Wolverine Ne İlk, Ne de Sonuncuydu: Weapon Plus Programı!

Weapon VII

“Project: Homegrown” olarak da bilinen bu projede, Vietnam Savaşı sırasındaki askerler kullanılmıştır. On sekiz acemi asker, bu projede ölür. Ancak içlerinden sadece biri hayatta kalır ve Nuke ismiyle bilinir. Derisinin altında zırhlı eklentiler vardır ve çok güçlü steoridlerle vücudu geliştirilmiştir. White trash bir aileden gelen, aşırı milliyetçi ve agresif bir karakterdir.

Aynı zamanda Birleşik Krallık’ta kendi Homegrown projesini geliştirmiş ve Dauntless, Gog, Dreadnaught, Revenge, Victory, Invincible, Challenger olarak bilinen karakterlerle, bir kaç tane daha süper asker yetiştirmiştir.

Psikopat Milliyetçi Nuke

Psikopat Milliyetçi Nuke

Weapon VIII

Bu proje ise belirli zamanlarda tetiklenip, bir anda suikastçilere dönüşen insanlar yaratmayı denemiştir (Uyuyan ajanlar). Gündelik yaşantılarına devam eden bu denekler, basit bir psiko-telkinle eğitimlerini hatırlayıp, suikastlere gönderildi ve  daha sonra yaşamlarına devam ettiler.

Weapon IX

9. projede ise Iron-Man benzeri savaş zırhları ve güçlendirilmiş eklentiler denendiği rivayet edilir. Bir diğer söylentiye göre de, Wolverine’in öz ağabeyi John Howlett’in Weapon IX olduğu söylenir.

Weapon X

Muhtemelen en bilinen X (10.) proje, Wolverine sayesinde ünlü olmuştur. Bu projede mutantları alıp, mutantları avlayan ya da devlet kontrolünde süper askerlere çevirmeye çalışmışlardır. Wolverine; serinin en önemli karakteri olsa da, Sabretooth, Deadpool, Silver Fox, Maverick, Wraith, Mastadon gibi farklı mutantlar da, Weapon X’in denekleri ve ajanları olmuşlardır.

Aynı zamanda Kanada Hükümeti de Departman K’yi geliştirmiş ve Ajax, Sluggo, Slayback gibi farklı karakterleri kullanmıştır.

Weapon X'in en ünlü iki deneği : Wolverine ve Sabretooth

Weapon X’in en ünlü iki deneği : Wolverine ve Sabretooth

Weapon XI

Bu program hakkında fazla bir bilgi yoktur. Ancak; diğer mutantları öldürmek için yaratılmış olan Hound (Tazı) olması yüksek ihtimaldir. Bu yaratık, neredeyse Sabretooth’u öldürecekken Polaris tarafından son anda durdurulmuştur.

Weapon XII

The World olarak da bilinen ortamda üretilmiş, “evrime açık yapay zeka ve nanosentinel” teknolojisinin ürünleri kullanılmaya başlanmıştır. Zihnini dokunuşuyla aktarabilen ve süper güçlü bir kötü adam olarak bilinen Huntsman, bu programın ürünüdür. Fantomex tarafından öldürülmüştür.

Weapon XIII

Sonradan yaratıcılarına baş kaldıracak olan, mutant hikayelerinde yakın dönemde önemli roller oynayan Fantomex, Weapon XIII deneyinin sonucudur. İlüzyon yetenekleri, güçlendirilmiş fiziksel yetenekleri, kısıtlı rejenerasyon ve her tip silahla iyi eğitimli bir karakterdir.

Çok yönlü, iş bitirme ustası Fantomex

Çok yönlü, iş bitirme ustası Fantomex

Weapon XIV

Stepford Cuckoos olarak bilinen telepatik, mutant üçüzlerdir. Aslen Emma Frost klonlarıdır ve üçten çok daha fazla Stepford çocuğu olduğu tahmin edilmektedir. Birlikte bir çeşit kovan zihin oluşturabilen, çok güçlü telepatlardır. Yine de, Weapon programının çoğu deneğinin aksine, X-men tarafına katılmış, iyi niyetli karakterlerdir.

Eh, güzelliklerini kimden aldıklarını düşünürsek...

Eh, güzelliklerini kimden aldıklarını düşünürsek…

Weapon XV

Ultimaton olarak da bilinen, çok tehlikeli bir android’dir. X-men ile olan savaşında, Wolverine tarafından öldürülmüş ancak Apocalypse’in çocuk klonunu koruması için, Fantomex tarafından tekrar programlanarak, diriltilmiştir.

Weapon XVI

Yaşayan İnanç olarak da bilinen, bir çeşit virüstür. Allgod olarak bilinir ve bulaştığı kişilerin The World ismindeki yapay gerçekliğe tapınmalarını sağlar. Wolverine, Fantomex ve Noh-Varr tarafından durdurulmuştur.

Weapon Infinity

Aynı zamanda Deathlok Projesi olarak da bilinir. Başlangıçta sadece askerlerin vücutlarından üretilse de, normal insanların vücutları da Deathlok’a çevrilmiştir. Gelecekteki süper güçlüleri yok etmek üzere tasarlanmış, yarı insan yarı makine karakterlerdir.

Deathlok

Deathlok

Yorumlar