Kahramangiller

İnsanlığın Bir Adım Ötesi: Ajin

Kıyamet kadar içerisinde “normalde ölmesi gereken durumlarda ölmeyen, sürekli tekrar ayakta kalabilen zombi, ghoul vb. ” yaratıkların olduğu film, dizi, kitap, çizgi romanla karşılaştığımız konusunda sanırım hem fikiriz. Adına ne dersek diyelim bu yaratıklar sürekli karşımıza çıkıyor. Ha çıkmasınlar değil. Tabi ki çıksınlar, gelsinler, renk katsınlar. Mesela bir tanesi de daha yeni Japonya semalarından geldi. Tsuina Miura ve Gamon Sakurai’nin ortak çalışması olan Ajin. Hazır gelmişken bakalım neymiş.

Bir kaç kere lafını etmiştik, şu Japon milleti cidden farklı insanlar. Düşünme şekilleri bakımından rakipleri olduğunu düşünmüyorum. Her türlü absürtlük, gariplik var adamların zihinlerinde. Bu yazıyla bunun ne alakası var. Şöyle ki, Ajin yine bu ilginçliklere bir örnek.

Ölüm Yok

Japonya’da herhangi bir yerdeyiz. Neresi olduğu çok da önemli değil şu aşamada. Yine bir öğrenci ana karakter var elimizde, ne kadar ilginç(!). Kei Nagai adındaki çocuğumuzla daha ilk sayfada karşılaşıyoruz. Kendisi okuduğu okulda derslerinde daima başarılı olmuş, disiplinli, mükemmel olma derdinde bir vatandaş. Bir gün okulda Ajinler hakkında bir ders işlenir. Nedir ne değildir, neye benzer, ne gibi özelliklere sahiptir diye uzun uzun konuşulur, yeni yeni bilgiler edinilir. Ders biter ve herkes gibi Kei de evinin yolunu tutar. Yolda sallana sallana giderken bir anlık dalgınlık Kei’ye pahalıya patlar ve kendini son surat gelen bir kamyonun altında bulur. Olup biteni daha kimse anlamaya kalmadan Kei hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalkar. Tıpkı derslerine konu olan Ajinler gibi.

ajin-1

“Ne oldu şimdi?” derken ölmediğini (ölemediğini) ve Ajin olduğunu fark eden Kei, kendisini bir insan keşmekeşinin ortasında bulur. Varlıkları herkes tarafından bilinen bu ölümsüz yaratıklar tam da bu sebeplerden ötürü devlet tarafından hedef halini almıştır. Yakalayana ödül vaat edilmiş, hemde büyük ödül.

Yeni Kimlik

Yeni kimliğiyle daha önce hiç karşılaşmadığı bu kargaşadan kurtulmak için tek umudu çocukluk arkadaşı Kai’ye ulaşmaktır. Kimsenin sevmediği, konuşmak herhangi bir şekilde iletişime geçmek istemediği Kai, arkadaşının başına ne geldiğini umursamadan ona yardım etmek için atlar motoruna ve harekete geçer. İkili hem peşlerindeki ödül avcılarından hem de devlet görevlilerinden kaçmak için var güçleriyle ortadan kaybolmaya çalışır. Ancak tek sorun bu değildir…

Ajin denen varlıkların mevcut sayısı (dünya genelinde 46 adet) Kei’ye pek inandırıcı gelmez. “Her gün binlerce hatta daha fazla insan hayatını farklı sebeplerden dolayı hayatını kaybediyor. Bunca ölüm varken sayıları neden bu kadar az?” sorusu kafasına takılır. Kendisi gibi birçok insanın hayatına bu şekilde devam etmek zorunda kaldığını düşünür ve onları bulmak için yola koyulmaya karar verir.

ajin-3

Japon İşi Zombi…

…gibi bir şey bu Ajin olayı. Daha önce nerede olursa olsun bu tarz doğa üstü varlıklar ya normal hayatlarını yaşayan insanlara korku salar ya da onlardan saklanırdı. Varlıkları sürekli korku kelimesine davetiye çıkarırdı. Biz (en azından ben) böyle gördük. Bu kural genelde hep korundu, bu şekilde uygulandı. Ancak manga içerisinde de gördüğümüz gibi kimse Ajin denen varlıklardan kaçmıyor. Aksine üstüne üstüne gidiyorlar. Bu durum seriyi farklı kılmak adına güzel olmuş. Hoşuma gitti açıkçası. Tabi bunda insanları tehdit edecek hiçbir saldırgan girişimlerinin olmadığından bahsediliyor. Gerçi bu durum ne kadar doğru onu şimdilik -birinci cilt için konuşuyorum- pek bilemiyoruz. Okuyup anlayacağız.

Genelde avcı olarak karşımıza çıkan doğa üstü varlık, Ajin burada kaçıyor. Bir nevi rol değişimi söz konusu. Maddi kazanç uğruna ne olduğunu bilmedikleri daha doğrusu tam potansiyeli hakkında bir haber oldukları bir varlığın peşine düşen bir grup insan söz konusu. Yani av olarak kaçma eğiliminde olan taraf burada av partisi düzenleyip Ajin peşinde. Ancak her an işler tersine dönebilir. Eli silahlı insanlardan kaçan av, olması gerektiği gibi avcı rolüne geri döndüğü takdirde ortaya ne gibi bir durumun çıkacağı soru işareti. Çıkarları uğruna cadı avına çıkan topluluk bir anda kendisini kazığa oturtulmuş bulabilir. Ki bunun da çok uzak olmadığını düşünüyorum.

ajin-2

Hikaye olarak ilgimi çekti Ajin. Klasik zombi ve/ve ya benzeri kurgulardan farklı bir şey var ve başarıyla işlenmiş. Çizimler hakkında da yeterli olduklarını söyleyebilirim. Ne öyle çok iyi ne de vasat denilecek kadar kötü. Tam kadar diyeceğimiz türden.

Türkçe manga arşivimize eklemek isteyeceğimiz bir yapım Ajin. Ben yazıyı yazdığım sıralarda 2.cilt piyasadaki yerini çoktan almıştı. Gerekli Şeyler’in başarılı baskı ve çevirisi ile gelen seriyi ilgili ürünleri satan her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Son olarak da adettendir tavsiye edip 2.cildi almaya gidiyorum. Hadi ben kaçtım.

Yorumlar