Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Black Panther

Yapılan bilimsel araştırmalar, insanların Afrika’da evrimleşmeye başladığını ve oradan da tüm dünyaya yayıldığını gösteriyor. Ancak “Kara Kıta” diye de anılan Afrika zorlu iklim şartları, kıtlık, sömürgecilik, kölecilik ve iç savaşlar sebebiyle günümüz dünyasında bir hayli geri kalmıştır. Milattan sonra yükselen Aksum Krallığı (MS 100-940), Gana İmparatorluğu (MS 300-1200) ve Ashanti Krallığı (MS 1701–1957) gibi döneminin ileri medeniyetleri bir yana, kökeni milattan önce 3000 yılına kadar dayanan dillere destan Antik Mısır’ı topraklarında barındırmış bir kıtadan bahsediyoruz oysa ki. Ancak tarih bize göstermiştir ki, medeniyetler doğar, yükselir ve çöker…

Fakat Marvel evreninde bu çöküşü yaşamamış bir Afrika medeniyeti bulunur: Wakanda! Nasıl mı? Kuzeydoğu Afrika’da 10 bin yıl önce kurulan ülkeye düşen bir göktaşı, adeta Wakanda halkının başına konmuş bir talih kuşu olur. Göktaşının yaydığı radyasyon sayesinde Wakanda toprakları her daim verimli kalır ve Afrika kuraklıklarından daha az etkilenir. Ayrıca göktaşının içinde dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan “vibranyum” adlı, titreşimleri emebilen son derece değerli bir maden de bulunmaktadır.

wakanda

Bolluk içinde yaşayan Wakanda halkı, ellerindeki nimetleri zorla almak isteyebilecek yabancılardan sakınmak için kendilerini dış dünyadan izole eder. Böylece başka medeniyetler kıtlık, iklim değişimleri, savaşlar ya da kaynak yetersizliği yüzünden pek çok kez sil baştan yapmak zorunda kalırken, Wakanda her alanda gelişmeye devam eder. Günümüzde doğayla iç içe geçen tarihi yapısını ve mistik havasını koruyabilmiş bir megapolise dönüşen Wakanda, hemen her alanda dünyanın kalanından fersah fersah ileridedir. Örneğin kanser tedavisi uzun süre önce bulunmuş, nükleer silahlar döneminin süper güçlerinden çok önce geliştirilmiştir. Ancak izole yapıları ve bolluk içinde yaşamalarının bir sonucu olarak asla Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın polisliğini yapmaya kalkışmamışlardır.

Wakanda’nın istikrarlı gelişiminin ardında hiç şüphesiz krallarının büyük desteği vardır: Black Panther! Nihayet antropoloji sosuna bandırılmış girizgahtan sonra dosyanın asıl konusuna gelebildik:

Kimdir Black Panther?

Wakanda, birden fazla kabilenin birleşiminden oluşmuş bir hükümet tarafından yönetilmektedir. Black Panther ise hükümetin başındaki kralın taşıdığı ünvandır. Black Panther olacak kişi, 10 bin yıl önce Wakanda’yı kuran, dolayısıyla ilk Black Panther olan Beshenga’nın soyundan gelmelidir. Ancak bu soya dahil olmak yeterli değildir! Aday, bunu hak etmek için birden fazla kabilenin şampiyonunu da yenmesi gerektiği zorlu bir dizi sınava tabi tutulur. Son olarak da Beshenga’nın soyundan olmayan herkes için ölümcül olan kalp şeklindeki bir bitkiden yer ve panter tanrıça Bast’la mistik bir bağ kurarak Black Panther güçlerini kazanır.

black-panther-1

Marvel’ın Çokluevreni‘ndeki standart çizgi roman evreni sayılan Earth-616’da okuyucuyla tanışan ilk Black Panther, T’Challa olmuştur. Babası, aynı zamanda kendinden bir önceki Black Panther olan T’Chaka, Wakanda’nın izolasyonuna son vermiştir. Bu yüzden zamanı gelince, Black Panther olarak yüzleşeceği dış dünyayı tanıması için T’Challa’yı Amerika ve Avrupa’da eğitime göndermiştir. T’Challa’nın yönetimindeki Wakanda, tarihindeki en hareketli dönemleri yaşamıştır.

İlk Siyah Süper Kahraman!

1966 yılında Fantastic Four #52’de okuyucuyla tanışan Black Panther, Amerika’nın ana akım çizgi romanlarında boy gösteren ilk siyahi süper kahramandır. Onu 1969’da Falcon, 1972’deyse Luke Cage takip edecektir. Marvel’ın ezeli rakibi DC Comics’in ilk Afro-Amerikan karakterleri ise 1969’da Tyroc, 1972’de Green Lantern (John Stewart) ve 1977’de Black Lightning olacaktır.

Marvel'in ilk jenerasyon siyah süper kahramanları

Marvel’in ilk jenerasyon siyah süper kahramanları

DC Comics’in “ilk süper kahramanları” yaratmış olduğu gerçeği bir yana,  çizgi romanların Altın ve Gümüş Çağı’nda orijinal süper kahraman fikirleri konusunda Marvel tarafından sıklıkla taklit edildiği doğrudur. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin Cumhuriyetçi kanadına daha yakın seyreden DC Comics, iş çizgi romanlarda etnik grupları ve azınlıkları konu almaya geldiğinde her daim Marvel’ın gerisinde kalmayı tercih etmiştir. Hatta bu durum halen devam etmektedir. Detaya fazla girmiyorum, zira bu başka bir yazımın konusu olacak.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar

 • Konan Adalı

  elinizw sağlık güzel yazı olmuş. bu arada beast in tony den daha zeki olduğunu sanardım hep sıralamayı öğrendiğim iyi oldu.

  • Aslında her biri kendi uzmanlıklarında bir numara. Bu nasıl bir evrendir ki tüm başarılı bilim admaları süper bişi olmuş 🙂

   • Ibrahim Muhammet Çelik

    aşırı zeki olup her şeyi yapınca sıkıntıdan maceraya atılıyorlar ondan. Rönesans zengini kafası. İcat edecekler bitince oraya buraya maceraya