Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Ms. Marvel

Marvel evreninde en saygı duyulan süper kahramanlardan biri Captain Marvel’dır. Kree İmparatorluğu’ndan ajan olarak Dünya’ya gönderilmiş ve Amerikan Hava Üssünde gizlice onu korumakla görevlendirilmiştir. Yaptığı kozmik savaşlar ve sergilediği onurlu duruşuyla Dünyalıların sevgi ve saygısını kazanan Captain Marvel’ın bu şanlı kahramanlıkları sonrasında ölümü ise tüm Marvel karakterleri tarafından büyük üzüntüyle karşılanmış ve ondan sonraki jenerasyondaki süper kahramanların örnek aldığı bir süper kahraman olmuştur.

İlk olarak Captain Marvel serisinde eski Amerikan Hava Kuvvetleri çalışanı, daha sonrasında NASA’da çalışan bir pilot olarak karşımıza çıkan Carol Danvers, işte bu “iyilik abidesi” süper kahramanın sevgilisidir. Yaşadığı trajik bir olay sonucunda Captain Marvel’dan kazara kazandığı güçleri ve bu güçlerin karakterine etkisini düşünecek olursak, sevgilisinden esinlenerek yarattığı Ms. Marvel titrini üstlenmesi, Marvel Evreni için çok önemli bir olay olmuştur.

İlk Zamanları

Okuyucuyla ilk tanışması 1968 yılında Marvel Super-Heroes #13’te gerçekleşen Carol Danvers, on sekiz yaşındayken Amerikan Hava Kuvvetlerine katılmış genç bir pilottur. Baba baskısına karşı gelerek orduya yazılan Carol’ın en büyük hayali gökyüzünde özgürce dolaşabilmektir. Bu hayalini gerçekleştirmek için ilk adımı atan Carol, ilerleyen yıllardaki üstün başarılarıyla kısa sürede binbaşılığa kadar yükselir. NASA’nın yürüttüğü bir projeye dahil olan Binbaşı Danvers, Kree teknolojisi kullanan bir gözetçi robotunu (Kree Sentry) araştırırken iş arkadaşı Dr. Lawson’ın Mar-Vell adında bir Kree olduğunu öğrenir. Hayatını değiştirecek olaylara vesile olacak bu karşılaşma, Captain Marvel’ın yani diğer adıyla Mar-Vell’in onu robottan kurtarmasıyla hem büyük bir hayranlığa dönüşecek, hem de sevgili olacaklardır.

Ms Marvel #1 (1977)

Ms Marvel #1 (1977)

Captain Marvel’ın en büyük düşmanlarından olan Yon-Rogg adlı Kree, bu yakınlaşmayı kendi lehine kullanıp Carol’ı kaçırır. Yasaklanmış bir Kree teknolojisi olan “Psyche-Magnitron”u Captain Marvel’ın üzerinde denemeyi planlayan Yon-Rogg, onu tuzağa çekmek için Carol’ı kullanır. Düşünceleri gerçeğe dönüştüren bu teknolojiyi etkisiz hale getirmeye çalışan Captain Marvel, aletin patlamasına engel olamaz, fakat Carol’ı kurtarmak için ona siper olur. Tam bu sırada Mar-Vell’in Kree genleri, Carol’ın dünyevi genleriyle karışır. Carol Danvers’ın Ms. Marvel alt benliği de bu şekilde ortaya çıkmış olur. Alt benlik dememin sebebi, Carol’ın ilk başlarda “çoklu kişilik bozukluğu” yaşamış olmasıdır. Carol’ın Ms. Marvel olduğundan haberi yoktur. Ms. Marvel’ın da Carol Danvers olduğundan!

Bu yaşadığı değişimi birkaç ay fark etmeyen Carol, güçleri ortaya çıktıkça ve bu güçlerin kontrolünü yitirdikçe NASA’daki görevinden de ayrılmak zorunda kalır. Alt benliğini kontrol etmek için uğraşan Carol, bu süre zarfında yaşadıklarını NASA’yı ifşa eden bir kitap yazarak geçirir ve kitap çok başarılı olur. Daha sonra, iki benlik oluşturan Carol, bir yandan editörlük yaparken bir yandan da Avengers’a katılıp profesyonel süper kahramanlık hayatına başlar.

Avengers Yılları

Avengers’a katılmasından kısa süre sonra takıma adapte olan Ms Marvel’ın yakası, talihsiz olaylar silsilesinden bir türlü kurtulmaz. Avengers’ın kayda değer düşmanlarından Immortus’un (Kang the Conqueror’ın zamanda gezerken kullandığı başka bir ismi oluyor) oğlu Marcus, Ms. Marvel’ı Limbo adlı cehennemvari bir boyuta getirir ve onu hamile bırakır. Çizgi roman tarihi açısından dönemin en tatsız olaylarından birisi olan bu tecavüz hikayesi, gelecekte Carol Danvers’ın Buzdolabındaki Kadınlar’dan (Women in Refregirators) biri olarak anılmasına sebep olacaktır.

ms-marvel-3

Ayrıca bu olay, zaman çizelgesi açısından da bir o kadar karmaşıktır. Çünkü “Marcus’un Limbo’dan kurtulmak için olayları kesinlikle hatırlamayacak Ms Marvel’ı daha sonradan kendisine dönüşecek bir çocuğa hamile bırakması” gibi akıl almaz bir kurguya sahiptir. Bu hikaye sonrasında bir süre Limbo’da tutsak edilen Ms. Marvel, daha sonra oradan kurtulmayı başarır ve Avengers’ı da bırakarak San Francisco’da inzivaya çekilir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar