Kahramangiller

Star Trek: Enterprise (ENT)

Mayıs 2000’de, henüz Star Trek: Voyager ekranlardayken, Star Trek emektarları Rick Berman ve Brannon Braga’nın yeni bir seri üstünde çalıştıkları söylentisi yayılmaya başlamıştı. VOY’un sezon finalini takiben yayınlanmaya başlayacağı söylenen “Series V” kod adlı proje hakkında neredeyse bir yıl hiç yeni haber çıkmamıştı. Şubat 2001’de bir çok Star Trek uzmanı ve emekçisiyle daha anlaşma yapıldıktan sonra nihayet Mayıs ayına gelindiğinde yeni serinin isminin Enterprise olacağı duyuruldu. Serinin ismi “Star Trek iki nokta üt üste” formatında pek çok seri olduğu için sadece Enterprise olarak belirlenmişti. Ancak üçüncü sezonda serinin resmi ismi Star Trek: Enterprise’la değiştirildi. Ayrıca başrolde Quantup Leap adlı seriyle tanınan Scott Bakula’nın rol alacağı kesinleşti.

Teknolojik Kilometre Taşları

Enterprise, serilerin iyice olgunlaştığı 2000’li yıllarda yayın hayatına başladığı için atalarına nazaran teknolojik açıdan çok daha fazla kilometretaşı içermektedir. Yüksek çözünürlükle çekilen ve HDTV formatında yayınlanan ilk Star Trek serisidir. Üçüncü sezonun ortalarından itibaren dijital olarak çekilmeye başlanmıştır. Ayrıca dördüncü sezondan itibaren açılış görüntülerinde Mars’ta Pathfinder’ın çektiği görüntüleri kullanarak tv ve sinema tarihinde dünyadışı gerçek bir görüntü içeren ilk yapım olmuştur.

Federasyon Öncesi, Kelle Koltukta Dönem

Seri, Star Trek: The Original Series’in zaman diliminden neredeyse 100 yıl öncesinde geçmektedir. Henüz Federasyon kurulmamış, insanlık ilk warp uçuşunu gerçekleştireli sadece 90 yıl olmuştur. İnsanlar, ilk temaslarını gerçekleştirdikleri Vulcan’lıların gözetiminde uzay çalışmalarını sürdürmektedir. Hikaye, dünyalıların ilk warp 5 hızına çıkabilen Enterprise NX-01 adlı gemi mürettebatının maceralarını konu alır.

Bölümler ağırlıklı olarak düşük teknolojileri ve bilgisizlikleri yüzünden kelle koltukta görevden göreve giden mürettebatın başından geçenleri anlatmaktadır. Ayrıca gelecekte Prime Directive’i oluşturacak olaylar tek tek işlenmiştir. Enterprise, ayrıca yazar kadrosuna The Original Series döneminden beri Federasyonun kurucu ırklarından oldukları söylenen Andorian ve Tellarite adlı ırklara detaylı bir bakış yapabilme şansı tanımıştır. Seri, aslında birbirinden hiç hoşlanmayan Vulcan, Andorian ve Tellarite’lerin Enterprise mürettebatının katkılarıyla zaman içinde kaynaşmasını ve nihayetinde Federasyonu kurmalarını anlatmaktadır.

Mürettebat

Kaptan Archer (Scott Bakula), Star Trek evreninde henüz federasyon bile kurulmadan önce görev almış “ilk kaptan”dır. Genel olarak samimi ve hevesli bir mizaca sahiptir. Sıklıkla zor kararlar almak durumunda kalmıştır. Kadronun bir diğer önemli karakteri ise geminin ikinci kaptanı olan Vulkanlı T’pol’dur. T’pol serinin özellikle ilk dönemlerinde insanların henüz böyle bir yolculuğa hazır olmadığını düşündüğü için görevlere bodozlama dalınmasına karşı durmuştur. Geminin doktoru, canayakın mizaçları ve bitmek bilmeyen iyimserlikleriyle tanınan Denobulan ırkına dahil Phlox, haberleşme subayı ise humanist yaklaşımlarıyla ön plana çıkan bir linguistik dehası, Hoshi Sato’dur.

Doktor Phlox, Trip Tucker, Hoshi Sato, Malcolm Reed, Travis Mayweather, T'pol ve Kaptan Jonathan Archer.

Doktor Phlox, Trip Tucker, Hoshi Sato, Malcolm Reed, Travis Mayweather, T’pol ve Kaptan Jonathan Archer.

Kadronun kalanı, ise günümüzde geçen bir donanma filminde görebileceğiniz türden tiplerdir. Kaptan Archer’ın yakın arkadaşı ve aynı zamanda geminin şef mühendisi olan Charles “Trip” Tucker III tutucu tavırlarıyla dikkat çeker. Geminin pilotu, gezegenler arası nakliye gemilerinde geçen çocukluğu sebebiyle uzayda bulunmaya son derece aşina olan Travis Mayweather’dır. Enterprise’ın Taktik subayı ise, İngiliz donanmasından suda boğulma fobisi sebebiyle ayrılarak Enterprise’a gelen, Malcolm Reed’dir.

Kadronun bu donanma mürettebatını andıran tiplemeleri ve genel olarak sığ yaklaşımlı karakterler olmaları kasıtlı bir tercihtir, zira henüz federasyon seviyesinde bir aydınlanma yaşanmamış bir dönem yansıtılmaya çalışılmıştır. Ayrıca mürettebatın kıyafetleri üniformadan ziyade günümüzde astronotların giydiği türden uçuş tulumlarını andırmaktadır.

Bu yazı, "Star Trek Serileri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar