Narcos – Beyaz Kral Pablo Escobar

Beyaz Kral

Dizi Pablo’nun yukarıda okuduğunuz “kara borsacılık” yıllarında başlıyor. Henüz daha yirmilerinin sonu, otuzlarının başında olan genç ama yaşlı bir suç adamı olarak tanıyoruz onu. Karın ağrısı Steve Murphy (Holbrook) henüz daha peşine düşmemiş. Pablo Escobar’ın hayatına iyice baktığınız da kendisinin tek bir gücü olduğunu görüyorsunuz “istihbarat” bu da dizide çok başarılı bir şekilde yansıtılmış. Öyle ki Escobar bir uçan kuştan haberi olan değil bizzat kuşu uçuran kişi. Ama tabii orası “Tanrının Cenneti” olarak adlandırılan Kolombiya, paranın satın alamadığı neredeyse hiç bir şey yok. Buna “sadakat” dahil.

Dizide ki istihbarat savaşı o kadar lezzetli işlenmiş ki insan izlerken çok keyif alıyor çünkü Escobar’a çalışan bir muhbir aynı zamanda narkotike de çalışabiliyor ve böylece tabir caiz ise “çarşı karışıyor”. Dizinin en çok değinmek istediğim kısmıysa oyunculuklar çünkü Escobar’ı oynayan “Wagner Muora” mükemmel, muazzam, harika, müthiş! Pablo Escobar’a çok benzemesini geçtim, ses tonu, duygu geçişleri, ifadesiz yüzü ve beni en çok etkileyen yürüyüşünün Escobar ile birebir olması… Kendisi karakteri belli ki çok çok iyi çalışmış. Kendisi Brezilyalı  bir aktör ve şimdi şaşıracaksınız dizi çekilmeden önce tek kelime İspanyolca bilmiyor! Netflix sağalsun çekmiş çıkarmış derinlerden fakat insan “DAHA ÖNCE NEREDEYDİN BE ADAM!” diye sormadan edemiyor.

Muora oyunculuğun çocukluk hayali olduğunu ama babasının buna izin vermediğini söylüyor, 15 yaşından beri oyunculukla uğraşan Muora daha önce hayatında hiç İspanyolca konuşmadığını belirtiyor. Fakat diziyi izlediğinizde sizde fark edeceksiniz ki buna inanmak gerçekten çok zor.Adeta bir İspanyol gibi aksanlı ve koyu konuşuyor ya da daha önce koyu İspanyol aksanı duymadığım için bana öyle geliyor. Wagner için rol kesinleştikten sonra oyuncu hemen Kolombiya’ya Medelline de bir üniversiteye gitmiş ve İspanyolca dersleri almaya başlamış. Rolü kaptığı zamanı şöyle aktarıyor Muora: “Bu rol geldiğinde gerçekten çok şaşırdım çünkü fiziksel olarak Pablo Escobar görüntüsünde bir oyuncu değilim. Bir de bunun üzerine dizinin İspanyolca çekileceğini duydum, kendi kendime çıldırmış olmalı bu insanlar dedim. İngilizce olsa en azından aksanlı konuşabilirim ama hayatında tek kelime İspanyolca bilmeyen biri bunun altından nasıl kalkar? diye düşünmeye başladım.” diyor ve devam ediyor “Hemen Medellin’e uçup iyi bir üniversitenin İspanyolca kursuna yazıldım. Bütün günümü İspanyolca öğrenmek için harcamaya başladım. Karakter gereği kilo almam da gerekiyordu. 4-5 ay boyunca sadece yemek yiyip ders çalıştım. Sonunda 30 kilo aldım ve İspanyolca’yı çözdüm. Artık diziler için bile ister istemez karakter oyunculuğu gerekiyor hele arkanızda bu işin devlerinden biri olan Netflix olunca ister istemez titizleniyorsunuz.”

James-Minchin_NARCOS_030115_MURPHY-0596_RET_AS

Muora’yı çok uzattım farkındayım ama neden bu adam ile ilgili bu kadar ateşli olduğumu diziyi izleyince anlayacaksınız.  Dizi neredeyse tamamı profesyonel sektörden uzak oyuncular(Hollywood) ama performans konusunda izlerken en ufak bir rahatsızlık çekmiyorsunuz. Bu da ister istemez akıllara şu soruyu getiriyor; acaba Hollywood artık bazı oyuncuların tekelinden kurtulmalı mı?  Keza Holbrook’un takıntılı narkotikçi rolü de çok başarılı bir de benim filmlerde iyi işlenmediğine inandığım karakter geçişi olayı burada on bölüme yayıla gittiği için çok başarılı buldum. Başlarda idealist ve kuralcı bir polisin yozlaşmaya karşı nasıl “yozlaştığını” çok güzel işliyor dizi. Keza bunların hepsi gerçek olaylar unutmayın.

Yorumlar