Jessica Jones – Bir İstismar Alegorisi

Çiş

Evet çiş! Jessica Jones’ta çiş içeren çok sahne var. Jessica’nın daha ilk bölümde klozette otururken telefonda konuşması ve tuvalet kağıdının bittiğini fark etmesi, yine ilk bölümde Hope’u kurtardığında kızın altını ıslattığını söylemesi, birkaç bölüm sonra Kilgrave’in bir aileyi zapt ettiği sırada dolaba kapattığı çocukların altını ıslatması, Kilgrave’in Jessica’nın evine gizlice girip tuvaleti kullanıp sifonu çekmemesi ve ağır spoiler olacağı için buraya yazmak istemediğim bir kaç çiş temalı sahne daha…

Bu kadar çişli sahne görünce ister istemez kafayı takıp yargısına güvendiğim birkaç arkadaşımla konuyu tartıştığımda dizideki karakterlerin Kilgrave’e karşı kontrollerini kaybetmelerinin çişle temsil edildiği sonucuna vardık.

pee

İnsanların vücutları üstünde kontrol sağladığı ilk şeylerden biri çişleridir. Bu öyle bir kontroldür ki, uyku halinde vücudunuz üstünde neredeyse hiç hakimiyetiniz yokken bile çişiniz üstündeki kontrolü elinizden bırakmazsınız. Özellikle çocukluk döneminde çiş üstünde kontrolün sağlanamaması ciddi kişilik bozukluklarını, hatta akıl hastalıklarını da beraberinde getirebilir. A.B.D’de yapılan araştırmalar sonucunda seri katillerin neredeyse tamamının çocukluklarında altını ıslatma sorunu yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Lafı getirmeye çalıştığım yer şudur ki; dizinin vermeye çalıştığı mesaj, kurbanlarının Kilgrave karşısında bir çocuk kadar çaresiz oldukları ve vücutlarının kontrolünün kendilerinde olmadığı. Yukarıda verdiğim örneklerin her birinde de karakterin ya kontrol edemediği ya da tamamen kontrol altında tuttuğu şeyler hakkında. Bunun yanında senaristler insanların çişten iğreneceklerine güvenerek Kilgrave’e karşı izleyici tarafında bir tiksinti yaratmayı da amaçlamış olabilirler. Sizce başarılı olmuşlar mı? Iyk!

Marvel vs DC yanında Netflix Dizileri

Her ne kadar Spider-Man ve X-Men’in bende ayrı bir yeri olsa da, kendimi Marvel ya da DC değil de bir çizgi roman hayranı olarak tanımlamayı tercih ederim. Dolayısıyla piyasaya çıkan süper kahraman temalı diziyi objektif olarak takip ediyorum. Ancak ister istemez DC Comics’in son bir kaç yıldır yayınladığı Arrow, Flash ve Supergirl serilerini Marvel’in Netflix üstünden yayınladığı Daredevil ve Jessica Jones’uyla kıyasladığımda Marvel’in bu kulvarda rakibinden fersah fersah önde olduğunu hiç vicdan azabı çekımeden söyleyebilirim. DC’nin acilen zayıf senaryolarını toparlaması ve süper kahraman türüyle hiç bir şekilde örtüşmeyen Gossip Girl tipi karakterleri serilerinden uzaklaştırması gerekiyor.

Bence durum umutsuz değil, ama şöyle bir silkelenmeleri gerekiyor diye düşünüyorum

Bence durum umutsuz değil, ama şöyle bir silkelenmeleri gerekiyor diye düşünüyorum

Hazır Netflix’den konu açılmışken; her ne kadar bir oturuşta istediğimiz kadar bölümü izleyebilme şansı yakalıyor olsak da, bence Netflix dizilerinin tüm bölümlerinin aynı gün yayınlanması serilerin “hype” yaratmasını engelliyor. Haftalık periyodlarda yayınlanan dizilerin bölüm aralarında izleyicilerin sosyal medya üstünden yaptığı yorumlar bence serilerin tanıtımı için oldukça faydalı oluyor.

Peki, Serkan Bunu Beğendi mi?

Evet, hatta sadece beğenmedi, BAYILDI! Elbette hikaye işleyişinde gözünüze çarpabilecek bir iki tutarsızlık var, ama bence bir çok kere suratımıza tokat gibi çarpan, iyi işlenmiş hikayesiyle Jessica Jones en az Daredevil kadar özel bir yere sahip süper kahraman dizisi olarak tarihe geçecektir.

Yorumlar