Spider-Man’in Hayatı ve En Önemli Maceraları

Black Cat ile İlişkisi (1983)

Okuyucunun karşısına ilk kez 1979 yılında Amazing Spider-Man #194’te çıkan Black Cat (Felicia Hardy) bir süre Spider-Man’in düşmanı rolündeydi. Ancak pek çok kez karşılaşmaları sonucunda ikisinin arasında elektriklenme oldu ve uzun sürecek romantik bir ilişki başladı. Peter, sonunda gizli kimlik sorunu yaşamadan bir arada olabileceği, suçla savaşırken sürekli yalan söylemek zorunda kalmayacağı bir kadın bulduğu için çok mutludur. Hatta Felicia, Spider-Man’in gerçek kimliğini bilmek bile istememektedir.

Spectacular Spider-Man #87 (1984)

1983 ila 1987 yılları arasında devam eden ilişki, zamanla yıpranmaya başlar. Black Cat, süper güçleri olmadığı için Spider-Man’e ayak bağı olmaya başladığını düşünmektedir. Uzun süre süper güç kazanmanın yolunu arar ve sonunda Kingpin‘den yardım bulur. Spider-Man bunu öğrenince aralarında ilişkileri büyük yara alır. Ayrıca Black Cat’in yeni kazandığı uğursuzluk getiren güçleri Peter üstünde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Tüm bunların yanında bir süre sonra Felicia’nın Peter Parker’dan çok Spider-Man’le ilgileniyor olması can sıkıcı olmaya başlar ve ilişki son bulur.

Secret Wars (1984)

Kenner adlı büyük oyuncak firması DC Comics’in lisansını alıp büyük başarı elde etmişti. Bunun üstüme He-Man oyuncaklarıyla ünlü firma Mattel, Marvel’in lisansıyla ilgilenmeye başlamıştı. Ancak sözleşmeyi imzalamadan önce oyuncakları yapılacak tüm süper kahraman ve suçluların dahil olduğu sansasyonel ve büyük bir çizgi roman crossover’ı talet etmişlerdi.

Dönemin Marvel editörü Jim Shooter, bunu  bir taşla iki kuş vurmak için kullanmaya karar vermişti. Zira tam da o dönemde DC Comics’in dev bir crossover hazırlığı içinde olduğu haberini almıştı. Ezeli rakiplerinden önce benzer bir crossover hazırlayarak bunu oyuncak satışlarıyla birleştirerek  büyük olay yaratabileceklerini düşünüyordu.

12 sayılık Marvel Super Heroes Secret Wars, gerçekten de DC Comics’in Crisis on Infinite Earths crossover’ından bir yıl önce yayınlanmayı başarmıştı. Ancak günümüz tarihçilerin tarafından her iki crossover da kendi çapında başarılı sayılmasına rağmen Bronz Çağ’ı kapatarak Karanlık Çağ’ı açan crossover, Crisis on Infinite Earths olarak gösterilecekti. Ayrıca Mattel’in piyasaya sürdüğü Marvel oyuncakları maalesef Kenner’ın DC oyuncakları kadar satılmadı.

Marvel Super Heroes Secret Wars #8 (1984)

Bu arada, crossover terimine aşina değilseniz sizi şu yazıya alalım:

Geek Terminoloji – Crossover Nedir?

Secret Wars hikayesi Spider-Man için ayrı bir dönüm noktasıdır. Zira hikayede birçok süper kahramanla birlikte Beyonder adı verilen varlık tarafından Battleworld adlı bir gezegene sürüklenen Spider-Man, orada yeni bir kostüme ihtiyaç duyar ve siyah renkli, oldukça ilginç bir kostüm bulur.

Kostüm, Peter’ın düşüncelerine uyarak istediği kıyafete dönüşebilmektedir. Ayrıca kostüm gizemli bir şekilde ağ salgılayabildiği için artık ağ fırlatıcılarına ihtiyacı da kalmamıştır. Bir süre bu kostümle hayatına devam eden Peter, bir süre sonra sürekli yorgun olduğunu hisseder. Bunu araştırması için Fantastic Four’dan Reed Richards’a gider ve korkunç gerçeği öğrenir. Kostüm aslında fiziksel ve zihinsel olarak ona bağlı bir ortak-yaşardır. Kostüm ayrılmayı reddettiği için Reed Richards tarafından zorla çıkartılır.

Ortak-yaşar daha sonra Spider-Man’in en korkunç düşmanlarından birine dönüşecektir…

Evliliği (1987)

May yenge, Peter ile komşu kızı Mary Jane Watson’ı bir araya getirmek için yeğenini çok darlamaktadır. Peter da, aynı baskıya kendi Anna teyzesi tarafından maruz kalan Mary Jane de “Kesin tipim değildir!” gibi bir ön yargıyla uzun süre tanışmaktan kaçınırlar. Mary Jane ilk defa Amazing Spider-Man #25’te yüzü gölgeli olarak görünür. Nihayet Amazing Spider-Man #42’de tanıştıklarında güzelliği karşısında dili tutulan Peter’a “Kabul et kaplan… Turnayı gözünden vurdun!” diyerek çizgi roman tarihindeki yerini almıştır.

Peter, o dönemler Gwen Stacy’yi kıskandırmak için Mary Jane ile zaman geçirmeye başlar. Ancak sonunda Gwen’i seçer. Mary Jane de Peter’ın arkadaşı Harry ile çıkmaya başlar ve Peter ile arkadaş olarak görüşmeye devam ederler. Gwen’in ölümünden ve Black Cat ile olan ilişkisi sona erdikten sonra Peter ve Mary Jane daha da yakınlaşır. Öyle ki, Mary Jane Peter’ın Spider-Man olduğunu Amazing Spider-Man #257’de bildiğini söyler.

Amazing Spider-Man Annual #21 (1987)

İlerleyen dönemde Peter, Mary Jane’e evlenme teklif eder ve reddedilir. Daha sonra araya başka olaylar girer ve Mary Jane’in hayatındaki öncelikleri gözden geçirdiği bir dönemde Peter bir kez daha teklif eder ve bu sefer Mary Jane kabul eder.

Çiftin ilk başlarda evliliklerinin erken gerçekleştiğine dair şüpheleri vardır. Peter, eşinin güvenliğinden endişe etmekte, Mary Jane ise parti kızı hayatını geride bırakmak istememektedir. İniş çıkışları olsa da, aralarında her daim karşılıklı anlayış ve saygıya dayalı bir ilişki olmuştur.

Mary Jane, “Clone Saga” hikayesi sırasında hamile olduğunu öğrenir. Ancak “Onslaught” crossover’ı sırasında bir mutant olacağı ortaya çıkan bebek daha sonra ölü doğacaktır. Çok uzun bir hikaye olduğu için detaya girmiyorum.

Venom (1988)

Spider-Man’in pek çok düşmanı vardır ve çoğu ondan ölesiye nefret etmektedir. Ancak bir tanesi vardır ki onun nefreti diğerlerinin iki katıdır.

Yukarıda açıkladığım gibi; Spider-Man, Secret Wars crossover’ı sırasında edindiği siyah kostümün bir simbiyot olduğunu öğrendikten sonra kostüm Reed Richards tarafından tecrit edilir. Ancak simbiyot bir süre sonra kaçar ve Spider-Man’e saldırır. Spider-Man simbiyotun yüksek frekanslı sonik titreşimlere karşı zayıflığı olduğunu keşfeder ve bir katedralin çanlarını kullanarak simbiyotu alt eder.

O sırada katedralde yakın zamanda kariyeri mahvolmuş Eddie Brock’da bulunmaktadır. Brock, Daily Globe adlı gazetede muhabir olarak çalışırken Spider-Man’in de dahil olduğu bir olay hakkında gazetede yazdıkları sebebiyle işinden olmuştur. Artık ancak ucuz bulvar gazetelerinde iş bulabilen Brock, bir süre kendini vücut geliştirmeye verir. Ancak depresyonu ağır basar ve bu süreçte kendini hayatının kötü gitmesinin tek sorumlusunun Spider-Man olduğuna inandırır.

Amazing Spider-Man #300 (1988)

Spider-Man simbiyot ile katedralde savaşırken intiharın eşiğindeki Brock da oradadır. Simbiyot, Brock’un Spider-Man’e olan nefretini hisseder ve onunla birleşmeye karar verir. Sonrasında Venom ismini alarak Spider-Man’e yıllar boyunca hayatı dar ederler. Venom hem Spider-Man’in gizli kimliğini bilmekte hem de simbiyot sayesinde Spider-Man’in en büyük gücü olan örümcek hislerini uyarmadan ona kolaylıkla yaklaşabilmektedir. Tüm bunların yanında fiziksel gücü de Spider-Man’den üstündür.

Venom hakkında anlatacak çok şey var, ancak burada yerim sınırlı. Ama üzülmeyin, yakın zamanda Sony tarafından R Rated bir Venom filmi çekileceği açıklandı. Karakter hakkında detayları filme yakın zamanda kaleme alacağım Venom dosyasına saklamaya karar verdim. Azıcık sabır…

Yorumlar