Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Spider-Man

Farklı Örümcekler

Spider-Man’in yayın hayatı boyunca spin-off seri olarak başka Spider-Man temelli, karakterler de yayınlanmıştır. Şimdi bir konuda anlaşalım; Marvel Çokluevreninde yüzlerce farklı Spider-Man bulunmakta. Her birini görmek için Spider-Verse serisini okumalısınız. Ben burada kendi çizgi romanına sahip olacak kadar önemli hale gelmiş olanlardan bahsedeceğim:

Spider-Woman (1977)

Stan Lee 1964 yılında Wonder Man adlı karakteri yarattıklarında DC Comics tarafından ismin Wonder Woman‘dan çalıntı olduğu gerekçesiyle dava edilir. Lee, bu sebeple söz konusu kahramanı ortadan kaldırmayı kaldırmayı düşünür. Ancak kısa süre sonra Marvel Comics, Power Man (Luke Cage) adlı karakteri yaratınca kısa süre sonra DC Comics’ten Power Girl adlı bir karakter çıkıverir. Lee, bunun artık bir tür yarış olduğuna o zaman karar vermiştir. Dolayısıyla Spider-Woman, 1977 yılında Marvel Comics ve DC Comics arasında yaşanan “isim kapma” yarışının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Spider-Woman şimdiye kadar ismini Julia Carpenter, Mattie Franklin ve Charlotte Witter adlı üç farklı kadın başka kostüm ve güçlerle taşımıştır. Orijinal Spider-Woman olan Jessica Drew’dir. Kostümü de güçleri de (duvara tırmanabilmek dışında) Spider-Man’den oldukça farklıdır. Uçabilen Spider-Woman aynı zamanda ellerinden “venom blast” adı verilen biyoelektrik enerji ışınları saçabilmektedir.

Zaman içinde çizgi filmleriyle de oldukça popüler olan Spider-Woman, Spider-Man’le birlikte New Avengers’a dahil olmuştur. Günümüzde halen pek çok seride boy göstermektedir.

Spider-Woman ve Spider-Ham

Spider-Ham (1983)

Spider-Man parodisi olarak 1983’te ortaya çıkan Peter Porker, hayvan formlarında çizgi film karakterlerinden oluşan Earth-8311’de yaşamaktadır. Peter Porker bir domuzcuktur ve aynı evrende bir kedi olan Captain Americat ve bir tavşan olan Hulk Bunny gibi kahramanlar da yaşamaktadır. Düşmanlar da bir ördek olan Ducktor Doom ve yine bir domuz olan Kingpig gibi tiplemelerdir.

80’li yıllarda 17 sayı kendi serisi devam eden Spider-Ham, Spider-Verse serisinde bolca yer almıştır.

Spider-Man 2099 (1992)

Şüphesiz Earth-9303 adlı cyberpunk bir dünyada yer alan Miguel O’Hara ya da diğer adıyla Spider-Man 2099 en şık kostüme sahip Spider-Man varyasyonudur. Miguel O’Hara, başarılı bir genetikçidir ve orijinal Spider-Man’i yaratan radyoaktif örümcek olayını tekrarlamak üzere deneyler yapmaktadır. Deneyler sırasında bir kaza olur ve DNA’sının yarısına örümcek DNA’sı eklenir. Böylece Spider-Man ismini alarak suçla savaşmaya başlar.

Spider-Man 2099, 90’lı yıllarda kendine ait sırasıyla 3 farklı seri ilse 70 civarı sayıya sahip olmuştur. Yakın dönemde Spider-Verse hikayesinde önemli rol almış, Secret Wars sırasında ise günümüzde sıkışıp kalarak ilginç maceralar yaşamıştır.

Spider-Man 2099, Activision’ın 2010 yılında yayınladığı Spider-Man: Shattered Dimensions adlı bilgisayar oyununda bulunan oynanabilir karakterlerden biridir.

Spider-Man 2099 ve Spider-Girl

Spider-Girl (1998)

May “Mayday” Parker, Peter Parker ve Mary Jane Parker’ın kızıdır. İlk kez What If #105’te okuyucuyla tanışan Spider-Girl Earth-982’de yaşamaktadır.

1998 yılından 2010 yılına kadar aralıksız olarak Spider-Girl, The Amazing Spider-Girl ve Spectacular Spider-Girl gibi farklı serilerle yayınlanan Spider-Girl çizgi romanları toplam 152 sayıyla baş karakteri kadın olan ve en uzun süren Marvel serisi olma ünvanına sahiptir.

Spider-Man: Noir (2009)

Büyük buhran dönemini yaşayan 30’lu yıllar temalı Earth-90214’te yaşayan Spider-Man Noir, güçlerini Spider-God adı verilen mistik bir güçten almıştır. 2009’da yayınlanan mini serisi ve Spider-Verse’teki rolü dikkate değerdir. Güçleri hemen hemen Spider-Man ile aynıdır. Kostümü ise dönemini yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

Aynı zamanda Spider-Man Noir, Activision’ın 2010 yılında yayınladığı Spider-Man: Shattered Dimensions adlı bilgisayar oyununda bulunan oynanabilir karakterlerden biridir.

Spider-Man Noir ve Utimate Spider-Man

Ultimate Spider-Man (2011)

2008 yılında Barack Obama’nın Amerika Birleşik Devletler Başkanı seçilmesinden birkaç ay önce siyahi bir Spider-Man versiyonu yaratmak için Marvel Comics’te çalışmalar sürüyordu. Tam da o dönemde Earth-1610’da yani Ultimate adı verilen serilerde Ultimatum adlı dramatik bir crossover hikaye yayınlanması planlanıyordu. O olaylar sırasında yeni Spider-Man’i hikayeye dahil etme planı vardı, ancak sonra vazgeçildi. Nihayet 2011 yılına gelindiğinde Death of Spider-Man adlı hikayede sırasında Miles Morales ortaya çıktı ve ölen Ultimate Spider-Man’in yerini aldı. Gay olduğu için okuyuculardan çoğu olumlu eleştiriler aldı.

Miles Morales, Secret Wars sonrası yok olan Earth-1610’dan bildik Marvel evreni olan Earth-616’ya transfer edilmiştir. Günümüzde Champions adlı süper kahraman grubunun bir üyesidir.

Silk (2015)

Yıllar önce Peter Parker’ı ısıran aynı radyoaktif örümcek, ölmeden önce Cindy Moon adlı öğrenciyi de ısırmıştır. Kısa süre içinde Spider-Man ile benzer güçler kazanan Cindy, güçlerini kontrol edememektedir. Ezekiel Sims adlı bir mistik araştırmacı Cindy’nin ailesine ulaşarak yardım edebileceğini söyler. Cindy, 6 yıllık sıkı bir eğitimden sonra Ezekiel tarafından bir tesise hapsedilir. Ezekiel, Earth-1’den gelen Morlun ve Interitors adı verilen ailesinin geldiğini bildiği için Cindy’yi korumak amacıyla bunu yapmıştır.

2014 yılında yayınlanan Original Sin adlı hikayede Peter Parker, Cindy’nin varlığını öğrenir ve onu kilitlendiği tesisten çıkarır. Daha sonra Spider-Verse adlı seride önemli, rol oynayan Silk karakteri 2015 yılında kendi serisine kavuşmuştur. Silk, günümüzde bir Asya-Amerikan karakter olarak Marvel’in sevilen karakterleri arasında yer almıştır.

Silk ve Spider-Gwen

Spider Gwen (2015)

Andrew Garfield’ın başrol aldığı 2014 yapımı Amazing Spider-Man filmi Emma Stone’un canlandırdığı Gwen Stacy karakteriyle akıllara kazınmıştı. Bunun üstüne aynı yıl yayınlanan Edge of Spider-Verse #2’de Peter Parker yerine Gwen Stacy’nin radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmış olduğu bir versiyonu karşımıza çıktı. Marvel Çoklu evreninde Earth-65’te konumlandırılan Spider-Gwen çok beğenildiği için 2015 yılında kendi serisine kavuştu ve günümüzde halen devam etmekte.

Spider-Gwen karakteri çizgi roman okurları arasında en çok kadın okuyucular tarafından çok benimsenmiş, sıkı bir feminizim ikonu haline gelmiş ve sıklıkla cosplay tercihi olarak kullanılmaktadır.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar