Superman Wonder Woman Cilt 1: Güçlü Çift

Superman-Wonder Woman-Lois Lane Aşk Üçgeni Hakkında Son Sözler

Sırf yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı dahi, Superman’ın dengi ve uyumlu olduğu kişi Wonder Woman değildir. Wonder Woman’ın dengi, bir korku ve hırs abidesi olan Batman olabilir. Sadece fiziksel güçleri çok diye bu ikiliyi bir araya getirmek, sırf yakışıklı/güzel ve seksiler diye birbiriyle uyumsuz olduklarını yıllar sonra fark edip kaçan fırsatlara üzülecek iki ünlü oyuncuyu birleştirmeye benziyor. Sırf birileri bunlara Power Couple dedi diye Power Couple olmuyorlar ne yazık ki. İlk sayfada demiştim hatırlarsanız, Power Couple’lar medya, çevre ve bunların beklentileri üzerine oluşur diye. Bu yüzden çoğunlukla kısa süren ya da en baştan tutmayan bir formüldür. Bana göre Supo-WW birlikteliği de böyle bir şey. Sonucu da New 52 Superman’inin hayatına mal oldu. Çünkü çizgi roman karakterleri, gerçekten çok kötü fikir olduklarında hemfikir olunmadığında kalıcı olarak öldürülmez. Wonder Woman’ı değil de, Superman’ı değiştirmişlerdi ve eski haline döndürdüler.

Biliyorsunuz, “güç bozar, mutlak güç mutlaka bozar” diye bir laf vardır. Ana evren Superman’inin ne kadar mutlak bir gücü olduğunu, önüne gelenin birkaç sayıda bir tekrar edip durmasından insan bayıyor. O derece güçlü adam. Ama bozmuyor. Bu adamın iradesini tahmin etmeye çalışın.

İrade konusunda Superman’e denk kişi bu noktada Wonder Woman değil Lois Lane’dir. Hiç bir süper gücü olmadığı halde Superman’in hayatında kalıcı ve istikrarlı bir yeri vardır. Süper güçlere sahip bir çok karakterin dahi bu manyakça hayatı kaldıramadığı oldu geçmişte. Bunları da Superman için değil, kendi tutkusu ve hayatı olan gazetecilik uğruna yapmıştır. Yani Lois Lane’in iradesi, cesareti “Superman gelir beni kurtarır” değil, içten gelen özgün bir güçtür. Superman’e kolay erişim buna ekstra cesaret katmış mıdır orası tartışılır ama bu tartışmada söyleyeceğim en önemli şey şu: Eski çizgi romanlarda zor durumda kaldığında dünyanın neresinde olursa olsun Superman’in duyup yardıma geleceği bir ses çıkaran özel saat Lois Lane’de değil Jimmy Olsen’dadır. “Lois gerekirse kendini kurtarır.” diye düşündürecek kadar sağlam kadındır. Her haltı kendi sorumluluğunda gören Superman’ın bir kişiye bu kadar güvenebilmesinin anlamını açıklamama gerek yok herhalde.

Cilt Hakkında Son Sözler

Bu cilt, çizgi roman dünyasındaki önemli denemelerden birinin başlangıcı. Tarihi geçmişi var ve sonu kötü olmuş olsa da bilmek gereken bir deneme. O yüzden, hikayesini beğenmesem, bu denemenin başarısız olacağını önceden biliyorduysam bile alma taraftarıyım. Okuduğuma pişman olmadım. Çizgi romanlar her zaman en harika hikayeler ve çizimler için alınmaz. Hatta en harika hikayeler ve çizimler için de çizilmeyebilirler. “İnsanların süper güçleri olsaydı ne olurdu?” ya da “Superman ile Wonder Woman sevgili olsaydı ne olurdu” gibi sorulara kendince cevap vermek için yapılırlar. Bu son sorunun cevabı da her çizgi roman severin kitaplığında bence mutlaka bulunmalı. O yüzden bu önemli mihenk taşını çevirmekle Yapı Kredi Yayınları iyi bir tercih yapmış.

Cildi alın, okuyun ve bilin. Önemli bir yeri var. Ben ikinci-üçüncü sefer okumam ama belki seveni bile çıkabilir.

Yorumlar