Marvel Evreninde Kötü Kadın Eksikliği

Avengers: Infinity War, gişe rekorlarını kırmaya devam ederken, Marvel evrenine olan ilgi de günden güne artıyor. Artık çok daha fazla kişi filmleri izlemenin yanı sıra, alt kültür gündemlerini de takip etmeye başlıyor.

Buna rağmen, halen kadın karakterlerin sayısı konusunda çok fazla şey duymuş değiliz. Hoş, belki gavur ellerinde bu konuda farklı baskılar vardır (hayır yeni bir Ghostbusters olmasın, lütfen diyorum) fakat ne olursa olsun, Marvel temelde bu baskılara cevap verecek bir yapıda değil.

Zira Marvel’da belli kadın kahramanlar olsa da, özellikle doğru düzgün bir kadın kötü olmadığını gerçeğine dikkatinizi çekmek istiyorum. Fakat daha da ilginci, Marvel’in (ve benzeri hakları olan Fox, Sony vs’nin) kadın kahraman slotlarını kadın kötülerle doldurmasıdır.

Basit bir araştırma sonrası, hali hazırda bildiğim “Marvel’in kadın kötülerine” bir bakış sunmak istiyorum.

Emma Frost

Filmlerde, belli oranda kullanamaya çalışılan Emma Frost, yakın dönem çizgi romanlarında Cyclops’un sevgilisi ve X-Men’in yardımcı yöneticisi olarak görünüyordu. Yaşları gençleştirilen ve reboot’a uğrayan X-Men filmlerinde Jean’e öncelik verildiği için yakın zamanda kahraman olarak görmemiz zor. Yine de kötü adam ile kahraman arasında gidip gelecektir.

January Jones – Emma Frost olarak iyidir ya… İyi yani… Baya iyi… Neyse iyi işte uzatmayalım. (iyidir iyi)

Phoenix

Bir kozmik güç olarak Phoenix’in kötü olması bile en baştan tartışmaya açıktır. Ehi bu kozmik gücün konağı olarak Jean Grey’i kullanma alışkanlığını da düşünürseniz, tam anlamı ile bir kötü olması ihtimali genelde ortadan kalkıyor. Eğer satın alma sonrası X-Men evreni ikinci bir reboot daha geçirmez ise ben Phoenix’i yeniden göreceğimize eminim.

Famke Janssen – Phoenix olarak iyiydi, iyi yani bu da ne diyeyim şimdi, değil diyeni döverler.

Nebula

Esasında çizgi romanda sürekli bir kötü olarak gördüğümüz Nebula’da filmlerde kahramanların safına katıldı. Ne diyelim hayırlısı olsun ama kötü karakter yelpazesinin de iyice daraldığı gerçeğini atlamamak lazım. Nebula’nın Guardians of Galaxy’e katılmasına gerçekten ihtiyaç var mıydı yoksa Karen Gillan’ın sempatisinden mi bonus aldı?

Bu da iyi şimdi, Allah sahibine bağışlasın.

Mystique

Nebula ile ilgili aktris mevzusunda söylediğimizin ağa babası işte burada yapılmıştır. Son dönemin en popüler aktrislerinden Jennifer Lawrence sayesinde, Mystique karakteri baya baya X-Men’in bir numaraları çocuğu ve lideri oldu. Gözüm kör olsaydı da Mystique’in Cyclops’a gaz verdiği pep-talk sahnesini görmeseydim. Reboot gelirse inşallah ilk iş bu karakteri başka oyuncuya verip olması gerektiği gibi bir hain ve suikastçiye dönüştürürler.

İşte bu baya iyi… Başka iyi muhabbeti yok, söz.

Elektra

Eski dönem Marvel filmlerinde olsa da Elektra‘da esasında suikastçidir, kötü karakterdir. Dizide çok daha iyi işlenmiş olsa da filmlerde de kahramana çevrilmiş, en azından mağdur edebiyatı malzemesi olmuştur.

Bu iyi değil işte, filmi de değil…

Tek İstisna – HELA!

Şu ana kadar tüm Marvel filmlerinde, gidişata etki eden ve herhangi bir filmde kötü karakter olarak bulunan tek kadın karakter olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü, amaçları olan, düzgün canlandırılan ve hikayeye etki eden istisna karakterimiz Hela’ya hastası olduğumuz Cate Blanchett hayat vermişti.

Bu sahneyi paylaşmaz isek ciğerimiz kurusun, parti kur oy verelim!

Özetle…

Görüldüğü üzere, Marvel evreninin en önemli kadın kötüleri, şu an maalesef kahraman olarak hizmet veriyorlar. Black Widow‘un da temelde bir kahraman olmadığı gerçeğini atlamamak gerekiyor. Kendisi ajandır, suikastlere bulaşmıştır, yalan söyler, aldatır. Sadece hikaye gereği SHIELD adına, kahramanlar ile yolu kesişir. Scarlet Witch ise o da terörist ile kahraman arasında gidip gelen bir karakterdir. Esasında kötüyken kahramanlar arasına alınanlara rahatlıkla dahil edebiliriz.

Şu an için Marvel evreninde henüz çıkmamış Captain Marvel ve henüz tam oturmamış Wasp (muhtemelen kendi filmi olmayacak) dışında bir kahraman yok.

Diğer cephede ise Jean Grey duruyor ve Sansa Stark’ı da oynayan Sophie Turner ile yenilendi. Storm‘un da az rolü olsa da durduğu gerçeği var. Tabi Storm rolünü Hale Berry’nin oynayıp, diğer X-Men karakterlerinden rol çalmasından çok daha iyi bir tercih olduğu da gerçek.

Elde Kalanlar ve Henüz Kullanılmamış Olanlar?

İlk aklıma gelen Morgan Le Fay, yakın dönemde hikayelerinde yolu Dr. Doom ile sıkça kesişen bir büyücü. Bir diğeri 17000 yaşındaki büyücü olan Selene. Aklıma gelen üçüncü kötü kadın karakter ise Enchantress… Eh, o da malum bir büyücü ve genelde Asgard hikayelerinde rol alıyor.

Dikkatinizi çekmek isterim ki karakterlerin üçü de büyücü ve pek çok hikayede sırıtacaklardır. Bunların dışında başka kadın kötüler de olsa da ana hikayelere ve gidişata etki edebilecek olanların sayısı pek az. Örneğin Lady Deathstrike, Wolverine filminde vasat şekilde zaten kullanıldı ve hiç bir zaman esas kötü olabilecek bir karakter değil.

İstisna olarak Madame Hydra kullanılabilirdi ancak SHIELD etkin olmadığı sürece, Hydra ile bağlantılı karakterler de maalesef anlam kazanmıyor. Bu yüzden o seçeneği de geride bırakıyoruz.

Dizi Evreni

Marvel dizileri bu konuda oldukça başarılı sayılabilir. Madame Gao, hiç şüphesiz bir kötü karakter. Aynı şekilde Sigourney Weaver’in Alexandra’sı da… Fakat bunlar çizgi romanlarda neredeyse yok sayılan kötüler.

Yine çizgi romanda önemsiz olsa da Luke Cage‘deki Black Mariah, dizide iyi bir şekilde canlandırılmıştı.

Pis kadın seni

Ve tabi ki yukarıda da bahsettiğimiz Elektra, dizide aslına çok uygundu ve hikaye gidişatına da önemli etkiler yapıyordu.

Fakat tüm bu karakterler Thor-Cap-Ironman gibi kahramanların karşısına çıkabilecek vasıftan yoksunlar.

Marvel’in çeşitlilik kazanması için farklı kötü karakterlere ihtiyacı var. Bunu başarmak için ise cinsiyet rollerini biraz sarsmak her zaman iyi bir seçenektir. Fakat eldeki malzemeler pek yeterli değil gibi görünüyor. Eğer unuttuğumuz kötüler varsa yorumlarda eklemeyi ve fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın!

Yorumlar