Manga Sektöründe Tam Gaz Yerli Aksiyon: Bounty HunterZ

Ve Büyü

Bounty HunterZ mevcut dünyası itibari ile içerisinde büyü kavramını da barındırıyor. Büyüye her zaman varım, her türlüsünü severim. Ancak burada şöyle bir şey söylemek istiyorum. Okuduğum sayıda Fairy Tail (karakterlerinin büyü kullanıcıları olduğu bir shounen manga serisi) havası aldığımı söylemem gerek -özellikle bir karakter bire birdi. Bu noktada ilerleyen bölümlerde daha yaratıcı ve kendine özgü şeyler ortaya koymak şart. Orjinallik yakalamak ve fark yaratmak önemli. Okuyucunun daha önce gördüğü şeyleri tekrar okuyor hissine kapılmaması gerek ki soğumasın. Bir diğer nokta kurgunun devamlılığı noktasında ortaya çıkıyor. Klasik kötü adamı yakala döv arkadaşlarını kurtar şeklinde gitmemesini tercih ederim. Hayal gücünün neler yapabileceğini daha önce çok fazla kez gördük ve bu seferde görmek istiyoruz. Elimizde sınırı olmayan bir dünya var ve her şey olabilir…

Serinin teknik detayları hakkında biraz uzun yazmak istiyorum. Öncelikle çizimler. Geneline baktığım zaman tatmin edici karakter tasarımları -özellikle ana karakterler- görmek mümkün. Ancak konu diğer şeylere geldiği zaman sanırım biraz daha çalışmak gerekiyor. Zira çoğu sayfada arka planlara bakıldığında daha detaylı çizimler olması gerekir diye düşünüyorum. Bunun yanında çizimlerde tektip gidildiği hissiyatı oluştu bazı sayfalarda. Daha birinci ciltteyiz, konu devam ettikçe çizimlerin çok daha iyi olacağına eminim. İlerleyen sayılarda mangakanın zihnindeki hayal dünyasını daha detaylı bir şekilde kağıda aktardığını göreceğiz.

İş aksiyona geldiği zaman riske girilmeden ana hatlar ile yansıtılmış. Doğru bir yaklaşım. Karmaşık kareleri, sayfaları çoğu okuyucu sevmez. Evvela göz yoruyor. Onu geçtim daha birinci cilt bu ve ilerledikçe buralarda da ilerleme kaydedilecektir. Şimdiki aşamada sergilenen yaklaşım seri açısında en uygun olan.

Özlerine Sadık

Beni bu seriyi okumaya iten en önemli faktörlerden bir tanesi geldiği yer oldu. Gönüllük esasına dayanarak çeviri yapan, kendi hikayelerini yazmak ve çizmek isteyen bir ekibin işi olması birincil etken. Herhangi bir destek almadan kendi gayretleri ile basılı bir manga çıkartmaları takdir edilesi bir başarı. Harika bir özveri. Epik Manga ekibinin her üyesine helal olsun diyorum.

2015 aralık ayında kurulan, bir ataya gelen bir çeviri ekibi kendileri. İlk yayınladıkları eser Bounty HunterZ. Çin’deki sektörden etkilendiklerini söylüyorlar. Yapmak istedikleri şey yerli yapımın piyasada yerini almasında etken olmak. Ancak çizer bulmakta zorlandıklarını ifade ediyorlar. Umarız Türkiye’de bu alanda bir sektörün oluşmasını sağlamak noktasında başarıya ulaşırlar.

Bununla birlikte eser elime geçtiği zaman tebessüm ettiğimi hatırlıyorum. Çünkü Bounty HunterZ, orijinal manga formatında basılmış bir yapım. Boyutu, dış tasarımı ve en önemlisi iç tasarımı. Basılı olarak okuduğumuz mangalarda görmeye alıştığımız bölüm başlangıç sayfalarına kadar her şey. Manga geleneklerine bağlı bir yaklaşım sergilemeleri ekstra güzel olmuş.

Bounty HunterZ, esasen beklediğim bir şeydi. Zira bu kadar çok sayıda manga takipçisi olan genç kitle içerisinde birileri mutlaka kendi hikayelerini yayınlayacaktı. Buna cesaret eden ilk oluşum Epik Manga ekibi oldu. Shounen tarzda aksiyon ve eğlence için mutlaka şans verilmesi gereken bir yapım. Hepsinden önemlisi basılı ilk “uygun” yerli manga. Aziz Can Binen’in yazdığı ve çizdiği seriyi edinmek için şimdilik internet tek seçenek gibi görünüyor. İlerleyen dönemlerde daha fazla yerde görebiliriz, kim bilir.

Yorumlar