Spider-Man’in Hayatı ve En Önemli Maceraları

The Other (2005)

Spider-Man’in bir Avengers olduğu dönemde yayınlanan en önemli olaylardan biri de The Other hikayesidir. Olaylar Spider-Man’in başka bir boyuttan gelen vampir düşmanıyla ilgili kabuslar görmesi ve sürekli baş dönmeleri yaşamasıyla başlar. Daha sonra Peter neyin yanlış gittiğini öğrenmek için süper güçleri olanlar hakkında derin bilgileri olan Doktor Castillo’ya gider ve ölüyor olduğu ortaya çıkar. Sonraki süreçte Peter alabileceği tüm yardımları almaya çalışır. Mister Fantastic, Bruce Banner,  Doctor Strange ve Black Panther gibi kendi konularında uzmanlara görünür, ancak bırakın tedaviyi, teşhis bile bulamaz.

Artık yaklaşan ölümü kabullenmiş ve kalan yaşamını Mary Jane ve May teyzesiyle birlikte güzel zaman geçirmeye adayan Peter bir akşam Morlun’un saldırısına uğrar. Morlun Peter’ı ölesiye döver, hatta gözünü çıkararak yer! Ancak polis gelince bırakır, zira rahatsız edilmeden beslenmek istemektedir. Daha sonra hastaneye kaldırılan Peter bir kez daha Morlun’un saldırısına uğrar. O esnada odada olan Mary Jane’in hayatı tehlikeye girince Peter o haline rağmen yatağından fırlar, bileklerinden çıkan devasa iğnelerle(!!!) Morlun’u yere çiviler ve sivrilen dişleriyle(!!!) boynunu ısırarak öldürür. Bunlar Peter’ın eşine veda etmeden önce yaptığı son şeyler olur.

Friendly Neighborhood Spider-Man #3 (2005)

Peter’ın cansız gövdesi kimliği açığa çıkmaması için Iron Man tarafından Avengers karargahına taşınır. Tam Peter’ın ölümünü nasıl açıklayacaklarını düşünürken Peter’ın cesedini geride sadece derisi kalacak şekilde bulurlar. Güçleri sayesinde tıpkı örümceklerin bazı türleri gibi derisini geride bırakarak yeniden doğmuştur. Bir süre köprü altında koza içinde kalan Peter geri döner.

Ölümden dönen Peter Parker artık eskisinden daha çevik ve güçlüdür. Ayrıca daha önce sahip olmadığı yepyeni güçler de ortaya çıkmıştır. Ağı artık vücudundan salgılanmaktadır, gece görüşü kazanmıştır, vücudundaki tüyler artık hava akımlarını kolaylıkla algılayabilmekte ve ördüğü ağların titreşimlerini tıpkı bir örümcek gibi hissedebilmektedir. Ama en çarpıcı olanı ise bileklerinden çıkan ve kemikten oluşan iğnelerdir. Ancak maalesef, anlamadığım bir sebepten ötürü Spider-Man’in yeni güçleri sonraki hikayelerde neredeyse hiç kullanılmamıştır.

Civil War Dönemi (2007)

Civil War döneminde Avengers’ta tam ortadan ikiye bölünmüştür ve Peter kelimenin tam anlamıyla arada kalmıştır. İlk başlarda iş ilişkileri ve aralarında bir tür baba-oğul ilişkisi gelişmesinden ötürü Iron Man‘in tarafında yer almıştır. Hatta yasaya saygısını gösterdiğini kanıtlamak için televizyonların karşısında gizli kimliğini de açıklar. Hatta işler kızıştığı dönemde Captain America ile bire bir kapıştığı da olmuştur. Ancak Goliath’ın öldürülmesinden sonra Captain America’nın tarafına geçer.

