DC Süper Suçlu Dosyaları: Deathstroke

Kimdir?

Slade Wilson. Nam-ı diğer Deathstroke “the Terminator”. Ordu tarafından süper asker niyetine güçlendirilmiş, sonradan da işi bırakıp paralı askerliğe yönelmiş bir adam. Sonradan işi gereği oğlunun yaralanmasına neden olduğu için eşi tarafından gözünden vurulur ve korkusuzluğunu göstermek için tek gözlü maske ile dolaşmaya başlar.

Marv Wolfman ve George Perez tarafından yaratılan karakter, ilk olarak 1980 yılında New Teen Titans’ın ikinci sayısında ortaya çımıştır. Hikayesi genişledikçe enteresan kişiliği ortaya çıkmıştır.

Güçleri

Vücuduna yapılan geliştirmelerin sonucunda “neredeyse” süper-insan seviyesine çıkacak kadar dayanıklı ve güçlü olmuştur. Geliştirilmiş zihni ile ve askerlikteki uzun geçmişi sayesinde bir taktik dehadır. Kanındaki iyileşme faktörü, çok yüksek olmamakla birlikte hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir.

deathstroke6

Anekdotlar

Genelde Teen Titans’ın karşısına çıkıp durur ve çoğunlukla yenilir. Neredeyse her zaman yenilmesinin aslında daha büyük bir planın parçası olduğu ortaya çıkar, hapiste birisiyle görüşüp kaçar filan. Genelde süper-kötülere dönüşüp duran bir ailesi vardır ve bazen birlikte çalışıp bazen de birbirlerini öldürmeye çalışırlar.

Güç olarak da orta-düşük seviye kahramanları son derece zorlayacak bir kişi olduğu için yazarlar tarafından çok sevildiği aşikar. Batman gibi babalarla karşılaştığında çok sağlam dayak yiyor.

deathstroke1

Marvel’in ünlü karakteri Deadpool, Deathstroke’un parodisi olarak yaratılmıştır. Hatta İsmi de kasıtlı olarak Slade Wilson’a benzemesi için Wade Wilson olarak konmuştur.

DC’nin en çok kullanılan kötülerinden biri olduğu için uzun uzadıya anlatmak yersiz. New 52’de ise güç seviyesi az daha artırılmış olarak karşımıza çıktı.

Sinematik Evren(ler)de

Deathstroke, özellikle sinematik evrende çok seviliyor. Görüntü olarak güzel bir kostümü olması ve çok “cool” bir isminin olması gibi faktörlerin yanı sıra, bir joker, bir lex luthor ayarında tanınırlığı olmadığı için de karaktere istedikleri gibi oynamalar yapmaya imkan sağlıyor. Deathstroke, orijinalinden yerine göre ÇOK farklı, yerine göre çok benzer şekillerde karşımıza çıktı.

deathstroke5

Lois & Clark: The New Adventures of Superman’de yer alan ve orijinal haliyle alakası olmayan Deathstroke

Lois & Clark: The New Adventures of Superman’de, Antonio Sabàto, Jr. ismiyle (Slade Wilson bile değil ismi!) manyetik güçlere sahip bir bilim adamı/suikastçi olarak karşımıza çıktı.

deathstroke3

Michael Hogan, General Slade Wilson rolünde

Smallville dizisinde Battlestar: Galactica’dan tanıdığımız Michael Hogan’ın canlandırdığı Slade Wilson, Deathstroke adıyla anılmadan yer alıyor ve Justice League’i indirmeye çalışan bir askeri general.

deathstroke2

Arrow dizisindeki başarılı Deathstroke rolüyle Manu Bennett

Dizilerdeki en son hali ise, orijinaline çok benzer özellikler gösteren hali. “Arrow” dizisinde, Spartacus’ten tanıdığımız Manu Bennett tarafından canlandırılıyor. Güçleri ve kişiliği de orijinaline çok yakın.

Animasyon dizi ve filmlerde ise genellikle süpergüçleri olacak şekilde tasvir ediliyor. Teen Titans çizgi serilerinde ve DC Universe Animated filmlerinde (Justice League: Crisis on Two Earths, Flashpoint Paradox, Son of Batman) sıklıkla karşımıza çıkıyor. Yine bunlarda, çizgi roman halinden farklılıklar gösteriyor.

Injustice: Gods Among Us'ın karakter seçim ekranından bir görüntü

Injustice: Gods Among Us’ın karakter seçim ekranından bir görüntü

Bilgisayar oyunlarından ise Injustice: Gods Among Us’taki ana karakterlerden biridir.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar

 • Utkan Aktaş

  Açıkcası bilgi eksiği var. Deathstroke Batman gibi babalardan dayak yemez.. Hatta genel olarak pek dayak yiyen bir tip değildir. Çizgi Romanlarda da şu ana kadar DS, Batman’i iki kere yenmiştir, 2 kere berabere kalınmış ya da dövüş sonuçlanmamıştır. Bir kez de Batman yenmiştir..

  Ayrıca Arrow’dda hiç de orjinaline yakın bir Deathstroke izlemedik, kafası karışık, iyi düşünemeyen ve de Green Arrow tarafından mağlup edilen bir DS Vardı.. Bu Comics’te olacak şey değil olmadı da zaten 😀

  • Slade Ögeday Wilson

   DEATHSTROKE 3 BATSY 2 BİR KERE BERABERE BİTTİ BATSY DETECTİVE COMİCS #710 DA VE İNFİNİTE CRİSİS TA ROBİN TEAMUP SAYESİNDE YENMİŞTİR ONUN HARİCİNDE DEDİKLERİN TAMAMİYLE DOĞRU

   • Ibrahim Muhammet Çelik

    Çizgi romanlarda “sizle uğraşamam, benim başka planlarım var” diye mazeret üretip kaçmak da yenilmekten sayılır. Bayıltana kadar dövmek gerekmiyor bir kişiyi yenene kadar dövmüş olmak için.

 • Slade Ögeday Wilson

  KUSURA BAKMAYIN AMA TAMAMİYLE DS’Yİ EZMEK İÇİN PAYLAŞMIŞSINIZ DEATHSTROKE BATMAN GİBİ BABALARDAN DAYAK YEMEZ ORJİNALE YAKIN BİR DS GÖRMEDİK 1.Sİ DEATHSTROKE RUH HASTASI BİR SAYKO DEĞİL AKSİNE ÇOK ZEKİDİR 2.Sİ AVUSTURYA VATANDAŞI DEĞİL ABD VATANDAŞI İDİR 3.SÜ YAPILAN SERUMUN ADI MİRAKURU DEĞİL ACTH DERİVATİVE’DIR + “NEREDEYSE SÜPER İNSAN SEVİYESİNE ULAŞMIŞTIR” DERKEN NEREDEYSE KELİMESİ YETERSİZ KALIYOR DEATHSTROKE ZATEN META HUMAN ÜSTÜ BİR KARAKTERDİR

  • Ibrahim Muhammet Çelik

   Yorumun için teşekkürler. DC’yi ezmek için filan yazmadım. Ruh hastası bir psikopat olmak zeki olmaya engel değil. Zaten mirakurudan bahsetmemişim. Çizgi romanlarda insan üstü güce filan sahip değil. Araba fırlatmıyor, gözünden ışın çıkarmıyor. Meta human üstü dersek biraz abartı olur. Superman filan varken ondan daha üstün olmaz herhalde? 😀

 • riddler21

  Affleckin cekecegi Solo batman filminde bas kotu olarak oynayacakmis

  • Ibrahim Muhammet Çelik

   Öyle olduğu söyleniyor ama bakalım…