Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Daredevil

Kime Niyet Kime Kısmet…

Spider-Man ve Fantastic Four’la 60’lı yılların başında ortalığı sallayan Marvel, bir sonraki bombasını patlatmadan önce çok titiz davranıyordu. Evet, o zamana kadar Iron Man, Thor ve Hulk gibi harika karakterler de yaratılmış ve başarılı olunmuştu. Fakat Spider-Man’i ve bir dereceye kadar Fantastic Four’u özel yapan şey; okuyucunun kendini karakterlerle daha kolay özdeşleştirebilmesiydi.

Şöyle düşünün; Hulk kendi gücünün korkusuyla yaşamak zorunda olan bir bilim adamı, Iron Man istediği her şeye sahip bir milyoner, Thor ise zaten koskoca şimşek tanrısı, daha ne olsun! Ancak Spider-Man, okuyuculardan hatta şu anda bu yazıyı okuyan sizlerden biri olabilecek kadar halkın içinden bir karakterdi. Reed Richards’ın zekasını göz ardı edecek olursak Fantastic Four’da benzer şekilde okuyucunun ailesini andıran, kendini daha yakın hissedebileceği karakter dinamiklerine sahipti.

avengers6

Tüm bunlar göz önüne alınarak Stan Lee ve çizer Bill Everett tarafından tasarlanan Daredevil, yayınlanması planlanan 1963 Eylül ayına yetişmedi. Zira hem orijin hikayesinin çok iyi anlatılması isteniyor, hem de Stan Lee’nin yıllar sonra beyan edeceği gibi; Bill Everett çok yavaş çalışıyordu. Bu sebeple Daredevil yerine, karakterlerin orijin hikayelerinin anlatılmasına gerek olmadan, eldeki karakterlerle alelacele toparlanarak piyasaya sürülen Avengers #1 ortaya çıktı. Daredevil #1 ise ancak planlanan tarihten 7 ay sonra, 1964 Nisan’da okuyucuyla buluşabilecekti.

Korkusu Olmayan Adam!

Manhattan’ın Hell’s Kitchen adlı mahallesinde, okuyup adam olması için eski bir boksör olan babası Jack tarafından sürekli telkin edilerek büyütülen Matt Murdock, babasının beklentilerini kat be kat aşacağından habersiz, hayatına devam etmekteydi. Günün birinde Matt, kör bir vatandaşı kamyon kazasından kurtararak daha çocuk yaşta kahraman oldu. Ancak radyoaktif malzemeler taşıyan kamyondan yuvarlanan bir varilin içindeki sıvı yüzüne dökülmüş ve gözlerini kör etmişti. Şimdi “Radyoaktif malzemeyi cadde üstünden kamyonla nasıl bir zihniyet taşır?” diye sormayın. 51 yıl önce insanlar bunu pek sorgulamıyormuş anlaşılan…

İşte o an!

İşte o an!

Matt, iyileşme sürecindeyken radyoaktif sıvı yüzünden yok olan görme yeteneği yerine, diğer duyularının olabilecek en üst seviyeye yükselmiş olduğunu fark eder. Üstelik bir tür radar duyusu gelişmiş, dolayısıyla onun çevreyi algılayışını normal insanlardan çok daha üstün hale getirmiştir.

Matt kör olduktan sonra ringlere dönmeye karar veren babası, Fixer adlı bir gangsterin o akşam çıkacağı maçı satma teklifini reddeder, çünkü oğlu da izleyiciler arasındadır. Ancak bu kararını hayatıyla ödemek zorunda kalır. Babasının ölümüyle sarsılan Matt, sorumluları bir gün bulmayı kafasına koyar. Okulunu bitirip avukat olarak mezun olur ve yakın arkadaşı Foggy Nelson’la ortak bir avukatlık bürosu açar. Matt, artık Hell’s Kitchen’da adalete ihtiyacı olanlara sabahları avukat, geceleri ise korkusu olmayan adam Daredevil olarak yardım edecektir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar