Injustice – Superman Zıvanadan Çıksa Ne Olurdu?

Superman kimdir? Neden bu kadar önemlidir? Neden neredeyse bütün efsane DC hikayelerinde Superman’ın yanlış bir şeyler yapması araya sokuşturulur?

Injustice’dan bahsetmeden önce mutlaka Superman’den bahsetmek gerek. Çünkü basitçe “Superman delirirse ne olur?” deyip geçmekten öte mevzular söz konusu.

Superman, temelde Amerikan tarzı yeni mitolojilerin ilk ürünüdür. Standart belirleyicidir. Sadece süper kahramanların ne olduğunu değil, en temel yapıtaşlarını (süper güç, dayanıklılık, yumrukla dövüşme, uçma vs.) da belirler. Superman’den sonra çıkan her karakteri aslında “Superman uçmasaydı, Superman süper olmasaydı, Superman gözünden lazer çıkarmasaydı ve süper dayanıklı olmasaydı ne olurdu?”lara bağlayabiliriz. Bu konuda çok az itiraz vardır.

injustice-2

Superman’ı sevmeyenlerin çoğu, genelde yıkılmaz kişiliğinden dolayı soğuk baktıklarını söyler. Çünkü aşırı kuvvetli olunca mutlaka bunu “dengeleyecek” bir zayıflığa ihtiyacı varmış gibi bir algı var. Bu da, temelde ürettikleri karakterlere fazla bağlıymış gibi görünmek istemeyen yazarların uydurduğu bir şeydir. Yoksa çeşitli eserlerde sürekli kayırılan ve ona rağmen sevilen bir sürü karakter görüyoruz. Aslında Superman, bu karakterlerden biri değil. Hatta bana göre sırf ikonik konumu yüzünden de hem film, hem çizgi roman endüstrisi tarafından yerden yere vurulup duran bir karakter.

Superman’ı deconstruct etmek ve süper kahraman janrını eleştirmek neredeyse eşit anlama gelmiş halde. Bu yüzden de önüne gelen Superman’e laf çakar. Kill Bill’de bile yersiz bir diyalogda Superman’e giydirilir. Batman’ı Batman yapan hikayelerin çoğunda Superman’e karşı başa baş mücadelesi vardır (Hush, The Dark Knight Returns vs.) ve aslında bunlar bile Superman’in belirleyici özelliğini vurgular. Çünkü süper güçlü olmayan birinin süper güçlü birine nasıl kafa tutacağını çok iyi belirlemek zorunda kalırlar. Sonrasında filmde Iron Man’le Hulk kapışırken sadece The Dark Knight Returns’deki fikri geliştirmek ya da açıklarını kapatmak durumunda kalır (Kopan parçaları yenileyen robot çok güzel fikirdi).

injustice-6

Temel olarak Superman’in sadece süper güçlüleri değil, süper güçlülerin dünyasında bulunan ve bulunacak herkesi de yerli yerine oturttuğunu söyleyebiliriz. İşte bu yüzden de, eğer ki bu düzeni bozmak istiyorsak mutlaka Superman’den başlamalıyız.

Oyun

Injustice: Gods Among Us, Mortal Kombat oyunlarından tanıdığımız NetherRealm Studios imzalı bir bilgisayar oyunu. Hatta Injustice’in Mortal Kombat vs DC Universe adlı oyunun bir tür devamı olduğunu söyleyebiliriz. Injustice’in “Bütün süper kahramanları birbiriyle nasıl dövüştürürüz?”ü anlatan (bence ortalamadan az iyi) bir hikayesi var. Kahramanları kahramanlarla dövüştürmek istiyorsanız, önce onları kahraman olmaktan çıkarabilmeniz lazım. İşte eğer ki dövüştürecekleriniz Justice League ise, Superman’i kahraman olmaktan çıkarmak zorundasınız. Oyun da basitçe bunu yapmış.

injustice-1

Daha önce defalarca işlenmiş bir konsept bu. 90’larda Justice League çizgi filmlerinde, daha öncesinde çizgi roman serilerinde, hatta Superman’in kendi çizgi romanlarında “eğer Superman delirirse” defalarca işlendi. O açıdan oyunun çok bir orijinalliği yok. Alternatif dünyada deliren Superman ve onu yenmek için orijinal dünyadan gelen Justice League çok enteresan bir fikir değil. Ama bilgisayar oyunları için bir ilk. Çünkü nedense Superman’i konu eden bilgisayar oyunları ayrı bir çirkin oluyor. Adamlar beceremiyor bir türlü. Burada Injustice oyunu başarısı ile sıyrılıyor ve bu yüzden önemli bir yer ediniyor kendisine.

Injustice: Gods Among Us, Superman’i konu edinip de başarılı olan tek oyun diyebiliriz. Hikayesi orijinal olmasa da, işini iyi yapmış.

Yorumlar

 • İlk paragraftaki sataşmaların sebebi Superman’in aslında tanrı yansıması olmasıdır. Hatta Superman’in o yönleri Watchmen’de Dr Manhattan üstünden detaylıca işlenmiştir.

 • Doğa Önen

  Superman’in iyilik seviyesi o kadar yüksek ki bunu antipatik buluyorlar..iyiliği antipatik bulan bir ırk hiçbir konuda yorum yapmasın lütfen

 • Demir45

  arkdaşlar süpermanin dandik bir süperkahraman olduguna karşı kılıf uydurmayın,ona laf sokanlar veya onu eleştirenler; sizlerin bahsettiği nedenlerden dolayı yapmıyorlar bunu,süperman karakteri hayal ürünü olan bütün karakterler içinde en saçma ve en tutarsız olanı,origin hikayesinden tutunda,sahip oldugu güçlere kadar herşeyiyle yaratılmış en basit ve en ucuz karakterdir.Fantezi ve hayal dünyası içinde bile rahatsız edici güçler ve ona göre şekilenmiş hikayeler kurgular insanı gerçekten rahatsız ediyor özellikle çizgiromanlarda.

  • Ibrahim Muhammet Çelik

   şimdi kalkıp bunca laftan sonra batman’ın iyi olduğunu filan savunursun iyice notun düşer gözümde genç 😀

   • Sadık Hüseyin Kara

    büyük ihtimalle hayatında hiç superman yada dc okumamamış,okusada içindeki derinliği anlamamış cahil bir marvel fanboyunun tekisin.Supermana ucuz demek nedir be?Eğer Superman olmasaydı birçok kahraman olmayacaktı.Superman birçok kahramanın esin kaynağıdır.o çok sevdiğin marvel kahramanlarının bile 😉

    • Ibrahim Muhammet Çelik

     bana niye kızıyon ya demire kız 😀

    • Deniz Şahin

     Fanboy detected.

 • Emir Bahadır Apaydın

  Ve o sahneden sonra Clark’ı annesi durdurur hap içer

 • Cihan Türe

  Superman’i anlamak zaman ve emek ister biraz. Alt tür olarak süper kahraman türüne ve tüm çizgi roman camiasına verdiği şekillendirme ve halen aktif olan ilklerden olması, karakterin derinliği dışında çok daha fazlasını içerir.