Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Spider-Man

Spider-Man’in Güçleri

Spider-Man’in güçleri zaman içinde bir miktar değişmiş olsa da temelde aynı kalmıştır:

Orantılı Güç ve Çeviklik

Orantılı olarak 76 kiloluk bir örümceğin olması gerektiği kadar güçlü ve çeviktir. Şöyle açıklayayım; National Geographic’e göre bazı örümcek türleri kendi ağırlıklarının 170 katını taşıyabilir ve boylarının 50 katı kadar da yatay zıplayabilirler.

Yani kabaca bir hesap yaparsak; bir insanın aşırı zorlanmadan kendi ağırlığını taşıyabileceğini düşünerek 76 kiloluk Spider-Man’in 13 ton civarı ağırlığı taşıyabileceğini var sayabiliriz (76 kg x 170 = 12.920 kg).

Bununla beraber 178 cm boyunda olduğunu düşünerek 89 metre yatay zıplayabileceğini de hesaplayabiliriz (1.78m  x 50 = 89 m).

Duvarlara Tırmanabilme

Spider-Man tıpkı bir örümcek gibi duvarlara tırmanabilir. Bu özelliği sadece el ve ayaklarında değil, vücudunun başka bölgelerinde de çalışmaktadır. Duvarda ya da tavanda kalçası üstüne oturduğu ya da sadece sırtıyla tutunduğu sahneler çizgi romanlarda pek çok kez görülmüştür.

Örümcek Ağı

Sam Raimi’nin çektiği Spider-Man’in ağı vücudundan salgılanıyordu. Çizgi romanlardaki orijinal halinde ise bileklerine taktığı ağ fırlatıcıları sayesinde ağ örmektedir (Bu farklılığın sebebini yazımın ilerleyen bölümlerinde açıklayacağım). Ağ fırlatıcıları “ağ sıvısı” adlı kartuşlarla çalışmaktadır. Söz konusu ağ sıvısı, Peter’ın lise laboratuvarında “boş zamanında” icat ettiği bir maddedir. Tahmin edebileceğiniz gibi ağ kartuşunun bitmesi durumu çizgi romanlarda Spider-Man’in başına sıklıkla gelmektedir.

Spider-Man’in ördüğü ağlar bir örümceğin ağlarıyla hemen hemen aynı özellikleri taşır. Kısa bir Google araştırması sonucunda örümcek ağlarının aynı yoğunluktaki çelikten 5 kat daha dirençli olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz. Ağ fırlatıcıları sadece ip olarak değil, değişik formlarda da ağ örebilmektedir. Spider-Man’in çizgi romanlarda ağlarıyla paraşüt ördüğü dahi görülmüştür. Son bir bilgi daha: Ağlar bir iki saat içinde erimektedir.

Örümcek Hisleri

Marvel evrenindeki süper kahramanlar arasında en abartı güçlerden biri Spider-Man’e aittir: Örümcek hisleri! Çizgi romanlarda örümcek hisleri, tehlike yaklaştığında Spider-Man’in kafasında gerçekleşen karıncalanma olarak tasvir edilir. Tehlikenin büyüklüğüne göre bu his acı verecek kadar artabilmektedir.

Örümcek hisleri Spider-Man’in orantılı çevikliğiyle birleştiğinde onu zorlu bir rakip haline getirir. Zira tehlikeden kaçınmalarının çoğu refleks olarak çalışmaktadır. Dolayısıyla Sinister Six gibi altı süper suçludan oluşan bir ekiple bile aynı anda savaşabilmektedir. Örümcek hisleri sayesinde yayın hayatı boyunca Galactus’un habercisi Firelord’un da aralarında olduğu kendinden kat kat güçlü rakiplerin kıçına tekmeyi basabilmiştir.

Spidey, Firelord’un kendini beğenmiş kıçına tekmeyi basarken –
Amazing Spider-Man #269 (1985)

Peter, örümcek hislerini tetikleyen frekansı keşfederek bunu bir takip cihazına çevirmeyi başarmıştır. Ağ fırlatıcılarına yerleştirdiği örümcek şekilli ve yüzeylere yapışabilen bir cihaz sayesinde suçluları takip edebilmektedir.

Bilimsel Deha

Reed Richards, Henry Pym, Bruce Banner ve Tony Stark gibi bilim adamlarının yanında esamesi okunmuyor gibi görünse de Peter Parker başarılı bir bilim insanıdır. Fizik, kimya, biyoloji, matematik ve mekanik mühendisliği alanlarında uzmandır. Bu bilgi birikimi sayesinde pek çok umutsuz savaşı kazanabilmiştir.

Peter Parker’ın Hayatı ve Önemli Maceraları

Spider-Man olarak suçla savaşmaya karar verdikten sonra Peter Parker’ın hayatı yıllar içinde çok değişim geçirmiştir. Burada sadece kilometre taşı niteliğinde olanları yazsam bile sayfalar sürer. Bu yüzden bu konu hakkında ayrı bir yazı kaleme almaya karar verdim. Hem Spider-Man’in hayatı hakkında detayları hem de çizgi roman tarihindeki yerini merak ediyorsanız sizi MUTLAKA şu yazıya alalım:

Spider-Man'in Hayatı ve En Önemli Maceraları

Düşmanları

2002, 2004 ve 2007’de yayınlanan üç Spider-Man filminin yönetmeni Sam Raimi, ikinci film yayınlandıktan sonra elinde en az 8 film çekebilecek kadar materyal olduğunu beyan etmişti. Elbette üçüncü filmin kötülüğünden sonra buna fırsat bulamadı, ancak ben bu beyanatın ardındaki gerçeğe odaklanmak istiyorum: Düşmanlar!

Hazır Spider-Man’in düşmanlarından konu açılmışken, konu hakkında düzenlediğimiz ankete katılmayı unutmayın:

Favori Spider-Man Düşmanın Hangisi?

Ne diyorduk? Hah! Süper kahraman konseptini özümsemiş herkesin kabul edeceği gibi; bir kahramanı tanımlayan ve tamamlayan unsur düşmanlarıdır. Örneğin Inhustice adlı bilgisayar oyununu oynarsanız karşınızda DC evreninin süper suçluları olarak çıkan karakterlerin çok büyük bölümünün Batman düşmanı olduğunu görürsünüz. Zira Batman’in başarısı büyük ölçüde dağları devirecek güçleri olmamasına rağmen büyük sorunlar yaratabilen ve orijin hikayelerinin altı dolu süper suçlulardır. Marvel Comics’te Batman’in düşman galerisinin karşılığı hiç tartışmasız Spider-Man’dedir.

Görselin büyük hali için tıklayınız.

Tıpkı Batman’de olduğu gibi, güç timsali süper suçlular yerine şeytani zekalarıyla ön plana çıkabilen süper suçlular Spider-Man’in kariyeri boyunca etrafında olmuştur. Hatta Batman’den farklı olarak Spider-Man’in düşmanlarının çoğu Peter Parker’ın hayatında olan ya da hayatını direkt olarak etkileyebilecek kimselerden oluşmaktadır.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar