Star Trek Başlangıç Rehberi

Televizyonda döneminin kısıtlı imkanlarıyla çekilmiş bir dizi olarak başlayan Star Trek, yeni diziler, sinema filmleri, romanlar, çizgi romanlar, rol yapma oyunları, maketler, oyuncaklar ve her türlü ıvırı zıvır derken 50 yılı geride bırakmış koskoca bir marka. Kahramangiller’in ilk günlerinden beri Star Trek hakkında mümkün olduğu kadar farklı yazı kaleme almış biri olarak, yeni başlayanlar için Star Trek Başlangıç Rehberi hazırlamanın artık zamanı olduğuna karar verdim. Lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım:

1- Nedir Star Trek?

Star Trek, 1966 yılında gösterime giren ve şimdilerde Star Trek: The Original Series (ya da kısaca TOS) adıyla anılan üç sezonluk bir dizidir. Gene Roddenberry tarafından yaratılan dizi, bilimkurgu türünün uzay operası (space opera) koluna dahildir. Hikaye olarak seyircisine ütopik bir gelecek tasvir eder. Gezegenlerarası bir barış kuruluşu olan Birleşmiş Gezegenler Federasyonu’na (United Federation of Planets) bağlı bir yıldız gemisi olan Enterprise (Atılgan) mürettebatının maceraları konu edilir.

star-trek-tos-crew

Dizinin nasıl bir hikaye akışına sahip olduğu, neden kült olduğu ve buna rağmen neden iptal edildiğiyle ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz:

Star Trek: The Original Series (TOS)

2- Neden İsmi Star Trek’le Başlayan Birçok Farklı Dizi ve Film Var?

Serinin iptalinden sonra gerek fanların, gerekse Gene Roddenberry’nin çabaları sayesinde Star Trek 1979 yılında sinema filmi olarak geri dönmüştür. O tarihten günümüze kadar 13 sinema filmi çekilmiştir. Bunların ilk altısı Star Trek: The Original Series, sonraki dördü Star Trek: The Next Generation, son üçüyse 2009’da yenilenen oyuncu kadrosuyla yine Star Trek: The Original Series mürettebatının hikayelerini konu alır.

Film Tarih IMDB
Star Trek: The Motion Picture 1979 6.4
Star Trek II: The Wrath of Khan 1982 7.7
Star Trek III: Search For Spock 1984 6.6
Star Trek IV: Voyage Home 1986 7.3
Star Trek V: Final Frontier 1989 5.4
Star Trek VI: Undiscovered Country 1991 7.2
Star Trek: Generations 1994 6.6
Star Trek: First Contact 1996 7.6
Star Trek: Insurrection 1998 6.4
Star Trek: Nemesis 2002 6.4
Star Trek 2009 8.0
Star Trek: Into Darkness 2013 7.8
Star Trek: Beyond 2016 7.4

Sinema filmleri haricinde, Star Trek: The Original Series hikayelerini konu alan bir çizgi film serisi ve aynı evrende geçen ama farklı kadroların hikayelerini anlatan 4 farklı dizi daha çekilmiştir.

star-trek-series

Aşağıdaki tablodaki linklere tıklayarak söz konusu dizi hakkında yazdığım tanıtım yazısına ulaşabilirsiniz.

Seri Dönem Sezon Bölüm IMDB
Star Trek: The Original Series 1966 – 1968 3 79 8.4
Star Trek: The Animates Series 1973 – 1974 2 22 7.7
Star Trek: The Next Generation 1987 – 1994 7 178 8.6
Star Trek: Deep Space Nine 1993 – 1999 7 176 7.9
Star Trek: Voyager 1995 – 2001 7 172 7.7
Star Trek: Enterprise 2001 – 2005 4 98 7.5

Dile kolay; 13 sinema filmi, 30 sezon ve 6 farklı diziye yayılmış 725 bölümden bahsediyoruz yani. Kaba bir hesapla her filmin ortalama 90’ar dakika, her bölümün ise 45’er dakika olduğunu varsayarsak tümünü 563 saatte tüketebilirsiniz. Yani hiç aralıksız ve uyumadan 23 günde, ya da günde 8 saat ayırarak 70 günde!

3- Çokmuş… İzlemeye Değer mi Acaba?

Filmleri mutlaka tavsiye ederim, birkaçı ortalamanın altında yapımlar olsa da (IMDB notları kesinlikle gerçeği yansıtıyor) kesinlikle hiçbiri zaman kaybı değil. Dizilere gelince, kendimce geliştirdiğim ve ağır bir Trekkie olmama rağmen son derece objektif olduğumu düşündüğüm şöyle bir formül var:

Gerçek bir Star Trek klasiği: The City on the Edge of Forever (s01e28)

Gerçek bir Star Trek klasiği: The City on the Edge of Forever (s01e28)

Star Trek’teki her 20 bölümün,

 • 4 tanesi kelimenin tam anlamıyla vasattır. Bazılarını izlediğinize lanet bile edebilirsiniz.
 • 8 tanesi ortalama kalitede bir dizi ayarındadır. Zaman kaybı değildirler, ama izlememiş olmak hayatınızda büyük bir eksik değildir. 
 • 6 tanesi son derece büyük bir keyifle izleyebileceğiniz bölümlerdir, piyasadaki herhangi kaliteli bir diziyle başa baş kapışırlar.
 • Ama o kalan 2 tanesi var ya. Hayata bakışınızı dahi değiştirebilir. Şaka yapmıyorum! 

Şimdi, bu orantıyı tüm Star Trek serilerine uyarladığınızda hayatınızın seyrini değiştirme potansiyeli olan 72 mükemmel bölüm, 216 adet de gayet keyifli bölüm karşınıza çıkar. Benden söylemesi. 

Yorumlar

 • Hakkı Güneş Savran

  Sanırım kolları sıvayıp, her türlü sıkılma ya da anlayamama ihtimaline karşı en yakın zamanda 7a şeklinde izlemeye başlayacağım.

  • TOS’da gerçekten çok iyi klasik bölümler var. Ama işte kurgu o dönemlerden olduğu için sıkabiliyor. Mesela şimdilerde adamın ayağa kalkmasıyla bir sonraki sahnede yan odaya girmesi birdir. O zamanlar araları aynen çekiyorlarmış, pıtı pıtı yürüyor adam 🙂

 • Evren Kahraman

  Barışçıl yöntemler, diyalog kurarak sakin iletişim falan..ters bizim millete bunlar..canım star trek sırf bu yüzden sevilemedi ülkemizde iddia ediyorum

 • Bay_Karamsar

  Star Trek’i genel olarak tanıtarak, seriye başlatmak için cesaretlendiren yazı.

  İptal Edilen Projeler, Fan Yapımı Filmler’in yanına, Kaptanlarıyla Star Trek Dosyası fena olmaz.

  • Süha Başaran

   Kaptanları anlatan belgessel varmış şimdi googledan gördüm. Belki Serkan Bey belgesellerle ilgilide bir yazı düşünebilirsiniz.

  • Elden geldiğince Star Trek’i tanıtmak istiyorum. Ancak ben ne kadar çırpınırsam çırpınayım, Star Trek gerçek çıkışını günümüz normlarına da uyacak, kökenlerini de işin içine alabilecek ve elbette popüler olacak bir televizyon diziyle yapabilir.

   Not: Süha doğru söylemiş, Captains diye bizat William Shatner’ın bir belgesel’i var. Bir de Star Trek düşmanları konulu yazı da var aklımda 🙂

 • Enlied

  TNG haricindekileri izlememiştim. Tavsiye ettiğiniz bölümleri listeleyip en azından onlara bakayım dedim ama bir sorum var. Tavsiye ettiğiniz bölümleri tavsiye ettiğiniz sırayla mı yazdınız acaba? Yani mesela TNG’de 6. sezon 4. bölümü 6. sezon 11. bölümden sonraya yazmışsınız. Bu sırayla mı izlemeli?

  • Hayır, sezon ve böüm sıralarını karıştırmayın. Sıralamada hata varmış, şimdi düzeltiyorum 😉

   • Enlied

    Mesajı yazdıktan sonra yazının bir yıldan eski olduğunu fark ettim ve cevap gelmez diye düşünmüştüm. Çok teşekkür ederim. 🙂
    Aynı şekilde Deep Space Nine ve Voyager’da da sorun var öyleyse.

    • Sitedeki eski yazılar terk etmeyiz asla 🙂 Star Trek candır ayrıca. Diğerlerini de düzenleyeceğim hemen.

     • Enlied

      Tekrar teşekkürler. Çok güzel bir rehber olmuş.