Spider-Man’in Hayatı ve En Önemli Maceraları

Superior Spider-Man (2013)

Amazing Spider-Man #698 ila #700 sayıları arasında Spider-Man tarihinin en tartışmalı üçüncü hikayesi yer almıştır. Spider-Man’in azılı düşmanlarından Doctor Octopus, kansere yenik düşmüş ve hapishanede ölümü beklemektedir. Ancak ölmeden önce korkunç bir planı vardır: Spider-Man’in vücudunu çalmak!

Hikaye Marmara Çizgi tarafından Türkçe olarak yayınlandığı için detaylara çok girmeyeceğim, ancak Octopus’un planı başarılı olur ve kendi zihnini Spider-Man’inkiyle değiştirir. Octopus’un ölmekte olan vücudunda hapis kalan Peter, Octopus’un kaynaklarını kullanarak süper suçlularla anlaşır ve hapisten kaçmayı başarır. Ancak savaş sonunda yenik düşer ve Octopus’un bedenindeyken ele geçirilmiş Spider-Man’in kollarında can verir. Ölümü sırasında Peter’ın tüm anıları ve acılarıyla yüzleşen Octopus, büyük bir aydınlanma yaşar. Kendine motivasyon olarak Peter Parker’ın hiç olamadığı kadar iyi ve başarılı bir Spider-Man olmayı seçer.

Amazing Spider-Man #700 (2013)

Amazing Spider-Man adlı seri, sıfırlanır ve Superior Spider-Man adıyla birinci sayıdan devam etmeye başlar. Hatta seri hakkında kaleme daha önceden aldığım bir yazı var:

The Superior Spider-Man #1 – Başkasının Hayatını Yaşamak

2013 ila 2014 arasında 33 sayı olarak yayınlanan seri boyunca Peter Parker’ın vücudundaki Otto Octavius’un maceraları yer alır. Fanlar tarafından ilk başta çok eleştirilen seri, zaman geçtikçe beğenilmeye başladı. Seri son sayısını yayınladığında ve Peter Parker vücudunu geri kazandığında Otto Octavius gerçekten de Peter’ın hayatını kendi vizyonuna göre çok daha başarılı bir hale getirmiştir.

Spider-Verse (2014)

Spider-Verse Marvel Çokluevreni‘ne vurgu yapan şüphesiz en büyük hikayedir. Öldüğü sanılan Earth-1’den gelen vampir Morlun başka dünyalarda tekrar ortaya çıkar ve örümcek totemi taşıyan diğer Spider-Man türevlerini öldürerek hayatlarından beslenmeye başlar. Dahası, Morlun’un türünün tek örneği olmadığı, aynı şekilde çokluevrendeki örümcek totemlerinden beslenen bir ailesi olduğu da ortaya çıkar.

Spider-Verse (2014)

Bu arada sitemizde onbinlerce kez tıklanan bir bir çokluevren yazımız mevcut. Daha önce okumadıysanız şimdi tam sırası olabilir:

Marvel Çokluevren Dosyası

Oluşan kriz sebebiyle bir süre sonra farklı dünyalardaki Spider-Man yansımaları bir araya gelir ve olayı çözmeye çalışır. Serinin oldukça eğlenceli olduğunu belirtmeliyim. Her ne kadar onlarca farklı Spider-Man versiyonunun Morlun’un ailesi tarafından hunharca öldürülmesine tanık olmak sinir bozucu olsa da…

Toparlayacak Olursak

Spider-Man’in hayatı hakkında yazmak gerçekten kolay bir iş değildi. Olabildiğince detaylı yazmaya çalışsam da mutlaka unuttuğum noktalar olmuştur. Eğer yazıda eksin olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Yorumlar