Kahramangiller

Grimm – Masal Zamanı Bitti!

4. sezonun yayınlanmasına haftalar kala, Grimm adındaki seri hakkında bir kaç paragraf paylaşmak istedim. Seri, Grimm Kardeşler’in eserlerinden ilham alınarak oluşturulmuş, fantastik bir polisiyedir.

Grimm hakkında bilgi vermeye devam etmeden önce, Grimm Kardeşler’le ilgili bir miktar bilgi vermek isterim:

Grimm Kardeşler’i aslında hepiniz tanıyorsunuz, ancak farkında değilsiniz! Alman asıllı Grimm Kardeşler, 1800’lü yılların başında ülke çapında gezerek mahalli lehçeleri incelemişlerdir. Neredeyse bütün köyleri ve kasabaları dolaşmış, akşam sohbetlerinde anlatılan Alman efsanelerini ve masallarını derleyerek edebi bir dille yeniden kaleme almışlardır. Grimm Kardeşler’in Alman dilinin şu andaki formunu almasında çok büyük katkıları vardır.

Grimm Kardeşler'in Almanlar için ne derece önemli olduğunun bir kanıtı!

Grimm Kardeşler’in Almanlar için ne derece önemli olduğunun bir kanıtı!

Grimm Kardeşler’in en çok tanınan eserleri:

 • Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
 • Külkedisi
 • Parmak Çocuk
 • Bremen Mızıkacıları
 • Rapunzel
 • Hansel ve Gratel
 • Fareli Köyün Kavalcısı
 • Uyuyan Güzel
 • Kırmızı Başlıklı Kız
 • Kurbağa Prens
 • Çizmeli Kedi

Bunlar sadece küçük bir bölümü! Az önce yazdığım gibi: Aslında onları tanıyorsunuz! Şimdi, seriye dönecek olursak…

Grimm, insanların arasında yüzyıllardır gizlice yaşayan, şekil değiştirici “Wesen” adlı yaratıkları konu alır. Wesen’ların “woge” adı verdikleri dönüşümleri, duygu değişimlerine endeksli olarak gerçekleşmektedir. Ancak bu değişim, Wesen özellikle istemediği sürece normal insanlar tarafından gözlenememektedir.

Üst Sıra: Blutbad, Bauerschwein, Fuchsbau. Alt Sıra: Hexenbiest, Mauvais Dentes, Reinigen.

Üst Sıra: Blutbad, Bauerschwein, Fuchsbau. Alt Sıra: Hexenbiest, Mauvais Dentes, Reinigen.

Wesen’lerin bir çok alt türü vardır. Serinin şu ana kadar yayınlanmış üç sezonunda 60 civarı wesen türü kendini göstermiştir. Bu wesen türleri ve tasarımlar büyük ölçüde Grimm Kardeşlerin kitaplarındaki yaratıklardan alınmıştır. Bir kaç örnek vermek gerekirse: Blutbad, Bauerschwein, Fuchsbau, Hexenbiest, Mauvais Dentes, Reinigen vb. Ayrıca her Wesen’in düşük seviye de olsa insan üstü güçleri bulunur.

Grimm, günümüz Portlant Polis Departmanında görevli Dedektif Nick Burkhardt’ın maceralarını konu almaktadır. Nick bir Grimm’dir. Yani; Wesen’ları woge yaparken görebilen kimse. Seride anlatıldığına göre Grimm bir soydur. Bu soydan gelenler, insanlığı korumak adına yakaladıkları tüm Wesen’leri öldürmüşlerdir. Elbette yüzyıllar boyunca bu eylemler sırasında zararsız Wesen türleri de arada kaynamıştır.

Nick, kendisi de bir Grimm olan teyzesinden ona mirası olarak kalan bir karavan dolusu Grimm otantik dökümanına, silah ve malzemeye sahiptir. Bu dökümanlar sayesinde karşılaştığı Wesen’lerin özellikleriyle ilgili bilgiler alabilmekte ya da alt edebilmek için özel silahlara ulaşabilmektedir.

Nick'in teyzesinden kalan karavanın içindeki dökümanlardan bir örnek.

Nick’in teyzesinden kalan karavanın içindeki dökümanlardan bir örnek.

Seri, genellikle prosedürel polis draması formülüyle ilerler: Nick ve ortağı Hank’in dedektif olarak ilgilenmesi gereken bir dosya vardır. Onları olay yerinde Çavuş Wu karşılar. İşlenmiş suçun ağırlıklı olarak faili (bazen de kurbanı) bir Wesen’dir. Nick’in Grimm yetenekleri sayesinde olayda Wesen parmağı olduğu ortaya çıkar. Ancak Wesen’ların varlığı insanlık için bir sır olmaya devam ettiği ve Nick bir polis olduğu için olayı çözmek için normal insanları ikna edebilecek türden endeksli delillere ihtiyaç duyar. Bu esnada amiri (ki; o da bir Wesen’dir) Yüzbaşı Renard’dan ya da Nick’in yakın arkadaşı Monroe ve aktar kız arkadaşı Rosalee’den yardım alırlar. Elbette bu arada Nick’in sinir bozucı kız arkadaşı sorun çıkarmaya devam etmektedir ve olaylar gelişir… (Hep bunu yazmak istemişimdir!)

Yorumlar

 • Uğur Yılmaz

  “Nick’in sinir bozucu kız arkadaşı” ne demek ya.Asıl bu inceleme sinir bozucu.Her boku yapan Adalin kahpesi ile Renard pezevengi.Ama siz yine de Juliette’ten nefret edin.
  Kız kendinde değil, Adalind ve Renard’ın yaptığı şeyden dolayı Renard ile beraber oldu, yoksa niye evliliğini çöpe atsın ki hee? Diziyi nasıl izliyosunuz allah aşkına ya….Renard ile birlikte olmasına benim kadar sinir olmamıştır kimse ama kızın elinde olan birşey değil bu,kendini kontrol edemiyor.
  Yorumumu kaldırmazsınız umarım, biraz küfür ettim ama gerçekler bunlar, iyi bir inceleme olmamış bu.

  • Sakin ol şampiyon! 🙂 Bu yazıyı 3. sezon sonunda yazmıştım, yazının tarihine bakabilirsin. O zamanlar Juliette bence öyleydi. Kaldı ki o zamandan bu yana “kişisel fikrim” hala değişmedi. Öldüğünde umarım dönmez bile demiştim.

   Yukarıda Grimm Kardeşlerden bile bahseden son derece yeterli, haberi olmayanları izlemeye teşvik edici bir yazı var. Dizi tekrar başlasa da izlesem diye heyecan yapacak kadar da takipçisiyim. Ancak kimin eli kimin cebinde mevzusuna takılıp benle aynı düşünmeyen kimsenin yüzüne tükürük de saçmıyorum 🙂 Az bir sakin, fanatizme gerek yok. Az olgunluk lütfen…