Back in Black ve One More Day (2007)

Clone Saga’dan bile daha büyük tartışma yaratan Spider-Man hikayesi One More Day olmuştur. Marvel editörü Joe Quesada, Peter ve Mary Jane’in evliliğini bozar ve Spider-Man’in özüne dönmesini sağlarsa en az 20 yıl daha karakterin yayın ömrünün uzayacağını düşünmektedir. Çiftin basitçe boşanmalarını sağlamak çarpıcı bir çözüm değildir. Daha akılda kalıcı ve etkileyici bir plan gerekmektedir. Planın ilk ayağı, Spider-Man’i kökenlerinde daha da uzaklaştırarak Civil War sırasında Peter’ın kimliğini halka açıklamak olmuştur.

Amazing Spider-Man #539 (2007)

Bir sonraki adım, Back in Black hikayesinde kimliği açığa çıkan Peter’a düşmanlarından gelecek bir saldırıyla gerçekleştirilir. Hapisteki Kingpin, bir katil tutarak Peter’ı öldürtmeye çalışır, ancak örümcek hisleri sayesinde kurşundan kaçan Peter yerine May teyze vurulur. Back in Black hikayesi süresince siyah kostümüne kuşanan Peter, hem silahı ateşleyen kişiyi ve ardındaki azmettiriciyi açığa çıkarmak, hem de May teyzesinin için iyileşmesi için tüm prensiplerini bir kenara bırakarak “ne gerekiyorsa” yapmıştır. Bu hikaye, şüphesiz Spider-Man’in simbiyot kostüm etkisindeyken agresifleştiği döneme bir göndermedir.

One More Day hikayesinde Peter, May teyzeyi kurtarabilmek için çalmadık kapı bırakmaz, ancak öleceği artık kesinleşmiştir. Bu dönemde iblis Mephisto Peter’a Faust tarzı bir teklif sunar. May teyzenin hayatına karşılık Mary Jane ile olan evliliğinin hiç gerçekleşmeyecek şekilde gerçeklikten yok olması. Mephisto’nun söylediğine göre, Peter ve Mary Jane’in birbirine karşı olan koşulsuz sevgisi 1000 yılda bir gerçekleşmektedir. Köşeye sıkışan Peter ve Mary Jane teklifi kabul ederler ve çiftin evlilikleri tarihten silinir. Hatta Peter’ın kimliğini açıklamış olduğu gerçeği de…

Amazing Spider-Man #545 (2008)

One More Day sonrası Peter Parker’ın yıllardır geliştirdiği hata ciddi şekilde retcon yemiş olur. Hikaye özellikle Joe Quesada’nın kaleminen çıkan harika çizimler sayesinde övgü alsa da hikaye açısından hem fanlar hem de çizgi roman otoriteleri tarafından deus ex machina konseptinin en üst noktası olarak tanımlanarak yerden yere vurulmuştur.

One More Day sonrası tüm farklı isimli Spider-Man çizgi romanları iptal edilerek sadece Amazing Spider-Man aylık yerine haftalık olarak yayınlanmaya başlamıştır.

Future Foundation (2010)

Future Foundation, Mister Fantastic tarafından kurulan ve insanlığın geleceğini daha iyi hale getirmeyi amaçlayan bir organizasyondur. Gerçekten çok ilginç üyeleri de bulunmaktadır. Fantastic Four’un en önemli üyelerinden olan Human Torch’un ölümünden sonra vasiyeti ortaya çıkar. Yerini doldurması için aynı zamanda arkadaşı olan Spider-Man’i önermiştir. Spider-Man, arkadaşının vasiyetine saygı duyar ve yepyeni, beyaz kostümüyle Future Foundation’a bir süre için katılır.

FF #1 (2010)

Future Foundation’a Spider-Man’in dahil edilmesi şüphesiz tıpkı New Avengers’ta yapıldığı gibi yeni çıkan serinin okuyucuların ilgisini çekmesi adına yapılmıştır. Ancak FF ismiyle 23 sayı olarak yayınlanan Future Foundation oldukça ilginç hikayelere sahip, değeri bilinmeyen bir seri olarak çizgi roman tarihine geçecektir. Muhtemelen bunun en büyük sorumlusu 20th Century Fox’un çektiği kötü Fantastic Four filmlerdir.

Yorumlar