Kahramangiller

Sizin de Buzdolabınızda Bir Kadın Olabilir mi?

Buzdolabındaki Kadınlar (Women in Refregirators), 1999 yılında Gail Simone ve arkadaşlarının çevrimiçi ortamda yaptıkları bir tartışma üzerine hazırlamaya karar verilen bir listedir. İlk zamanlar sadece forumlar ve mail listeleri yoluyla yayılan liste, kısa bir süre sonra bir internet sitesine (Yazının sonunda linkini bulabilirsiniz), oradan da çizgi roman tarihinin dönüm noktalarından biri haline gelmiştir.

Sözkonusu liste, Amerikan ekolü çizgi roman tarihi boyunca öldürülen, güçlerini kaybeden, yaralanan, sakat bırakılan, tacize hatta tecavüze uğrayan kadın karakterlerin isimlerini içeriyordu. Liste, ismini 1994 yılında yayınlanan Green Lantern #54’te gerçekleşmiş bir olaydan almaktaydı: O dönemlerin Green Lantern’inden biri olan Kyle Ryner, dairesine geldiğinde kız arkadaşı Alex DeWitt’in cesedini buzdolabına tıkılı olarak bulmuştu. Cinayet, Lantern’in azılı düşmanlarından biri olan Major Force tarafından işlenmişti.

Gail Simone, Women in Refregirators (WiR) ile çok basit bir mesaj vermeye çalıştığını iddia ediyordu: “Eğer hikayelerinizde kadınları bu şekilde kullanırsanız, elbette hiç kadın okuyucunuz olmaz!”

Gven Stacy'nin ölümü. The Amazing Spider-Man #121 (1973)

Listede yer alan tam 111 vakadan sadece biri: Gven Stacy’nin ölümü. The Amazing Spider-Man #121 (1973)

Tepkiler

Tahmin edebileceğiniz gibi fanlar ve çizgi roman yazarlarından konu hakkında pek çok e-posta alan Simone’a verilen tepkiler türlü türlüydü. Listenin feminist bir gündem yaratmak için çizgi romanları kullandığını düşünen ve bu yüzden Simone’u sert bir dille eleştirenler yanında, listenin mesajını aldığını söyleyen ve olumlu yaklaşanlar da oldu.

Jean Grey, güçlerini kontrol edemeyip büyük felaketlere yol açtıktan sonra intihar eder ve bu onun ilk (!) ölümü olur. Uncanny X-Men #137 (1980)

Jean Grey, güçlerini kontrol edemeyip büyük felaketlere yol açtıktan sonra intihar eder ve bu onun ilk (!) ölümü olur. Uncanny X-Men #137 (1980)

Olumsuz eleştiri yapanlar, çizgi roman okuyucu kitlesinin neredeyse tamamının erkek olmasından ötürü bu durumun normal olduğunu savunuyordu. Ne de olsa bir erkeği harekete geçirmenin en kolay yollarından biri, hayatındaki kadınlardan birinin başına trajik bir olay gelmesidir. Zira hem evrimsel hem de kültürel bakımdan erkeklerin buna koşullanmış olduğu bilinen bir gerçekti.

Bu argümanın yanı sıra, bu gibi trajedilerin cinsiyet ayrımı yapılmadan ikinci ya da üçüncü dereceden karakterlerin başına zaten sürekli geldiği savunuluyordu. Comic Book Resources forumlarında bu argümana verilen örneklerin başında Batman’in yardımcısı Robin II (Jason Todd) ve Kaptan Amerika’nın yardımcısı Bucky Barnes’ın ölümleri bulunuyordu.

Yorumlar