Spider-Man’in Hayatı ve En Önemli Maceraları

İkinci Clone Saga (1994)

İkinci Clone Saga, hiç şüphesiz Spider-Man’in fanlar arasında en tartışmalı hikayelerinden biridir. Bir yılda tamamlanması planlanan hikaye, satışlar iyi gittiği için iki yıla kadar uzatılmış, uzatıldıkça da tartışmalar körüklenmiştir. Önce kısaca Birinci Clone Saga’dan bahsetmem gerekiyor:

Gwen Stacy’nin ölümünden sorumlu olan yazar Gerry Conway’in aklına 1974 yılında ilginç bir fikir gelir: Gwen Stacy’yi diriltmek! Amazing Spider-Man #144 – 149 arasında yayınlanan hikayede Gwen hayata dönmüş görünmektedir. Bunu Peter ve Gwen’in okuldaki biyoloji profesörleri olan Miles Warren’a ya da nam-ı diğer Jackal adlı süper suçluya borçludur. Eskiden beri gizliden gizliye Gwen’e aşık olan Warren, Gwen ve Peter’ı klonlamıştır. Bu süreçte Peter’ın Spider-Man olduğunu da öğrenmiştir. Aşık olduğu kadının ölümünden Peter Parker’ı sorumlu tutan Warren, Spider-Man’i kaçırarak kendi klonuyla dövüşmeye zorlar. Her ikisi de gerçek Spider-Man olduğunu düşünmektedir. Ancak işler karışında birlikte çalışmaya karar verirler. O sırada Jackal’ın kurduğu bomba (uzun hikaye) patlar ve Jackal ve Spider-Man’lerden biri ölür. Klon Gwen kendine yeni bir hayat kurmak üzere şehri terk eder. Geride kalan Spider-Man, Mary Jane’e olan duygularının klona ait olamayacağına karar verir.

Amazing Spider-Man #144 (1974)

Buraya kadar her şey güzel, ancak Gerry Conway’in hesaba katmadığı şey hayatta kalan Spider-Man hakkında okuyucularda şüphe kalmasıdır. Conway bunu kasıtlı yapmamıştır, zira onun düşüncesine göre Marvel’in koskoca Spider-Man’i öldürüp yerine bir klon koyacak hali yoktur!!!

20 yıl sonra artık Amerikan çizgi romanlarının Karanlık Çağ’ına girilmiştir ve Image Comics hem DC Comics’i hem de Marvel Comics’i gölgede bırakmaya başlamıştır. DC Comics, satışlarını yükseltmek için Superman’in öldüğü “The Death of Superman”i ve Batman’in Bane tarafından belinin kırıldığı “Batman: Knightfall”u yayınlamış ve iyi sonuçlar almıştır. Marvel Comics de buna benzer bir çözüm bulmak zorundadır, yani kimsenin olmasına ihtimal vermeyeceği bir hikaye serisi yaratmak zorundadır.

Çizgi roman evreninde geçen 5, bizim dünyamızda geçen 20 yıl sonra 1994’te İkinci Klon Saga başlar. Jackal’ın yarattığı klon patlamadan sağ çıkmıştır. Geçen 5 yıl boyunca kafası karışık halde Ben Reilly adını alarak hayatını sürdürmüştür. Klonlandığı dönemden önceki Peter’la aynı hafızayı taşıdığı için “Ben” ismini Ben amcadan, “Reilly” soyadını ise May teyzenin evlenmeden önceki soyadından almıştır. Şehre geri dönen Ben, kendine bir kostüm hazırlayarak süper kahramanlık yapmaya karar vermiştir. Scarlet Spider ismini alan  Ben’in kostümü, bana soracak olursanız onlarca yıl içinde pek çok farklı versiyonunu gördüğümüz kostümler arasında en harika görünendi. Bir süre Spider-Man ve Scarlet Spider’ın birlikte maceraları okuyucu karşısına çıkar. Ancak işin rengi bir süre sonra değişir. Zira yapılan test sonucu Peter Parker’ın aslında klon olduğu ortaya çıkar!

Amanig Spider-Man #400 (1995)

20 yıldır çizgi romanları yayınlanan, hatta Mary Jane’le evlenen kişinin aslında bir klon olduğu bilgisi fanlar arasına bomba gibi düşer. Peter kendini Spider-Man olmaktan emekli eder ve Spider-Man kimliğini Ben’e bırakır. Daha sonra tüm bunlar yıllar önce öldüğü sanılan orijinal Green Goblin, yani Norman Osborn’un büyük bir planı olduğu ortaya çıkar. Yıllardır Jackal, Peter ve Ben’i manipüle etmiş ve Peter’a işkence etmek için onun bir klon olduğuna inandırmıştır.

Avengers’a Katılması (2005)

Avengers serisi Amerikan çizgi romanlarının Karanlık Çağı’nın sonundan itibaren popülerliğini bir hayli yitirdiği için 2004’te Avengers: Disassembled ile yayın hayatına son verilmişti. Dönemin Marvel editörü Joe Quesada içinde daha popüler karakterler olan yeni bir Avengers kadrosu kurulmasına karar verdi ve içinde Wolverine ve Spider-Man olan yeni bir Avengers serisine başlandı. Böylece yıllarca Avengers’ın onlarca fahri üyesinden biri olan, ancak asli üyeliğe hikaye gereği polisle işbirliği içinde olmaması yüzünden alınmayan Spider-Man sonunda gerçek bir Avengers üyesi oldu.

The New Avengers #6 (2005)

New Avengers dönemi, Spider-Man’in hayatında birçok değişikliğe de sebep olmuştur. Spider-Man Marvel’in en çok sevilen karakteri olsa da, hikaye icabı pek popüler bir süper kahraman asla olmamıştır. Basınla arası iyi değildir ve polis gücüyle pek çok vakada burun buruna gelmiştir. Ancak New Avengers’ta Captain America ve Iron Man gibi Marvel evreninde saygı gören süper kahramanların yanında olması itibarını bir hayli yükseltmiştir. Ayrıca zaman içinde Tony Stark’la arasında bir tür baba oğul ilişkisi oluşmuştur.

Yorumlar