Rüyaların Lorduna Yeniden Merhaba: Sandman – Prelüdler ve Noktürnler

Yeni Baskı, Yeniden Sandman

Serinin daha önceden Türkçe olarak basıldığından bahsetmiştik. Tükenen baskısı nedeniyle Sandman’i bulmak, okumak gittikçe zorlaşan bir uğraş haline gelmişti. Ancak İthaki Yayınlarının seriye el atması ile birlikte -benim gibi- birçok hevesli okuyucu Morpheus’un hikayelerini okuma şansı yakaladı. Hazır yeri gelmişken eski baskıyla şimdiki hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.

Evvela dış görünüm. İthaki baskısında ciltler biraz daha hacim kazanmış olarak okuyucu karşısında. Özellikle boyuna olarak uzayan ciltler bu haliyle daha çok hoşuma gitti. Yine aynı şekilde kapak tasarımı beni benden aldı. Tüm serinin kapakları Neil Gaiman ile ortak birçok işe imza atmış yetenekli çizer Dave McKean’a ait. Her biri birer sanat eseri mübarek. Seri için kullanılan kağıt tercihinde de değişiklik yapıldığını görüyoruz. Bir önceki baskıda kullanıla kalın, mat kağıda karşılık İthaki tarafı kuşe kağıt tercih etmiş. Buna çok takılmadım. Önemli olan uzun ömürlü olması bu noktada. Zira iki sene önce aldığım cildin kapağında hafif bir açılma, ayrılma başladı. Üstelik sadece iki kere okudum.

sandman-3

Türkçe’ye kazandırılan eserlerde en çok can yakan nokta elbette çeviri. Bir kitabın, çizgi romanın ve hatta filmin çevirisi o yapımdan aldığınız zevki doğru oranda etkiliyor. Dikkatsizce yapılmış bir çeviri, basit imla hataları açıkçası görmeye tahammül etmek istemediğim şeylerin başında yer alıyor. Yayınlanan iki baskıda çeviri kısmında bir sıkıntı yok. Sadece orijinal adından Prelüdler ve Noktürnler olarak çevrilen İthaki baskısındaki çeviriyi (İngilizce aslı Preludes aand Nokturnes. İki yayınevi de farklı şekilde Türkçe’ye çevirmiştir. Eski baskıda cildin adı Düş Müziği olarak geçiyordu) biraz daha sevdim. Özellikle Sandman’in düşmanlarının diyaloglarının çevirisi daha samimi geldi. Düzenleme noktasında ise bir önceki baskıda çok sık karşılaşmasak da artık olmaması gereken imla hataları göze çarpıyordu.

Bunun yanında eski baskıda yer alan Rüya Tabirleri kısmını yeniden görmeyi isterdim. Eserde yer alan, çoğumuzun bilmediği terimlerin, kavramların yer aldığı bir nevi açıklamalar kısmı olarak güzel oluyordu. Yapılan her göndermeyi bilmek, anlamak mümkün değil haliyle.

sandman-4

Benim için resmen yıllar süren bir arayışın sonu anlamına geliyor Sandman – Prelüdler ve Noktürnler. İthaki Yayınları her geçen gün literatüre yenisini kazandırdıkları bilimkurgu ve fantastik eserlerin yanı sıra çizgi roman dünyasının en sevilen eserleri ile okuyucunun karşısına çıkmaya devam ediyor. Ana akım serilerden, klasik süper kahraman hikayelerinden sıkılanlara gelsin…

Rüyaların sadece rüya olmadığını bilenlere, bilmek isteyenlere. Tatlı rüyalar…

Bu yazı, "İthaki Kütüphanesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar