DC Süper Suçlu Dosyaları: Harley Quinn

Gotham City Sirens

Çizgi romanlara dönmemiz gerekirse, bir dönem Poison Ivy, Catwoman ve Harley Quinn birlikte çalışırlar ve onlara bu isim verilir. Bu dönemde üçü de birlikte yaşarlar, sürtüşmeli bir ortaklıkları vardır ama birbirlerini beladan da kurtarırlar. Poison Ivy ve Harley, birlikte çalışmak için Catwoman’dan Batman’in gerçek kimliğini talep ederler mesela, hiç birbirinden hoşlanmayan iki kişiyle yakın arkadaş oldunuz mu? Ya da arkadaş çevrenizin sevmediği biriyle görüşmeye devam ettiniz mi? Şimdi hepsinin süper güçleri olduğunu hayal edin, komplikasyonun derecesini anlarsınız. En yakın kız arkadaşınızın Joker’e aşık olduğunu hayal etmeyi bir deneyin.

hq_4

Tabii ki Harley, bu ortaklık sırasında yine rahat durmaz ve iki arkadaşını satmak pahasına Arkham’ı basmaya filan kalkışır. Niyeti tabii ki yine kalbini kıran Joker’i öldürmektir, Joker yine özür diler, Harley -tabii ki- yine affeder ve onu serbest bırakır. Haydi, bu kez ikisi Arkham’ı ele geçirmeye çalışırlar ve çok kan dökülür ama Batman ve Catwoman tarafından yenilirler. Rahat durmayan tek kişi Harley mi? Hayır değil. Sonrası Poison Ivy’nin ihaneti yüzünden Harley’i öldürmekten vazgeçmesi, onları terk eden Catwoman’a saldırmaları ve Catwoman’ın onları affedip ikisinin de Batman’dan kaçmaya yardım etmesi, falan filan. Karışık işler.

Suicide Squad

Harley’in SS’e girmesi, Joker’in yakalanmasına yardım edenlerden birini öldürüp Black Canary tarafından tutuklanmasıyla gerçekleşir. Amanda Waller abla onu hizaya getirip mum eder. Burada da Joker’e benzettiği Deadshot’a ilgi duyan Harley, onu yeni idolü yapar (daddy issues demiştim, Arrow’da bunun göndermesini Cupid’le yaptılar). Deadshot ise tam bir psikopat olduğunu anladığı kızdan buram buram kaçar. Nitekim, Joker’in ölüm haberini alınca Harley kaçar ve Gotham’a döner.

hq_7

Savant’la kapışıp hapsetmesini içeren çeşitli olaylardan sonra, Harley Joker’in maskesini ele geçirmek için onu tutuklamalarına izin verir. Bu noktada sık flashbackler görürüz, bu nokta önemli çünkü büyük değişiklikler yapmışlar. Harley, Batman: TAS’dakinin aksine Joker’in acıklı hikayelerinin hiçbirine inanmıyor, daha sağlam bir profil çiziyor. Joker, Harley’in geçmişini öğrendiğini ve babasını öldüren adamın parmağını ele geçirdiğini söylüyor filan.

Hikayeye dönmek gerekirse, Harley Joker’in maskesini ele geçirir ve kızılötesi bombalarla körleştirdiği Deadshot’a zorla bu maskeyi taktırır, onun Joker olduğuna inanmaya başlar. Evet, böyle de bir manyak. Ama Deadshot böyle şeylere gelen adam değil, tak diye vurur Harley’i. Harley ölmez, Amanda Waller tarafından takıma geri alınarak tedavi edilir. Ölümle olan yüzleşmesi, onun bir süreliğine daha dengeli davranmasını sağlar, yine Harleen Quinzel kimliğine döner.

hq_8

Harley, karakterin popülerliği nedeniyle temel Batman canonuna Batman #570’te eklendi. Çizgi romandaki Harley’i aynı Joker gibi animasyonlara kıyas çok daha tehlikeli ve psikopat. 2001’den 2003’e kadar 38 sayılık bir Harley Quinn serisi yayınlandı. 2011’in New 52 reboot’unda da artık bir Suicide Squad üyesi. Unutmadan, zamanında Secret Six’e katılmışlığı da var.

Güçleri

Poison Ivy’nin serumu onu zehirlere bağışık hale getirmekle kalmamış, kuvvetini ve hızını da arttırmıştır. Bilinen başka bir süper gücü yoktur. Harley güçleriyle değil, tavırları, replikleri ve psikolojik metaforlarıyla öne çıkan bir karakterdir. Bir psikiyatrdan bu açıdan daha azı da beklenmez.

DCAU, Televizyon, Sinema

Genelde sadece seri ismi vermekle yetiniyoruz ama Harley’in çıkış yeri BATMAN: TAS olduğundan bu seride ve The New Batman Adventures’da sık görülen bir karakter, bu yüzden azıcık detaya gireceğim;

The Batman çizgi serisinde Harley internetten aldığı bir psikoloji diploması kullanan, “Heart to Heart with Harley” adında bir televizyon programı sunucusu. Bruce Wayne’i programında sıkıştırdıktan sonra işinden olan Harley’i Joker bulup yanına alıyor, ve ikili bu şekilde meydana geliyor.

Batman Beyond: Return of the Joker‘da dipsiz bir çukura düşerken görülse de, filmin sonunda yaşlanmış ve torunlarını disipline ederken görülüyor (yazık o torunlara).

hq1

2002’de çekilip de tutmayan Birds of Prey‘de Mia Sara canlandırdı ki Sherilynn Fenn’den kapmıştı rolü. Bu çok yazık, çünkü ben Sherilyn Fenn’i çok severim ve düzgün bir prodüksiyonda yaşını almış bir Harley olarak izlemeyi çok isterdim. Kısmet setten sızan fotoğraflarını -özellikle Harleen halini- çok beğendiğim Margot Roberts’aymış.

Bilgisayar Oyunları

Harley’in yer aldığı pek çok oyundan en kayda değeri, hatta karakterin görünüşünün fazlasıyla değiştirildiği Batman: Arkham Asylum. Burada gerek yeni kostümü, gerek yaptıklarıyla ününü iyice pekiştirdi diyebilirim (Ben özellikle Ivy’yi serbest bıraktığı anı ve daha sonra Batman: Arkham Origins’deki terapi sahnelerini seviyorum).

hq_6

Burada da Dc Universe Online’daki gibi Arleen Sorkin tarafından seslendiriliyor. Belki bu yazıya ilerde eklemeler yapabilirim, ama şimdilik bu kadar. Beklemedeyiz.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar