunun “Ay ne yapsam, ben bu işleri hiç bilmiyorum!” tripleriyle ilgisi yok, oyunculuk kötü olmasa o tepkiler normal. İkisinin kimyası da bence pek tutmamış. Renee’nin fiziği aşırı dişlek olması hariç nispeten uygun (Eğer Hawkgirl’ü Justice League izleyerek sevdiyseniz gerçi o da kurtarmıyor) ama canlandırma kısmı felaket. Gerçi bu aktrisin suçu olmayabilir. Flash ve Arrow’daki dişi karakterler de, oyuncu yönetmenliği de bence genel olarak bozuk (Hatta öyle bir şey olduğundan emin bile değilim). Kostümler ise yine bence içler acısı.

Hawkgirl’ün tıpkı tarihindeki gibi ortama Flash’le dahil edilmesi çok anlamlı, ancak keşke bu, Jay Garrick’in konu mankeni yapılmadığı bir dizi olsaydı diye düşünmekten kendimi alamıyorum. İşin içinde Thanagar ve uzaylı teknolojisi de var mı, Kendra’nın iyileştirme yetenekleri ortaya çıkacak mı, Legends of Tomorrow’u izleyerek göreceğiz.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar