Warcraft Sunwell Üçlemesi – Blizzard’ı Bir De Çizgi Roman Sektöründe Görelim!

Bu siteye girdiyseniz Warcraft adını mutlaka duymuşsunuzdur. Blizzard ki, ellerinden çıkan oyunları ile alt kültürün önemli bir markası haline gelmiş durumdadır kendileri. En az bir tane oyununu açıp oynamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Şimdi ise elimizde Warcraft dünyasına ithafen  yazılmış güzel bir çizgi roman var. Koreli çizeri ve tanınmış Amerikalı yazarı ile Warcraft Sunwell Üçlemesi!

Warcraft evrenine pek de uzak olmayan Richard A. Knaak tarafından yazılan (kendisi New York Bestseller sıralamasında yer almış birçok kitabın yazarı) Güney Koreli Jae-Hwan Kim tarafından çizilen seri üç kitaptan meydana geliyor. Yazarın ayrıca Warcraft: Ejderha’nın Günü adlı romanını da tavsiye ederim. Ayrı ayrı üç parça olanın yanısıra, tek cilt olarak üretilen versiyonunda olduğunu buraya yazarak devam ediyorum.

warcraftSunwell1

Yıllardır süren savaşlar neticesinde Azeroth yerle bir olmuştur. Sonunda dünya kendini yenilemeye başladığı zaman bu sefer de yeni bir tehdit ortaya çıkmıştır. Yanan lejyon kontrolünde olan ölüler ordusu, ırk ayrımı yapmadan yaşayan her şeyi tehdit ediyordur. Zamanın başlangıcından beri düşman olan insanlar, orklar ve hatta elfler, düşmana karşı bir araya gelirler. Zafere ulaştılar fakat Quel’Thalas ve Lordaeron krallıkları yerle bir oldu.

Hikayemiz böyle bir ortamda başlıyor. Genç mavi ejderha Kalecgos (Kalec) efendisi büyük mavi ejderha Malygos tarafından çok önemli bir şeyi aramak üzere gönderilir. Engin gökyüzünde kanatlarında rüzgar süzülüp, görevine doğru uçarken Harkyn Grimstone adlı bir cücenin çetesinin saldırısına uğrar. Saldırı neticesinde ateşlenen tüfekten çıkan mermi ile genç ejder yaralanır. Atılan ağa dolanan Kalec çaresizce yere çakılmak üzere baygınlık geçirir. Şekil değiştirme özelliğini kullanarak insan formunda yere çakılır. O sırada, yakınlardaki evde yaşayan kızımız Anveena tarafından yaralı ve kendinden geçmiş bir halde bulunur. Kim ya da ne olduğunu bilmediği yabancıya karşı çok nazik davranan Anveena hikaye ilerledikçe Kalec’in arayışının bir parçası halini alacaktır. Sadece Anveena değil, Kalec’in arayışına daha başka yoldaşlar da eklenecektir.

warcraftSunwell2

Genç ejder yoldaşlarıyla efendisinin istediği şeyi bulabilmek için karanlık kişilerle karşılaşacak, üzerinde hayatın olmadığı yerlerden geçecektir. Aranılan şey ne? Nerede? Kim ne için istiyor? Warcraft dünyasının çizgilerine buyrun.

Çizimleri genelde başarılıydı, hakkını vermek gerek. Fakat özellikle dövüş sahnelerinde bazen ne olduğu anlaşılamıyor. Hangi orkun hangi zombiyi öldürdüğü karışıyor resmen. Hikaye olarak baktığımızda üçleme biraz daha uzun olabilirdi. Bazı sahneler oldu bittiye gelmiş gibi duruyordu, en azından ben o izlenime kapıldım.

Ülkemizde Doğan Egmont tarafından Türkçeye çevrilmiş olan seriyi  Warcraft evrenini seven ama bu sefer oynamak yerine okumak isteyenlere tavsiye ederek bu yazıya son veriyorum.

Yorumlar