Kahramangiller

Tokyo G(ho)ûl – Gulyabaniler Aramızda!

Geçen sene bu zamanlarda sitede anime incelemesine yer verdiğimiz Tokyo Ghoul mangası, Gerekli Şeyler etiketi ile raflarda yerini almaya başladı. Son iki senenin en popüler serisi olduğu söyleyebileceğimiz yapımı Türkçe olarak alıp arşivimize koyma şansımızın olması çok iyi oldu. En azından benim için.

2011 yılında yazılıp çizilmeye başlanan serinin yaratıcısı Sui Ishida biraz garip bir isim. Yayınlanan ilk mangası Tokyo Ghoul olan mangakanın Penisman diye bir yapımı var. O ne lan öyle diyebileceğiniz bir şey benden söylemesi. Lafı uzatmadan ana yemeğe geçiyorum.

Ken Kaneki, shounen serilerinde görmeye alıştığımız kendi halinde takılan, etliye sütlüye karışmayan öğrenci tipli ana karakter. Evden okula, okuldan eve monoton bir hayat yaşayan kitap kurdu Kaneki bir gün sürekli gittiği kafedeki kızla aynı kitabı okumaları suretiyle arkadaşlık kurar. Birlikte kitapçılarda gezip kahve içerler. Ancak saadeti fazla sürmez. Güzeller güzeli kızımızın uzun zamandır Kaneki’nin peşinde olan bir ghoul olduğu ortaya çıkar. Şehir sakinleri insan görünümündeki bu yaratıklardan haberdardır. Ama ellerinden korkmaktan başka bir şey gelmez. Saldırıya geçmedikleri takdirde ayırt edilmeleri neredeyse imkansız olan bu yaratıklar normal bir insana göre kat kata daha güçlü ve dayanıklıdır.

tokyoGhoul2

Hoşlandığı kızın ya da kız görünümlü yaratığın saldırısına uğrayan Kaneki, tam da bu esnada gerçekleşen kaza sonucunda hastaneye kaldırılır. Doktor amcaların tüm çabalarına rağmen hayatta kalmayı başarır. Ancak hayatının ger kalan kısmı hiç de düşündüğü gibi gitmeyecektir. Başına gelen felaketi kısa sürede fark eder. Tek besinleri insanlar olan ghoullardan bir tanesi olarak yaşamaya mahkum olur. İnsani duyguların ışığında insan yemekten başka çaresi yoktur artık.

Klasik shounen senaryosu diyebiliriz seri için ancak çizimleri itibari ile seinen kategorisine göz kırpıyor. Genelde vampirleri görmeye alıştığımız bu tarz serilerde mangaka kendi türünü oluşturarak özgün bir hava yakalamayı başarmış. Ghoul denen yaratıkların zayıf noktası insan etine duydukları açlık. Yoksa ne güneş ışığı ne de gümüş kurşun vız gelir tırıs gider. Bunun yanında varlıklarının gizli olmayışı alıştığımız yaratık-insan senaryolarına kıyasla daha iyi olmuş. Tüm şehir onlardan haberdar hatta onlar üzerine araştırma yapan kurumlar bile var. Bu anlamda konu gayet güzel. Çizimlerine bakılacak olursa herhangi bir sıkıntı göze çarpmıyor. Karakter tasarımları gayet şık, hepsinin kendi tarzı var.

Manga hakkında değinmek istediğim son yer, yapılan Kafka göndermesi. İçinde bulunduğu durumu Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabındaki Gregor Samsa’ya benzetir Kaneki. Özellikle açlık hissi tavan yaptığında. Mangakanın bu hareketi ayrıca hoşuma gitti.

tokyoGhoul1

Mangasının yakaladığı başarıyı göz ardı etmeyen Studio Pierrot (Bleach, Naruto) ve FUNimation Entertainment (FMA Brotherhood) animesini ekranda buluşturmakta geç kalmayarak doğru hamleyi yapmış. Şimdilik iki sezon yayınlanan anime serisi ile ilgili sansür uygulanmasa iyiymiş. Gerçi içerik bakımından onca kanı, dövüşü gizlemelerini de hoş karşılamaktan başka seçenek de yok.

Türkçe manga yayıncılığı açısından elini en çok taşın altına sokan Gerekli Şeyler taze olan bu seriyi de dilimize kazandırarak alkışı hak ediyor. Yalnız ghoul kelimesi keşke olduğu gibi kalsaymış. Gerçi devede kulak dediklerinden bir durum bu. Başarılı çeviri ve kaliteli baskı ile en kısa zamanda devamı çıksa ne güzel olurdu. Son olarak darısı One-Punch Man’e. Basılsa harbiden süpriz olur yalnız.

Yorumlar